<p>A keresztnévválasztás egy újabb dolog, amiben kicsit különbözünk a szlovákoktól is, meg a magyarországi magyaroktól is. Ez derül ki a belügyminisztérium összesítéséből, amely a 2012-ben anyakönyveztetett újszülöttek utóneveit tartalmazza.</p>
Kelendők a szokatlan utónevek
VERES ISTVÁN
Tavaly Szlovákiában ismét a Sofia és a Jakub voltak a leggyakrabban választott keresztnevek – közölte nemrég a belügyminisztérium. Ami a magyar írásmódú (tehát nyilvánvalóan magyar szülők által választott) keresztneveket illeti, a lányoknál a Tímea (47), a Noémi (31) és a Dóra (28), a fiúknál pedig a Máté (44), az itt-ott szlovákok által is választott Zoltán (41) és a Bence (38) mondható a leggyakoribbnak.
Nehéz „kiszűrni”
a magyarokat
Ami a szlovákkal azonos írásképű keresztneveket illeti, a lányoknál az országosan második leggyakoribbként említett Natália (804) és a negyedik Viktória (742) gyakori előfordulásának az egyik oka nagy valószínűséggel az, hogy magyar szülők is választották gyermeküknek. A fiúknál ugyanez a helyzet a Patrikkal (761), Dáviddal (610) és a Dominikkal (570). Ezeknél gyakorlatilag lehetetlen megállapítani, hogy hány esetben adták magyar, illetve nem magyar nemzetiségű újszülötteknek.
A szlovák és a magyar ajkú szülők közt érvényesülő névadási trendek az említett belügyminisztériumi lista alapján nem mondhatóak azonosnak. Míg például az országosan legnépszerűbb Jakubot a szlovák szülők 1231 esetben választották, magyar megfelelőjét, a Jakabot csak ketten. A második leggyakoribb Samuel 1131 esetben tűnt fel, a Sámuel csak háromszor. A lányoknál az egyező szlovák és magyar íráskép miatt (a Natália, Viktória, Laura, Sára országosan az első tízben vannak) nehezebb ilyen következtetéseket levonni.
A Sofia már tavalyelőtt is a legnépszerűbb lánynév volt a szlovákiai szülők körében, tavaly szintén az első helyen végzett, 924 előfordulással. Változatai, a Sophia (47), Sophie (36) és szlovák megfelelője, a Žofia (22) is viszonylag gyakoriak voltak. A Zsófia szintén gyakorinak mondható a magyarok körében, 23 esetben választották (mint a Rékát), változatát, a Szófiát 3, a Szofit és a Zsófit pedig 2-2 esetben.
Külön nyelvi közeg vagyunk
A szlovákiai magyarok magyar–szlovák kétnyelvű környezetben élnek, így mind a magyar, mind a szlovák névhasználat hatással van rájuk, szögezi le Bauko János, a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi intézetének tanára. „Éppen ezért a keresztnévválasztásuk is eltér mind a magyarországi magyarok, mind a szlovákiai szlovákok névadási, névhasználati sajátosságaitól” – jegyzi meg.
Továbbra is népszerűek a kettős keresztnevek. Itt általában egy hagyományosabb és egy modernebb, illetve egzotikusabb utónév kombinációjáról van szó. Tavaly egyszer fordult elő a Sofia Zuzana, a Viktória Abigail és a Gabriela Lilien, valamint a Ladislav Giovanni, a Markus Martin és a Ľudovít Edgar is. Merész kombinációkat a magyar szülők is produkáltak a lányok és a fiúk esetében is. A lányoknál ilyen volt a Viktória Zoé, a Kincső Virág és a Kata Boróka, a fiúknál pedig az Álmos Bendegúz, a Fábián Leó vagy a Ricardo Márió.
Legyen jó hangzású, tükrözze az anyanyelvhez való hűséget, és a házastárssal közös megegyezés alapján válasszák ki. Ezek a legfontosabb szempontok a névválasztásnál a szlovákiai magyar fiatalok körében, állítja egyik munkájában Vörös Ferenc nyelvész, aki többek között a komáromi Selye János Gimnázium diákjai között folytatott kutatásokat a témáról a 2000-es évek közepén.
A kettős keresztnevek néhány esetben a szülők csodálatát tükrözik egy-egy filmszínész vagy sportoló iránt. Így születhetett tavaly Szlovákiában Rihanna, Rosemary Garcia, Gwenn vagy Lotus. A fiúknál ebbe a kategóriába tartozik a Fabrigas, a Kristián Ronaldo (és talán a Kelecsukwu is).
Kevesebb a hagyományos név
Bauko János szerint a lista is bizonyítja, hogy egyre jobban elterjedőben vannak az egyedi, ritka nevek. Megfigyelhető ugyanakkor a felnőttek közt leggyakoribb magyar keresztnevek visszahúzódása. Istvánt, Gyulát, Sándort is csak egy esetben választottak tavaly fiúgyermeküknek a szülők, de még a János, József és Árpád is csak két esetben fordult elő. A Zsuzsanna mindössze ötször fordul elő (háromszor magában, kétszer pedig kettős keresztnévben), a Katalin 4-szer (illetve Katinka, Kata változatokban), az Éva és az Ildikó 3-szor.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.