Kétszer ad, ki gyorsan törleszt

A kormány a napokban döntött a Szlovákiával szembeni orosz államadósság behajtásának kérdéséről. Bár a hosszú tárgyalások során kialkudott feltételek a lehetőségekhez képest jók, az ügynek mégis vannak utórezgései. Az adósság-visszafizetés kérdésköréről Podstránsky Vladimil pénzügyi államtitkárt kérdeztük.

Podstránsky Vladimil: Oroszország 2002 elején 1,112 milliárd dollárral tartozott SzlovákiánakDömötör Ede felvételeOroszország ha vontatottan is, de már évek óta törleszti a Szlovákiával szembeni államadósságát. Hol tart napjainkban az adósság visszafizetése, és miről szól a kormány múlt szerdai megállapodása?

Szlovákia és Oroszország 1994-ben írta alá az államadósság törlesztéséről szóló kormányközi szerződést. 2002 elején keleti partnerünk 1,112 milliárd dollárral tartozott nekünk, ebből egy korábbi egyezség fejében 137 millió dollár értékben az év végéig termékekkel törleszti Szlovákiával szembeni kinnlevőségét. A kamatoktól és egyéb tényezőktől függően a fennmaradó 900–920 millió dollárt az orosz féllel megegyezve két részre bontottuk: 460 millió dollárt készpénzben, további 450–460 milliót termékek formájában törleszt. Azonban ténylegesen nem ekkora az adósságtérítés, mivel a 460 millió dollár készpénznek csupán 30 százalékát kapjuk meg, azaz 138 milliót, viszont ezt az összeget optimális esetben 2–3 héten belül a nemzeti bank már a számláján tudhatja. A 30 százalékos hatékonyság más országokkal összehasonlítva kimondottan jó mutató.

A készpénzfizetés előreláthatólag gyors lefolyású ügylet lesz, azonban mi a helyzet az akadozva haladó, termékekkel való törlesztés terén, amelynek szerkezete sokszor nem éppen megfelelő?

A termékekkel folyó fizetésnek, amely 2006–2007-ig húzódhat el, a hatékonysága becsléseim szerint 50–60 százalékos. Fontos tudatosítani, hogy ha a kormányülésen jóváhagyott, ráadásul az orosz kabinet által ugyancsak aláírt feltételeket nem fogadjuk el, az orosz fél az államadósságok kezelésével foglalkozó úgynevezett párizsi klub feltételrendszere szerint járt volna el, ami azt jelentette volna, hogy a törlesztés 2021-ig elhúzódik, és az infláció miatt egyre értéktelenedik. Ami pedig a termék-szerkezetet illeti, csak abból válogathatunk, amit Oroszország nyújtani tud. Ráadásul a kínálatból hiányzik a kőolaj és a földgáz, mert ezt keleti partnerünk csak dollárért értékesíti.

Bár kedvező feltételeket értünk el, a kormány ülésén František Hajnovič pénzügyminiszter, az imént felvázolt deblokációs forgatókönyv beterjesztője mégis ellene szavazott, egyesek pedig megkérdőjelezték, hogy a tranzakció közvetítői makulátlanok. Talán emiatt nem írták alá pénteken a kormányközi szerződést?

Hajnovič pénzügyminiszter úr egyetért a szerződés feltételeivel. Hivatalosan azt nehezményezte, hogy nem ő utazik Moszkvába a szerződés aláírására. A kormány döntését ismerve ez az állítása cáfolható, ugyanis ő a küldöttség vezetője. Pénteken az orosz partner kérésére maradt el az aláírás, azonban bízom abban, hogy szerdán a szlovák és az orosz fél ellátja kézjegyével az egyezményt. A cseh FID Group társaság mint a pénzügyi tranzakció közvetítője ellen felesleges kifogásokat emelni, ugyanis a céget az orosz kormány nevében eljáró moszkvai Vnyesekonombank választotta ki, az esetleges sikerdíját is az orosz bankház állja. A 460 millió dollár 30 százalékát az orosz állam helyett a Vnyesekonombank fizeti ki, s a pénz a szerződés aláírása után 2–3 héttel a Szlovák Nemzeti Bank külföldi pénzügyeit intéző, New York-i székhelyű Citibankban landolhat.

A szeptemberben érkező – átszámítva mintegy 6,2 milliárd korona felhasználási módja a közelgő parlamenti választások miatti felfokozott hangulat miatt nem okoz újabb viszályokat?

A kormány egyelőre nem döntött az összeg további sorsáról, erre akkor kerül sor, amikor már ténylegesen is a nemzeti bank számláján lesz. František Hajnovič pénzügyminiszter jelezte, hogy a pénzt az ország külföldi adósságának csökkentésére kellene fordítani. Ezzel az elképzeléssel én is egyetértek. Az is lehet, hogy egy részét a folyó állami költségvetés hiányának lefaragására használja fel a kabinet.

Más téma. A kabinet legutóbbi ülésén a várakozásokkal ellentétben mégsem vitatták meg a komáromi hajógyár megsegítésének kérdését. Várható-e egyáltalán, hogy a cég állami mentőövhöz jut?

A kormány tanácsadó testülete, a Hitel- és Garanciabizottság, továbbá az Állami Segélyhivatal bizonyos fenntartásokat fogalmazott meg a hajógyárnak nyújtandó újabb segítség terén. Ha azonban az a szerkezetátalakítási projektum, amelyet holnap nyújt be a vállalat, kedvező fogadtatásban részesül, a kabinet szeptember 4-én felveszi napirendi pontjai közé a hajógyár kérdését. A pénzügyminiszter egyébként hajlik az állami hitelgarancia nyújtására, amelyet ha a cég valóban megkap, akkor a jelenlegi három mellett további négy hajó építésének finanszírozása oldódik meg. Mindez legalább egyévi lélegzetvételhez juttatja Komárom meghatározó fontosságú munkaadóját. Ezt az időszakot kell kihasználnia a Nemzeti Vagyonalapnak arra, hogy stratégiai befektetőt találjon az egyébként megrendelésekben nem szűkölködő vállalatnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?