Kérdések és válaszok az iskolanyitás szabályairól

suli
Pozsony |

A koronavírus-járvány harmadik hulláma alatt sem zárják be országosan az iskolákat – ígéri Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter. A gyerekek azonban ráfizethetnek az alacsony oltottsági arányra, ha az osztályon belül elkezd terjedni a fertőzés, visszatér a távoktatás. Mutatjuk az iskolakezdéssel kapcsolatos legfőbb kérdéseket és válaszokat.

Ha romlik a járványhelyzet, bezárják az iskolákat? 
A minisztérium tervei szerint erre nem kerül sor. Az iskolai jelzőlámpa értelmében a jelenléti oktatás minden járásban engedélyezve lesz. Függetlenül attól, milyen színű besorolást kap az adott település, az iskola nyitva marad. Szeptembertől az oktatási miniszter, az iskola igazgatója és annak fenntartója sem rendelheti el az iskola komplett bezárását, akkor sem, ha többen megbetegszenek. Az iskolai jelzőlámpa három színű – zöld, narancssárga és piros. A piros, tehát legrosszabb fokozat akkor lép érvénybe, ha egyidejűleg több pozitív esetet igazolnak az iskolában és a regionális közegészségügyi hivatal úgy ítéli meg, gócpont alakulhat ki. Ebben az esetben a higiénikusok elrendelhetik több, vagy akár az összes osztály bezárását is. 

Mikor és mennyi időre függeszthetik fel a jelenléti oktatást? 
Ha egy diák PCR-tesztje pozitív lett, akkor az egész osztály áttér a távoktatásra. A 14 napos karantén azokra vonatkozik, akik a fertőzés beigazolódását megelőző két napban közeli kapcsolatban voltak a fertőzött személlyel. Ha például pénteken derül ki, hogy valaki tesztje pozitív lett, akkor azok maradnak otthon, akik szerdán és csütörtökön érintkeztek vele. 

Ha egy tanár családtagja karanténban van, mert kapcsolatban volt fertőzött személlyel, akkor ő sem taníthat?
Ez nem így van. Csak akkor kell karanténban maradnia a tanárnak, ha a vele egy háztartásban élő személynél bebizonyosodik a fertőzés. 

A 13 éves lányom be van oltva, a 8 éves fiam májusban átesett a betegségen. Ha az osztályukban valaki megbetegszik, ők sem mehetnek iskolába?
A védett személyek kivételt élveznek. Azok, akik teljesen be vannak oltva, vagy az elmúlt 180 napban átestek a fertőzésen, nem kötelesek otthon maradni. Ha az osztály kénytelen távoktatásra váltani, az iskola nem biztos, hogy tud párhuzamosan jelenléti oktatást biztosítani azoknak, akik a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) hatályos rendeletének értelmében járhatnának iskolába. 
Mi történik, ha az osztályban mindenki védett, de az egyik tanárnál igazolják a fertőzést?
Ebben az esetben életbe lép a kivétel, folytatódik a jelenléti oktatás (az érintett tanár nélkül).

Mi a teendő, ha a tanár tesztje pénteken pozitív lett, és különböző osztályokban tanított a hét folyamán? 
A diákok és azok a kollégák, akik közvetlen kapcsolatban voltak vele 2 nappal a teszteredmény megérkezése előtt, átmenetileg otthon maradnak. 

Hogy fog zajlani az oktatás, ha a vírus miatt kidőlnek a tanárok? 
Ha a tanárok egy része karanténba kerül, az igazgató új órarendet dolgozhat ki. Annak érdekében, hogy biztosítva legyen a zökkenőmentes oktatás, akár a felső tagozatos tanár is helyettesítheti az alsó tagozatos kollégáját. 

Mit kell tenni, ha az egyik szülő bejelenti, hogy megfertőződött? Az egész osztály karanténba megy? 
Nem. Ebben az esetben csak az a diák marad otthon 14 napig, akinek a családtagjáról kiderült, hogy fertőzött. Az osztályban tovább folytatódik a jelenléti oktatás. 

