Az egészségügyi minisztérium új rendelete alapján az iskolai büfékben már korlátozzák az egészségtelen ételek árusítását. A Szlovák Közegészségügyi Hivatal abban bízik, hogy a diákokat egészségesebb életmódra lehet nevelni azzal, hogy a büfék üzemeltetői több gyümölcsöt és zöldséget árusítanak.
Kevesebb egészségtelen étel lesz az iskolai büfékben
Az egészségügyi minisztérium új rendelete alapján az iskolai büfékből eltűnnek az energiaitalok, a túlcukrozott üdítők, a hamburgerek, és az egyéb egészségtelen ételek. A Szlovák Közegészségügyi Hivatal így akarja tudatosabb táplálkozásra nevelni a diákokat, mert a fiatalkori elhízás egyre nagyobb problémának számít az országban.
A rendelet értelmében március 15-től az iskolai büfék kínálatából el kell tüntetni azokat az italokat, amelyek koffeint, taurint vagy kinint tartalmaznak. A felsorolt összetevők megtalálhatók a legtöbb energiaitalban, így a diákok az iskolában elvileg már nem fognak hozzájutni ezekhez a serkentő üdítőkhöz. A rendelet továbbá tiltja azoknak az italoknak az árusítását is, amelyeknek a cukortartalma meghaladja az 5 gramm/100 millilitert.
A változás emellett az ételeket is érinti. Keddtől már nem szabad olyan gyorséttermi ételeket árusítani, mint a hamburger, a különféle rántott ételek, a majonézt tartalmazó termékek, vagy akár a lángos, de újonnan már pástétomot és egyéb olyan hústerméket sem lehet árusítani, amelynek a hústartalma nem éri el a 80 százalékot.
Enyhébb szabályozás vonatkozik majd az édességekre, a chipsekre és az egyéb nassolnivalókra: ezekhez továbbra is hozzá lehet majd jutni, de csak akkor, ha az arányuk nem haladja meg a büfé teljes kínálatának 50 százalékát.
Fiatalkori elhízás
A Szlovák Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ SR) a lapunknak eljuttatott közleményében hangsúlyozta, a céljuk, hogy az iskolai büfék sokkal több egészséges ételt kínáljanak a diákoknak, ezzel gátat szabva a fiatalkori elhízásnak, amely egyre nagyobb problémát jelent. Az Egészségügyi Információk Nemzeti Központjának (NCZI) tavalyi összesítése alapján Szlovákiában több mint 12 ezer fiatalkorúnak vannak súlyproblémái. Az elhízás nagyban növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát.
A hivatal éppen ezért azt szeretné, ha a büfék kínálata sokkal több gyümölcsöt, zöldséget, illetve teljes kiőrlésű gabonaterméket tartalmazna. A tejtermékek közül az alacsonyabb hozzáadott cukortartalmú termékeket részesítik előnyben, illetve ezek laktózmentes változatait. Ami pedig az italokat illeti, elsősorban a természetes, tartósítószer nélküli gyümölcslevekre helyeznék a hangsúlyt, valamint azokra az üdítőkre, amelyeknek a cukortartalma nem haladja meg az 5 gramm/100 millilitert.
„Tisztában vagyunk vele, hogy a szülők többsége sok energiát fordít arra, hogy egészséges táplálkozási szokásokat alakítson ki a gyermekénél. Az erőfeszítéseik akkor sem mehetnek kárba, amikor már a gyermek önállóan dönt arról, hogy mit szeretne enni. A kiegyensúlyozott táplálkozás képezi a jó egészség és a tanulmányi sikerek alapját, és ezt az iskolai büfék kínálatának is tükröznie kellene”
– olvasható az ÚVZ SR közleményében.
Fokozatos átállás
A rendelet ugyan már kedden életbe lépett, de ez nem azt jelenti, hogy a büfék üzemeltetőinek hirtelen minden raktárban lévő cukros italt és gyorséttermi ételt ki kell dobniuk. Az ÚVZ SR leszögezte, hogy bár lesznek ellenőrzések, de ezeket körültekintően fogják végezni.
„A regionális közegészségügyi hatóságok az ellenőrzések során a tanév végéig figyelembe fogják venni, hogy az iskolai büfék üzemeltetői a változásokat fokozatosan dolgozzák majd bele a kínálatukba. A hosszabb szavatosságú termékek esetében (édességek, sós nassolnivalók) viszont az üzemeltetőnek lehetősége nyílik arra, hogy úgy alakítsa ki a kínálatot, hogy közben betartja a maximális, 50 százalékos arányt”
– jelezte a hivatal.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.