<p>Tegnap landolt a fővárosi repülőtéren az új, Airbus 319-115 CJ típusú kormánygép, a másik két, Fokker típusú repülő már egy ideje Pozsonyban van. A három repülőért összesen közel 50 millió eurót fizet az állam. A belügyminisztérium repülőszázadában már csak egy Tupoljev marad, legfeljebb három évig.</p>
Júliusig szolgálatba lépnek az új kormánygépek
Többéves vita és tárgyalás után tegnap megvalósult az elöregedett szlovák kormánygépek lecserélése. Robert Kaliňák belügyminiszter néhány nappal ezelőtt tájékoztatott a tízéves Airbus megvásárlásáról, a gép tegnap landolt Pozsonyban. A repülő, amelyet a minisztérium a svájci Comlux légitársaságtól vásárolt, nem időzött sokáig Szlovákiában. „A szükséges igazolások, adópapírok és formalitások elintézése után a csehországi Ostravába repült, ahol átfestik a szlovák állami trikolór színeibe” – mondta lapunknak Peter Lazarov, a belügyminisztérium szóvivője. Azt, hogy pontosan milyen motívumokat és feliratokat festenek a repülőre, egyelőre nem akarják nyilvánosságra hozni. Állítólag még nem döntötték el, hogy a repülőn a Slovakia vagy a Slovak Republic felirat lesz-e látható.
Jobb teljesítmény
Az Airbuson kívül a belügyminisztérium további két Fokker típusú repülőt is vesz, összesen körülbelül ötmillió euróért. Az osztrák Mjet társaság tulajdonában levő holland gépek már egy ideje a pozsonyi repülőtéren vannak. „A vételi szerződés utolsó részleteit tisztázzuk, ezt követően azonnal aláírásra kerül. Bízunk benne, hogy júliusra, míg Szlovákia átveszi az Európai Unió soros elnöki posztját, már az ország tulajdonában lesznek” – pontosított Lazarov.
Tény, hogy a Fokkerek csak kisebb távok megtételére alkalmasak, másrészt az eddig használt Jakoknál sokkal kevesebb üzemanyagot fogyasztanak, gyorsabbak és a karbantartásuk is olcsóbb. Az Airbus esetében az egyik legnagyobb előny, hogy elrepül Európából az USA keleti partjáig anélkül, hogy tankolnia kellene útközben Izlandon úgy, mint a Tupoljevnek. Ráadásul a legnagyobb teljesítményű motorokkal van felszerelve, aminek köszönhetően magasabb tengerszint feletti magasságban fekvő reptereken, a megszokottnál jóval rövidebb leszállópályákon is landolhat. Tavaly ez volt az egyik probléma, amiért nem repülhetett el a Tupoljev kormánygép a tibeti földrengés után Katmanduban ragadt szlovák állampolgárokért; a magasan fekvő reptéren kockázatos lett volna a le- és felszállása.
Használt gépek
A belügyminisztérium nem rejti véka alá, hogy az uniós elnökség miatt született ilyen gyors döntés az új gépek vásárlásáról. A 70-es években gyártott Jak–40-es, illetve a nyolcvanas években gyártott TU–154M repülőgépekkel a belügyminisztérium repülőszázada a legöregebbek közé tartozott Európában. Csehország például az utolsó Tupoljevét kilenc évvel ezelőtt iktatta ki a forgalomból.
A beszerzett kormánygépek sem újak, az állam használt repülőket vett, ám a repülőszázad vezetője, Dalimír Pišťanský szerint mindhárom gép nagyon jó állapotban van. Az Airbus esetében egy 30 évre szóló beruházásról van szó, a Fokkerokat viszont 10–15 év múlva minden bizonnyal le kell cserélni. Az Airbus 4400 órát töltött a levegőben, ami a technikai élettartamának körülbelül négy százalékát teszi ki. A másik két gép körülbelül 30 ezer órát repült. „Ez a szám aránylag magasnak tűnhet, de ez azért van, mert a gépeket kereskedelmi célokra is használták” – állítja Pišťanský.
Múzeumban végzi
A három repülőért összesen közel 50 millió eurót fizetett az állam, ez az összeg további szolgáltatások árát is tartalmazza. Például a gépek átfestésén kívül a Fokkerek 2017 őszére tervezett javítását, a biztosítást és a személyzet kiképzését is. A repülőket természeti katasztrófák során is használhatják, a fedélzeten ugyanis szükség esetén fekvőbetegeket is lehet szállítani.
A szlovák Jakok technikai élettartamuk végén jártak, s elkerülhetetlen a felújításuk. A repülőket a tárcához beérkezett ajánlatok alapján 6,5 millió euróért javították volna meg, s ez több annál, amennyit az állam a két Fokkerért fizetett. Az egyik működésképtelen Tupoljev múzeumba kerül, a másik, miután megjavítják, még három évig szolgálni fog a repülőszázadban.
A belügyminisztérium tájékoztatása szerint a négy repülőgépre azért van szükség, mert a közjogi méltóságok szállításán kívül több fontos feladatot is ellátnak. Az elmúlt években nemegyszer szállították haza Szlovákia állampolgárait természeti katasztrófa sújtotta országokból, gyakran használják őket humanitárius segítség vagy sportolók, például az olimpiai küldöttség szállítására, és néhány gépet állandóan tartalékban is kell tartani, hogy szükség esetén azonnal felszállhassanak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.