Azt hallottam, tanévkezdés előtt tesztelni fogják a gyerekeket. Ez a tesztelés kötelező lesz?
Tény, hogy a minisztérium a szeptember elején biztosít tesztelést, de a részvétel teljes mértékben a szülőn múlik. A teszt nem kötelező, és csak akkor kell rá jelentkezni, ha valaki önként szeretné abszolválni a kivizsgálást. Az alapiskolák, illetve a speciális alapiskolák feladata augusztus 26-ig felmérni, hány szülő igényli a tesztet. A mintavétel szeptember 2. és 5. között fog zajlani. A kötelező rendszeres tesztelés jogi szempontból nem kivitelezhető, Gröhling szerint legfeljebb akkor jöhet számításba, ha ismét kihirdetik a veszélyhelyzetet. 

Egészségügyi okok miatt nem vehetem fel az oltást, tartok tőle, hogy a gyerek hazahozza az iskolából a vírust. Lesz lehetőség ingyenes tesztelésre? 
Igen. December végéig otthon elvégezhető antigéntesztet biztosít a minisztérium azoknak, akik igénylik. Egy doboz 25 darab rövid pálcás tesztet tartalmaz, a tárca javaslata szerint minden hétfőn és csütörtökön reggel kell elvégezni a vizsgálatot. Az iskolák augusztus 23-án kezdik felmérni az érdeklődést a tesztek iránt, a megrendelést augusztus 26-ig juttatják el a járási hivatalhoz, ahol augusztus 30-án átvehetik a csomagot.

Mi a teendő pozitív antigénteszt esetén?
A gyerek nem megy iskolába, a szülő értesíti az iskolát, és felveszi a kapcsolatot a gyermekorvossal, aki tájékoztatja őt a következő lépésekről. 

Ha negatív az otthon végzett teszt eredménye, a szülő állíthat ki erről igazolást vagy kap róla valamilyen dokumentumot, ami felhasználható más helyekre való belépésnél is (például étterembe)? 
Nem, negatív teszteredményről csak az erre jogosult intézmények adhatnak ki igazolást. 

Kérhet az iskola oltási igazolást vagy orvosi tanúsítványt arról, hogy a gyerek átesett a fertőzésen?
Nem. A minisztérium azonban arra buzdítja a szülőket, tájékoztassák az iskolát, ha gyerekük védett, és kivételt élvez bizonyos óvintézkedések alól. A formanyomtatvány megtalálható a minisztérium weboldalán. 

grohling

Kérhetünk ingyenes ellenanyag-vizsgálatot a gyerekeknek? 
Igen. Ha a gyerek nem rendelkezik pozitív PCR-teszttel, de pozitív lett az antigéntesztje, vagy két hétig karanténban volt, akkor a gyermekorvos elvégezheti a vizsgálatot. 

Megszabadulnak a szájmaszktól az iskolások?
Egyelőre nem. A hatályos rendelet értelmében a 6 évnél fiatalabbaknak nem kötelező maszkot hordani. Elena Prokopová, az egészségügyi minisztérium gyermekgyógyászati szakértője elmondta, kicsi az esélye, hogy az ősz, illetve a téli hónapok folyamán a gyerekek nem kapják el a vírust. Az óvintézkedések célja épp az, hogy csökkentsék a fertőzés veszélyét. A szakember hangsúlyozta, nem mindegy, milyen mennyiségű vírus kerül a gyerek szervezetébe, ezért a maszk fontos védőeszköz. Az FFP2-es típusú maszkra azonban egyelőre nincs szükség. 

Lesz kötelező reggeli lázmérés?
Az óvodákban igen. Az iskolákban fokozottan ajánlott.

Ha az iskola elrendeli a lázmérést, mindenki számára kötelező? 
Igen. Ha az igazgató úgy dönt, a diákok egészségének védelme érdekében szükséges a reggeli szűrés, akkor az a gyerekekre nézve kötelező érvényű lesz. Ha a szülő vagy a gyerek ezt elutasítja, akkor úgy tekintenek rá, mint akinél jelentkeztek a fertőzés tünetei – nem vehet részt az oktatásban. Ha szülővel érkezett az iskolába, akkor hazaküldik őket. Felügyelet hiányában az izolációs helyiségben várakozik, és az iskola haladéktalanul felveszi a kapcsolatot a szülővel.

