Kelet-európai „migránsok” és a brexit

Pozsony |

<p>A holnapi, az Európai Unióból való kilépésről döntő brit népszavazás egyik kiváltó vagy legalábbis gyakran emlegetett oka az unió kelet-európai tagállamaiból érkező munkavállalók tömegei, illetve a szociális rendszerrel visszaélő kelet-európai &bdquo;migránsok&rdquo;. A Nagy-Britanniában élő szlovákiai munkavállalók tartanak a komplikációktól.</p>

Ugyan tanulmányok sora igazolja, hogy a brit gazdaság nyer a kelet-európai bevándorlókkal, mégis a brexit híveinek egyik érve, hogy elveszik a munkát a hazaiak elől, illetve a szociális segélyen élősködnek.

Gazdasági elemzők azonban figyelmeztetnek, hogy a brit gazdaság rendkívüli mértékben függ az olcsó – nem csak kelet-európai – munkaerőtől. „A külföldi munkaerő hasznos a gazdasági növekedés szempontjából, és növeli az ország adóbevételeit – magyarázta a Hospodárske novinynak Vladimír Vaňo, a Sberbank elemzője. – Ez érvényes Nagy-Britannia esetében is.”

A csallóközi Juhos Tünde már 10 éve dolgozik Londonban, jelenleg nevelőnő egy Észak-Londonban élő családban. „Az itt élő magyarok minden bizonnyal a bennmaradásra szavaznának, ha szavazhatnának, mert tartanak attól, hogy el kellene hagyniuk az országot a brexit esetén” – mondta lapunknak Juhos. Pontos információkkal azonban nem rendelkeznek. „A kampány ugyan már hónapok óta tart, de ez nem adott választ a kérdéseinkre – írta le helyzetüket. – Rendkívül agresszív a kampány, ez mindkét oldalra jellemző.” Azt nehezen tudja felmérni, hogy melyik oldal áll nyerésre. „Észak-Londonban inkább baloldali szavazók laknak, úgy vélem, hogy itt az igenek, vagyis a maradásra szavazók győznek majd, de jártam egy másik, gazdagabb negyedben, Chelsea-ben, ahol ennek a fordítottja igaz.” A kampány annyira személyes, hogy sokan az ablakba kitett In vagy Out feliratú plakátokkal mutatják ki véleményüket.

„Megtévesztő” kampány

Juhos szerint sokak számára zavaró, hogy a kampányban keverednek az oldalak is. Egyértelműen a maradásra szavaz a brit Munkáspárt, a Konzervatív párt azonban megosztott. „Cameron, a konzervatív miniszterelnök a bennmaradásért kampányol, London korábbi főpolgármestere, a szintén konzervatív Boris Johnson kilépéspárti, ez sokakat megzavar” – véli Juhos. Szerinte sokan csak az utolsó pillanatban fognak dönteni. „Van olyan angol ismerősöm, aki a kampány kezdete óta már kétszer is megváltoztatta véleményét – mondta Juhos. – Rendkívül erős a média és a kampány hatása.”

A szlovákiai munkavállalók túlnyomó többsége legálisan dolgozik, ezért nem tartanak az esetleges brexittől, legfeljebb attól félnek, hogy nagyobb adminisztratív terhekkel kell majd megküzdeniük. Juhos Tünde attól közvetlenül nem tart, hogy a kilépés esetén azonnal el kellene hagynia az országot. „Évek óta fizetem az adót, jogaim vannak, nem tehetik azt meg, hogy egyszerűen hazaküldenek” – állítja Juhos.

A brit szociális háló

Vannak, akik szerint az angolok nem igazán tesznek különbséget kelet-európai és más területekről érkezett bevándorlók között. „A helyiek már régóta küzdenek azzal, hogy nagyon sok itt az idegen, ami nem tetszik nekik” – mondta a Hospodárske novinynak Tomáš Biroščák, aki Londonban adminisztratív munkaerőként dolgozik. Szerinte az angoloknak mindegy, hogy csehekről, szlovákokról vagy pakisztániakról, esetleg szírekről van-e szó. Juhos azonban úgy véli, hogy elsősorban az ázsiai és az afrikai bevándorlók okoznak problémát a helyi lakosságnak. „Az európai bevándorlók 90 százaléka dolgozni jön, az ázsiaiak közül sokan a szociális támogatásokra utaznak, és ezt látják a helyiek is” – mondta Juhos. Szerinte a szociális rendszeren kellene változtatni, mert az demotiváló. „Ha egy családból egyik szülő sem dolgozik, akkor jogosultak a teljes segélyre, ha az egyik dolgozik, akkor a segély már feleződik, ha mindkettő, akkor egyáltalán nem jár segély” – magyarázta Juhos.

A szlovákiai munkavállalók kivárnak, meglátják, milyen körülményeket teremt számukra a népszavazás eredménye. Juhos Tünde néhány éven belül biztosan haza akar jönni. „Itt az ingatlanok rendkívül drágák, én az átlagnál jobban keresek, de nem engedhetem meg magamnak, hogy lakást vegyek azon a környéken, ahol dolgozom” – magyarázta Juhos. Szerinte sok angol is elköltözik a szigetországból, Spanyolországban vagy Franciaországban telepednek le, éppen a magas hazai ingatlanárak miatt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?