Kényes ügy a népszavazás

Pozsony |

<p>Kényes kérdés a népszavazás a pártok többsége számára, kevesen fogalmaztak meg egyértelmű ajánlást választóiknak. A Híd választóira bízza a döntést, az MKP szavazásra buzdít. A civil Kerekasztal nem foglalt állást a kérdésben.&nbsp;</p>

A népszavazás intézménye fontos, menjenek el szavazni, de többet nem mondunk – a pártok többsége ennyivel intézi el a jövő szombaton sorra kerülő, a családról szóló referendumot. Sok politikust kellemetlen helyzetbe hoz a voksolás, ugyanis a pártok nagy része a társadalmi kérdésekben a konzervatív és liberális választókat is egyaránt megszólítja. Így sokaknak komoly dilemmát okoz, hogy milyen üzeneteket fogalmazzanak meg szimpatizánsai felé – ha konkrét válaszokat adnának, szavazóinak egyik vagy másik felét magukra haragítanák.  A kormányzó Smer, az ellenzéki Sieť, az OĽaNO, az SDKÚ részvételre buzdít, ám nem akar tanácsot adni választóinak. Két párt viszont egyértelműen színt vallott: a KDH három igent javasol, az SaS tüntető távolmaradást – annak ellenére, hogy Richard Sulík pártelnök szerint a házasság intézményét a heteroszexuális pároknak kell fenntartani, mint ahogy a gyerekek örökbefogadási jogát is.  A népszavazás a szlovákiai magyar politikai térfelet is megosztja. A Híd semlegesen áll a kérdéshez: nem fogja szimpatizánsait részvételre buzdítani. Bugár Béla pártelnök elmegy szavazni, Nagy József EP-képviselő szintén – várhatóan mindketten három igennel fognak voksolni –, Solymos László frakcióvezető ellenben otthon marad. A párt szlovák képviselőinek többsége is hozzá hasonlóan fog eljárni.  Az MKP elnökségében is élénk vita alakult ki a kérdésről, ám végül döntött a párt konzervatív értékrendje: a népszavazáson való részvételre buzdítja támogatóit és szimpatizánsait. Berényi József pártelnök elmegy szavazni és három igennel fog voksolni. Az MKP a kampányban is érintett volt. Berényiéket még tavaly decemberben kereste fel a Szövetség a Családért (AZR), hogy korrektúrázzák a magyar nyelvű kampányanyagokat. A párt ebben segített a referendum kezdeményezőinek.  A magyar civil szervezeteket tömörítő Kerekasztal nem ad ki nyilatkozatot a témában. „A szlovákiai magyar civil szféra álláspontja korántsem egységes a kérdésben, nehezen tudom elképzelni, hogy ki tudunk alakítani egy olyan álláspontot, amely általános konszenzusra épül” – mondta lapunknak Tokár Géza, a Kerekasztal szóvivője. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?