<p>A törvény élőlényként fogja meghatározni az állatokat, nem pedig vagyontárgyként, ahogy eddig. A földművelésügyi minisztérium már dolgozik az állategészségügyi ellátásról szóló jogszabály-módosítás előkészítésén. </p>
Jogilag már nem vagyontárgyak lesznek az állatok
Pozsony |
Gabriela Matečná földművelésügyi miniszter mai sajtótájékoztatóján elmondta: az új meghatározás a Polgári Törvénykönyvben is szerepelni fog. Az új jogszabály 2018. január 1-jével léphet érvénybe, és jelentős előrelépést jelenthet az állatok jogainak védelmében és az állatkínzás visszaszorításában. A törvénymódosítással felvennék a harcot az illegális kutyatenyésztők ellen is. Minden kutyákölyökbe kötelező lesz csipet ültetni legkésőbb 12 hetes koráig, a módosítás érvénybe lépése előtt született kutyákat legkésőbb 2020-ig kell majd ellátni csippel. Ellenkező esetben a gazdi akár 800 eurós büntetésre is számíthat. Kötelező lesz jelenteni azt is, ha a kutyus új gazdihoz kerül. A módosítás kibővítené a hatósági állatorvosok jogköreit is, akik rendőri jelenlét nélkül is közbeavatkozhatnának és beléphetnének annak a telkére, akit állatkínzással vagy illegális tenyésztéssel gyanúsítanak. A megkínzott állatot el is vehetnék a gazdájától. A törvénymódosítás betiltaná néhány "rizikós" csoportba tartozó vadállat cirkuszi szerepeltetését is, például az oroszlánokét, a tigrisekét és az elefántokét. Az állategészségügyi ellátásról szóló törvény módosítását év elején az SaS is indítványozta, Andrej Kiska vétója után azonban a törvényt második körben már nem szerzett kellő támogatást. (SITA, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.