<p>Pozsony. Nincs végső dátuma a jobboldal elnökjelölt-választásának, és azt sem árulják el előre, pontosan hány jelölt közül választhatnak. Egyelőre csak a kiválasztás mechanizmusát határozták meg.</p>
Jelölt még nincs, egyeztetés lesz
LAJOS P. JÁNOS
„Tudom, hogy a média azt szeretné, ha elmondanánk, hogy van három vagy öt jelölt, és kik a legesélyesebbek, de ezt nem engedhetjük meg – mondta lapunknak Bugár Béla, a Híd elnöke. – Mindent megteszünk, hogy legyen közös jobboldali jelölt.” Az SDKÚ, a Híd, a KDH és az SaS már több egyeztetést tartott a lehetséges jelölt személyéről, igaz, a legutóbbira Richard Sulík, az SaS elnöke elfelejtett elmenni. Utólag azonban elnézést kért, azt állítva, hogy parlamenti elfoglaltsága miatt feledkezett meg a találkozóról.
Az biztos, hogy előválasztás, ahogyan azt az SDKÚ javasolta, nem lesz. „Ilyen fontos kérdés esetében kipróbálni egy olyan rendszert, ami még papíron sem létezik, nagyon nagy hiba lenne – jelentette ki Bugár Béla. – Azt kellett eldönteni, hogy a pártok által javasolt lehetséges jelöltek közül hogyan tudjuk kiválasztani a legjobbat. Ez sikerült, majd meglátjuk, működni fog-e.” A kiválasztási mechanizmus része az egyeztetés parlamenten kívüli pártokkal, szervezetekkel is, amiből az MKP-t sem zárták ki. „Arról beszéltünk, hogy ha a négy párt megegyezik, hogyan lehet bővíteni a támogatók körét, és ebből nem zárjuk ki az MKP-t sem” – mondta Bugár Béla.
„A Magyar Közösség Pártja olyan köztársaságielnök-jelöltet tud támogatni a 2014-ben sorra kerülő választáson, aki hozzásegít bennünket A szlovákiai magyarok megmaradásának és fejlődésének alapfeltételei című alapdokumentumban foglalt célok megvalósításához. Meggyőződésünk, hogy olyan jelöltet kell támogatnunk, aki aktívan felkarolja ügyeinket. Olyan jelöltet, akire nemcsak azért adjuk szavazatinkat, mert nem támad bennünket, hanem azért, mert ha kell, kiáll értünk” – áll a párt nemrég kiadott, Berényi József, az MKP elnöke által aláírt nyilatkozatában.
Egyelőre csak a KDH-ból és az SaS-től szivárgott ki egy-egy név: a kereszténydemokraták várhatóan korábbi elnöküket, Pavol Hrušovskýt szeretnék jobboldali elnökjelöltként látni. Hrušovský egyelőre még nem döntötte el, hogy vállalja-e a jelölést, a felmérések szerint azonban nincs sok esélye a győzelemre, főleg abban az esetben, ha a Smer Robert Ficót indítja a köztársaságielnök-választáson. Az SaS ugyan pártjelöltet nem nevezett meg, de egyes politikusai megfelelő jelöltnek tartanák Andrej Kiskát, aki múlt héten jelentette be, hogy független jelöltként biztosan elindul a választáson. A Focus felmérése szerint esélyes ellenfele lehet Robert Ficónak. Az SDKÚ egyelőre nem találja a pótmegoldást Iveta Radičová helyett, aki a felmérésekben egyre jobb eredményeket ér el, habár már többször kijelentette, hogy a politikába nem tér vissza, még elnökjelöltként sem. A Híd sem nevezett meg elnökjelöltet, egyelőre csak azt zárták ki, hogy Bugár Béla indulna a választásokon. „Már eldöntöttem, hogy nem indulok, és ez végleges” – mondta Bugár. Háttérinformációk szerint a Hídban felmerült, hogy Martin Bútora korábbi washingtoni nagykövetet jelölik erre a posztra. A négy párt azonban egyelőre csak a jelöltválasztás mechanizmusában egyezett meg.
Andrej Kiska, a Jó Angyal karitatív szervezet alapítója múlt héten jelentette be, hogy indul a köztársaságielnök-választáson. A szükséges aláírásokat januárban kezdi gyűjteni. A végső impulzust egy felmérés adta meg neki, a Focus által végzett közvélemény-kutatás szerint bejutna a második fordulóba, és ott képes lenne legyőzni Robert Ficót. A felmérést egyébként a Focus nem hozta nyilvánosságra: mivel Kiska neve mellé odaírták, hogy a Jó Angyal szervezet alapítója, ez befolyásolhatta a válaszadókat. Kiskát egyelőre csak a KDH, illetve annak elnöke utasította el. „Nem lenne jó olyan jelöltekkel próbálkozni, akit a felmérések szerint a lakosság több mint 70 százaléka nem ismer” – mondta a Sme napilapnak Ján Figeľ, a KDH elnöke. Az SDKÚ elnöke szimpatikusnak tartja Kiskát. „Mindig szimpatikus, ha egy jelölt maga is dolgozik a népszerűsége növelésén” – jelentette ki Pavol Frešo. A Híd nem mondott sem igent, sem nemet. Kiska örülne a négy párt támogatásának, de ha nem őt választják, akkor is elindulna. Várhatóan függetlenként indul majd Ján Čarnogurský, a KDH első elnöke is, őt azonban korábbi pártja, a KDH sem támogatja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.