Jók a törvények, mégis dúl a korrupció

Pozsony |

<p>Megfelelőek a hazai korrupcióellenes törvények, problémát azok gyakorlatban való alkalmazása jelent Szlovákiában &ndash; derül ki az OECD-tagországokban készült elemezésből. Peter Kovařík, a kormányhivatal korrupcióellenes osztályának vezetője szerint a szervezet hét hazai törvényt vizsgált meg, és három területre fogalmazott meg ajánlásokat.</p>

„A politikai ajándékok, a vagyonbevallások ellenőrzésével, a nyilvánosságra hozandó információkkal és a korrupciót bejelentők jutalmazásával kapcsolatban kaptunk érdekes javaslatokat” – mondta az osztályvezető. Állítása szerint néhány módosító javaslatról már egyeztetett az adóhatósággal és a rendőrséggel. Az adóhatóságnál rendszerszintű módosításokról tárgyaltak, az osztályvezető jelezte, a jövőben változhat az ellenőrzés módja is. Kovařík felvetette a rendőr ombudsman pozíciójának kialakítását. Hozzá azok a rendőrök fordulhatnának, akik úgy érzik, nyomást gyakorolnak rájuk a nyomozás során.

Az ellenzék szerint a hazai korrupcióellenes harcról tökéletes képet ad a tény, hogy a különböző praktikák és visszaélések bejelentői eddig mindig a rövidebbet húzták, és szinte valamennyien az utcán végezték. Legutóbb az a két pszichológus veszítette el munkáját, akik a galántai Čistý deň reszocializációs központtal kapcsolatban fogalmaztak meg komoly fenntartásokat.

Veronika Remišová (OĽaNO) szerint a kormánynak nincs mivel dicsekednie, ráadásul a korrupcióellenes osztály vezetőjének néhány javaslata csak kozmetikázás. „A kormányhivatal elfelejtette megemlíteni az OECD egy másik jelentését, melyet szintén a napokban hozott nyilvánosságra a szervezet, és amely a hazai kormány, illetve a hazai hivatalok korrupcióellenes harcának hatékonyságát vizsgálta. Ebből kiderül, hogy az OECD-tagországok között Szlovákia az utolsó helyen szerepel, és a lista végéről 2007-től képtelen elmozdulni” – mutatott rá az ellenzéki képviselő. A felmérésben a hazai bíróságok, az ügyészség, a rendőrség és a különböző állami hivatalok működését vizsgálták meg. Szlovákia jelentősen alul marad a V4-es tagországokhoz képest, sőt még Görögország is megelőz bennünket.

Remišová szerint a jelentésben felróják Szlovákiának, hogy rosszul menedzseli az államigazgatást, hogy az elkövetők gyakran érinthetetlenek, hogy alacsony a rájuk kiszabható büntetés, és hogy a legfelsőbb körökben elkövetett bűncselekmények nem kerülnek bíróság elé. (TASR, SITA, ie)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?