Kalavská törvénye elbukott, a nem beoltott gyermekek is mehetnek óvodába

óvoda
Pozsony |

A parlament nem szavazta meg Andrea Kalavská (Smer) egészségügyi miniszter törvényjavaslatát, melynek értelmében csakis a beoltott gyermekeket vennék fel az óvodákba. Az Új Szó által megszólított orvosok szerint a parlament hibát követett el.

Az egészségügyi minisztérium a törvénymódosítást azzal indokolta, hogy a fertőző betegségek megakadályozásával kapcsolatos intézkedések Szlovákiában egyszerűen nem elég hatékonyak. Ezzel a javaslattal a tárca főleg azokat a gyermekeket szerette volna megvédeni, akiknek a kötelező védőoltások beadása problémákba ütközik (például a gyermek immunrendszere rosszul reagálna az oltás valamelyik hatóanyagára). Azok a gyermekek ugyanis, akiket a szülők pusztán félelemből vagy tájékozatlanságból nem oltanak be, felesleges veszélyt jelentenek a nem beoltható gyermekek számára.

Kalavská veresége

A szavazáskor jelen lévő 133 parlamenti képviselőből mindössze 48 szavazott igennel a törvény elfogadására, 65-en pedig tartózkodtak. A törvényre 16 képviselő mondott nemet, legtöbben az ĽSNS-ből. A szélsőségesek régóta programjuk részének tekintik, hogy az oltások ne legyenek kötelezőek az országban. Andrea Kalavská számára a valódi csalódást azonban az jelentette, hogy az őt jelölő Smer a kórházreform után már a második fontos törvénymódosítás esetében sem állt mellé. A legerősebb kormánypárt 48 képviselőjéből ugyanis mindössze 8-an szavaztak a javaslat elfogadása mellett, ellenben 36 jelen lévő képviselő tartózkodott, köztük Robert Fico pártelnök is, akinek régóta konfliktusai vannak az egészségügyi miniszterrel.

Kalavská

A Smerrel átment volna

Ha a tartózkodó smeres képviselők mindegyike igennel szavazott volna, akkor a törvény életbe léphet, hiszen az SNS és a Híd többségében támogatta a miniszter javaslatát.

„Andrea Kalavská csalódott a parlament döntése miatt, hiszen a képviselők újra megmutatták, hogy az emberek egészsége helyett jobban érdeklik őket a választás előtti politikai játszmák. A politikusok elsősorban azért vannak itt, hogy az állampolgárok problémáival foglalkozzanak. Az említett javaslat például olyan intézkedéseket hozott volna, mellyel megelőzhetővé vált volna a kanyarójárvány elterjedése. A parlament ezzel a szavazással úgy döntött, hogy inkább nem foglalkoznak a problémával”

– jelentette ki Zuzana Eliášová, a tárca szóvivője.

A szavazással kapcsolatban kerestük a Smert, de lapzártánkig nem kaptunk választ kérdéseinkre.

A javaslat támogatásában az ellenzék sem volt egységes. Míg az SaS képviselőinek többsége támogatta a javaslatot, addig az OĽaNO-ból mindenki tartózkodott. A Sme rodina képviselői különféle módon szavaztak, voltak támogatók, de akadt olyan képviselő is, aki ellene szavazott.

Fontos, kötelező oltások

Dr. Morvai Viola belgyógyász úgy véli, hogy a parlamentnek el kellett volna fogadnia a törvényt, hiszen így felesleges veszélynek teszik ki azokat a gyerekeket az óvodákban, akiket egészségügyi állapotuknál fogva nem lehet beoltani. Elmondása szerint néhány oltás esetében valóban érdemes a szülőre bízni a döntést, de a kötelező oltások nem véletlenül lettek kötelezőek, hiszen ezek segítségével sikerült visszaszorítani sok komoly megbetegedést.

„Ne feledjük azonban, hogy ezek nem tűntek el teljesen. Nálunk nemrégiben felbukkant a kanyaró, más országokban pedig jelenleg is tombol”

– mondta lapunknak a belgyógyász. Hozzátette: nem tud egyetérteni azokkal a szülőkkel, akik félelemből nem oltják be gyermeküket.

„A szakmai tapasztalatok azt mutatják, hogy az oltások rendkívül minimális arányban okoznak szövődményeket. Ezek nagy százaléka nem is az oltóanyagtól alakul ki, hanem egyéb, előre nem látható imunnológiai zavaroktól. A nem beoltott gyerek viszont a környezetére is komoly veszélyt jelenthet”

– magyarázta Morvai.

ovisok

Szlovákia rosszul áll

A kanyaró veszélyét jól mutatta a Tőketerebesi (Trebišov) járásban tavaly kirobbant járvány, mely során legalább 165 megbetegedést regisztrált a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ). Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az oltások csak akkor nyújtanak megfelelő védettséget, ha az adott régióban az emberek legalább 95 százaléka be van oltva, különben fennáll a járvány veszélye. Szlovákia éppen a kritikus határon mozog, néhány megbetegedés esetében azonban már 95 százalék alá csúszott. Ide tartozik a mumpsz, a kanyaró és a rubeola elleni oltás, melyet a gyermekek egyetlen vakcina formájában kapnak meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?