Kevés pénz jut a védelemre

Pozsony |

<p>Rendkívül kevés pénzt fordítunk honvédelmi célokra, különösen, ha belegondolunk, hogy a NATO keleti határán fekszünk, Ukrajna szomszédságában &ndash; közölte tegnap a Szlovák Biztonságpolitikai Intézet (SSPI) elemzője, Marián Majer. Az országnak ráadásul már csak nem egész négy éve van arra, hogy védelmi kiadásait a GDP 1,6 százalékára növelje.&nbsp;</p>

Az SSPI Robert Fico kabinetjének elmúlt négy évben foganatosított biztonságpolitikai intézkedéseit elemezte. Majer szerint egyértelmű, hogy a kormány egy percig sem kezelte prioritásként az ország honvédelmét, mindez csak a párizsi terrortámadások után változott meg.

„Tény, hogy korábban néhány védelmi, modernizációs projekt beindult, néhányra pénzt is elkülönítettek, de nem merném kijelenteni, hogy mindezt azért, mert a védelem prioritás lett volna” – mondta az elemző, aki szerint a kormány sokkal többet is megtehetett volna ezen a téren. „Különösen ha belegondolunk, hogy a tárcavezető rendkívüli helyzetben volt, hiszen olyan pártot képviselt, amely egyedül alkotott kormányt” – állítja Majer. 

Azt, hogy a védelem nem volt prioritás, igazolják a kormány képviselőinek zavaros kijelentései az ukrán–orosz konfliktus kirobbanása után, illetve az, hogy rendszeresen megkérdőjelezték a tárca költségvetésének növelését. Majer emlékeztetett, hogy Szlovákia a NATO walesi kongresszusán elkötelezte magát, 2020-ig a GDP 1,6 százalékára emeli a honvédelemre fordított kiadásokat; jelenleg 1,1 százalékot költünk erre a célra.

A célkitűzés az SSPI elemzője szerint csak akkor teljesíthető, ha a márciusi választások után összeállt új kormány reálisan több pénzt különít el a védelmi minisztérium részére. „A GDP 1,6 százalékának eléréséhez még körülbelül 400 millió euró szükséges, tehát minden évben 100 millióval kellene emelni a minisztérium költségvetését” – pontosított Majer. 

Jaroslav Naď, az SSPI munkatársa szerint az ország honvédelmi politikájának egyik legnagyobb hiányossága, hogy nem léteznek hosszú távú tervek, elképzelések. „Itt senki nem gondol át előre semmit, nem elemzik az egyes lépések hosszú távú hatásait, koncepció szempontjából a honvédelmi politika egy nagy katasztrófa. Minden lépést csak úgy ad hoc fogadnak el” – állítja Naď.

Az egyetlen pozitívum az elemzők szerint, hogy sikerült beindítani néhány modernizációs projektet, új helikoptereket, terepjárókat vásároltak, s a költségvetés szempontjából is előnyös elhatározás volt, hogy a védelmi tárca a belügyminisztériummal együtt, egyetlen nagy tender keretében rendelt lőfegyvereket a hadseregnek. Több nemzetközi együttműködésről szóló projektet, például a közös cseh–szlovák légvédelmet, viszont nem sikerült kivitelezni.

(dem, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?