A reggeli mérésnél az egyik diák testhőmérséklete 38 fok. Mi történik ilyen esetben?
Ha 37,5 fokot vagy annál többet mutat a lázmérő, akkor 5 perccel később megismétlik a lázmérést. Ha még mindig túl magas, várnak további 5 percet és újra megmérik. Ha a harmadik eredmény is magasabb a határértéknél, akkor a gyereknek haza kell mennie. Ha maga ment iskolába, akkor az izolációs helyiségben várja meg, míg szülei elmennek érte az iskolába. 

Minden nap kell „tünetmentességi” igazolást vinnie a gyereknek iskolába?
Ezt a nyilatkozatot szeptemberben kell leadni, az iskolakezdés első napján. Ezen kívül akkor lesz szükség, ha 3 egymást követő napig nem jelenik meg az iskolában. A 3 napba beleszámít a hétvége és ünnepnap egyaránt. Például, ha pénteken és hétfőn hiányzik a tanuló, akkor kedden már tünetmentességi papírral kell visszatérnie az iskolába. A Covid-automata értelmében ez az összes fázisban érvényes, kivéve a zöldet – ahol csak ajánlott. 

Mennyi hiányzást igazolhat a szülő?
Maximum 5 egymást követő napot. Erre az időszakra azonban nem jár az ápolási díj. Ha a diák sokat mulaszt, vizsgabizottság előtt kell számot adnia az elsajátított tudásról. 

Bevezették a távoktatást, otthon kell maradnom a 8 éves lányommal. Igényelhetem az ápolási díjat?
Igen, ha az iskola vagy a regionális közegészségügyi hivatal döntése alapján felfüggesztik a jelenléti oktatást, akkor a 11 évnél fiatalabb gyerekek szülei jogosultak az ápolási díjra. 

Mi lesz a napközivel?
A napközi működhet, a szakemberek viszont azt javasolják, ne keveredjenek az egyes osztályok – a gyűjtőcsoportok létrehozása fokozottan kockázatos, mivel a vírus elterjedhet az osztályok között. 

A zeneóra és a testnevelés is normálisan zajlik majd? 
Annyi biztos, hogy lesz mindkettő. Az éneklés azonban kihívást jelenthet, mivel a hivatal rendelkezése alapján kötelező a szájmaszk viselése. A sportolásnál azt javasolja az oktatási tárca, ha az időjárás engedi, a szabad levegőn tornázzanak a gyerekek. A tornateremben sincs megtiltva a mozgás, de arra figyelmeztetnek, ne keveredjenek az egyes osztályok diákjai. 

Visszatérhet a hagyományos diákélet?
A természetiskola, sítanfolyam, illetve a szalagavató szervezését nem javasolja a minisztérium. Ezek az események a Covid-automatához igazodnak, ha az adott járásban romlik a járványhelyzet, nem lehet megrendezni őket. 

A gyakorlati képzésre is lesz lehetőség?
Igen. A jelzőlámpa szerint a középiskolákban a legsúlyosabb járványhelyzet idején is folytatódni fog a jelenléti oktatás – a szakmai gyakorlatot beleértve.

Bezárják a középiskolai kollégiumokat, ha romlani fognak a járványügyi mutatók?
Nem, legalábbis ezt ígéri Gröhling. A kollégiumok nyitva maradnak a jelenléti oktatásban részt vevő diákok részére.

Az egyetemisták is búcsút inthetnek az online tanulásnak?
Csak ha szerencséjük van, az egyetemek működését ugyanis a Covid-automata szabályozza. A diákok létszáma korlátozva van, az intézmények maguk dönthetik el, milyen módszert alkalmaznak – ha csak beoltott személyek vesznek részt a jelenléti oktatásban, akkor például a piros fázisban 120 diák is lehet az épületben. Ha nem veszik figyelembe a védettséget, akkor legfeljebb 20 személy tartózkodhat az egyetemen. A felsőoktatási intézmények működésének feltételeiről még folynak a tárgyalások, a tárcavezető jövő héten ismerteti a részleteket. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?