Az elmúlt órákban 24 személyt sikerült Afganisztánból Szlovákiába szállítani. Közülük húszan a Szlovák Fegyveres Erők katonai különgépe fedélzetén, négyen pedig a cseh különgép fedélzetén érkeztek. 16 szlovák és 8 afgán állampolgárról van szó, utóbbiak együttműködtek a szlovák hadsereggel – tájékoztatott Jaroslav Naď (OĽaNO) védelmi miniszter és Ivan Korčok (SaS-jelölt) külügyminiszter csütörtökön. Eduard Heger (OĽaNO) kormányfő elmondása szerint a legfiatalabb utas egy tíz hónapos gyermek volt. Hozzátette: Szlovákia szükség esetén kész újabb különgépet küldeni Afganisztánba.
Két tucat embert menekítettek Afganisztánból Szlovákiába
A szlovák katonai különgépet hétfőn indították el Afganisztán felé, a fedélzetén a fegyveres erők tíz tagjával. A kabuli repülőtéren a fegyverüket is használniuk kellett, hogy a kaotikus körülmények között megvédjék az evakuáltakat. Az akciót egy tádzsikisztáni repülőtérről koordinálták, részletezte Naď.
Korčok elmondása szerint a külügyi tárca még egy szlovák nőről tud, aki Afganisztánban van, de eddig nem kérvényezte a hazaszállítását. „Azt mondta, biztonságban van, de előkészített evakuálási alternatívákat is” – fűzte hozzá. A nyolc Szlovákiába szállított afgánon kívül még több tízen jelentkeztek, akik azt állítják, hogy együttműködtek a szlovák katonákkal.
A nyolc afgán állampolgár menedékjogért folyamodott. Már megkezdődött az ezzel kapcsolatos eljárás. A migrációs hivatalnak fél éven belül kell állást foglalnia azzal kapcsolatban, hogy megfelelnek-e a feltételeknek. A menedékkérőket a homonnai menekülttáborban helyezték karanténba. A külügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy eredetileg tíz afgán állampolgár befogadásáról volt szó, azt mondta, hogy a szlovák állampolgárok és a szlovák hadsereget segítő afgán utasok kitöltötték a különgép teljes kapacitását. Hozzáfűzte: a tíz menedékkérő befogadását a miniszterelnök azután ígérte meg, hogy a Kabulban régóta jelen lévő, több ezer afgánnal együttműködő uniós és NATO-partnerek ilyen kérést intéztek a szlovák kormányhoz.
Korčok felhívta a figyelmet, hogy ebben az esetben nem migránsokról, hanem menekültekről van szó. „Ez nem a 2015-ös migrációs hullám. Ezt a hullámot háború váltotta ki. Nem migránsokról, hanem menekültekről van szó, akik a genfi egyezmény értelmében jogosultak arra, hogy menedékjogért folyamodjanak” – fejtette ki a miniszter, hozzáfűzve: minden országnak egyénileg kell elbírálnia, hogy a menedékkérők megfelelnek-e a feltételeknek.
A kormányfő hangsúlyozta, hogy Szlovákia szükség esetén kész újabb különgépet küldeni Afganisztánba, de erről még egyeztetnek a partnereikkel, és elemzik a biztonsági kockázatokat. Heger köszönetet mondott minden egységnek, amely részt vett a mentőakcióban. Felhívta a figyelmet, hogy azok az afgánok, akik hosszú ideig együttműködtek a szövetségesekkel, jelenleg életveszélyben vannak az országukban. „Ez az a pillanat, amikor mindegyik ország eldöntheti, hogy megmenti-e azoknak az életét, akik az igazság oldalán harcoltak a terrorizmus ellen” – jelentette ki a csütörtöki sajtótájékoztatón.
Ami a menekültválság és a menekültek létszámát illeti, a kormányfő nem tart a koalíción belüli nézeteltérésektől. „A színvonalas eszmecsere színvonalas megoldásokat szül” – jegyezte meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.