A szlovákiai bankok továbbra is kötelesek lesznek különadót fizetni, ennek összege ráadásul jövőre megduplázódik. A kormány szerdai ülésén elfogadta a pénzügyminisztérium által kidolgozott, banki különadóról szóló törvényjavaslatot.
Jövőre megduplázódik a banki különadó összege
A kabinet gyorsított eljárást javasol, vagyis a módosítást egyetlen parlamenti ülés alatt fogadhatják el. A törvényjavaslat kidolgozását a Koalíciós Tanács indítványozta. A cél az állami bevételek emelése.
A különadót a bankok eredetileg csak 2019-ig fizették volna. Az új javaslat értelmében az adónem továbbra is érvényben marad, sőt jövőre a pénzintézetek passzívumainak 0,2%-áról 0,4%-ára emelkedik. A passzívumok összegéből azonban levonhatók a bank saját forrásai. Ennek az intézkedésnek köszönhetően a bankok 2020-ban 144 millió euróval többet fizetnének be az államkasszába.
Ladislav Kamenický (Smer) pénzügyminiszter a javaslattal kapcsolatban elmondta: elsődleges célja, hogy az államháztartási hiány 2020-ban ne lépje túl a bruttó hazai termék (GDP) 0,49%-át.
A szlovákiai bankoknak 2012 óta kell különadót fizetniük. Eredetileg azért vezették be ezt az adónemet, hogy biztosítsák a bankszektor stabilitását és lefedettségét egy esetleges, jövőbeni gazdasági válság idejére.
A szlovák bankszektor adózás utáni tiszta nyeresége 2018-ban csaknem 640 millió euró volt. 2019 első felében a profit elérte a 346 millió eurót, ami azt jelenti, hogy az egy évvel korábbi adatokkal összehasonlítva 2%-kal nőtt. A tárca szerint a bankszektor nyereségessége, amelyet a bankok átlagos tőkearányos jövedelmezősége alapján számítanak ki, az Európai Unióban 6,5%, míg Szlovákiában több mint 11%.
A Szlovák Nemzeti Bank (NBS) a banki különadó emelésében rejlő kockázatokra figyelmeztet. Míg a jelenlegi, 0,2%-os különadó összege 2018-ban a bankok nyereségének közel 16%-át tette ki, ez az arány jövőre, az adóemelés miatt várhatóan 33%-ra nő. Válság idején, amikor csökken a nyereség, a különadó a profit nagy részét elviheti, mutatnak rá az NBS szakemberei.
A javaslatot kezdettől fogva ellenzi a Szlovák Bankszövetség (SBA) is, mivel az szerinte veszélyezteti a bankszektor stabilitását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.