Januártól magyar állampolgárság akár húsz hónapon belül

Budapest. Azon határon túli magyarok számára, akik Magyarországon szeretnének letelepedni és magyar állampolgárokká akarnak válni, 2006. január 1-jétől új honosítási és idegenrendészeti eljárási rendet vezetnek be, mely a most érvényben lévőnél egyszerűbb, gyorsabb és állítólag emberségesebb lesz.

Budapest. Azon határon túli magyarok számára, akik Magyarországon szeretnének letelepedni és magyar állampolgárokká akarnak válni, 2006. január 1-jétől új honosítási és idegenrendészeti eljárási rendet vezetnek be, mely a most érvényben lévőnél egyszerűbb, gyorsabb és állítólag emberségesebb lesz.

Jelenleg ha egy határon túli magyar a letelepedés szándékával költözik Magyarországra, a tartózkodási engedély kérésétől az állampolgársági eskü letételéig legkevesebb 42 hónapnak kell eltelnie, az új rendszerben ez 19-20 hónapra rövidül.

A leglényegesebb változás az állampolgársági törvényben van. Jelenleg az nyújthat be kedvezményes honosítás iránti kérelmet, akinek a felmenői között volt magyar állampolgár, letelepedési engedélyt kapott, s egy éve már Magyarországon lakik. Január 1-jétől, ahogy megkapja a letelepedési engedélyt, rögtön benyújthatja a honosítási kérelmet. A mostani szabályok szerint a belügyminiszternek 21 hónap áll rendelkezésére, hogy felterjessze a köztársasági elnöknek, januártól ez 12 hónapra csökken. „Bővül azoknak a köre, akiknek nem kell állampolgársági vizsgát tenniük. Jelenleg csak azok mentesek, akik Magyarországon magyar nyelvű felsőoktatási intézményben szereztek diplomát. A jövőben azok is mentesülnek, akik csak a közoktatásban, általános iskolában szereztek végzettséget magyar nyelven – s ezentúl nem lesz feltétel, hogy e tanulmányokat kizárólag Magyarországon folytathatják. Vagyis például egy pozsonyi magyar iskolában szerzett végzettséggel rendelkező fiatalnak sem kell majd állampolgársági vizsgát tennie. Ezenkívül a letelepedési és a tartózkodási engedély iránti eljárásban megszüntetjük a kötelező és drága orvosi vizsgálat intézményét” – részletezte lapunknak Avarkeszi Dezső letelepedési, bevándorlási és honosítási kormánymegbízott.

Érdeklődésünkre a magyar politikus leszögezte: figyelembe vették a határon túli magyar szervezetekkel korábban folytatott szakértői megbeszéléseken elhangzottakat is. Budapest ezúttal időben kikérte a magyar kisebbség képviselőinek véleményét az idegenrendészeti és az állampolgársági törvény módosításáról, vagyis a határon túliak időben kézhez kapták a magyar kormány javaslatait, melyeket tartalmilag és politikailag mindenki jónak tartott. Általában pozitívan értékelték, hogy végre megszűnik az a méltánytalan helyzet, hogy a Magyarországon letelepedett személyeknek méltatlan körülmények között, hosszasan kell kérelmezniük az állampolgárságot, a honosítást, s különböző tortúráknak, nyelvvizsgáknak, bizonyítási eljárásoknak vannak kitéve.

A Magyar Koalíció Pártja nem nyújtott be külön módosító indítványokat, de a határon túliak és az ellenzék kérésére elfogadták, hogy aki olyan településen született, melynek korábban volt hivatalos magyar neve, akkor a honosítási eljárás során a magyar hatóságok által kiállított iratokban az ügyfél kérelmére ezt lehet használni. „A letelepedési engedélyek megszerzése is könnyebb lesz, s ahol csak lehet, mindent megteszünk azért, hogy működjön az egyablakos ügyintézés” – tette hozzá Avarkeszi. Ez azt jelenti, hogy a különböző kérelmeket egyetlen hatóságnál lehet beadni, s nem a kérelmezőnek kell az egyik hatóságtól a másikig menni, hanem az irat vándorol majd elektronikus úton.

„Ehhez kapcsolódik az állampolgársági csomag, ami azt jelenti, hogy amikor az új magyar állampolgár leteszi az esküt, akkor rögtön, hivatalból és díjmentesen kézhez kapja a személyazonosító igazolványt, lakcímigazolványt, személyi számról szóló bizonyítványt. Ezzel kapcsolatban beadtam a lakcímnyilvántartásról szóló jogszabály módosító tervezetét, melyet a jövő héten tárgyal a parlament, s remélem, ehhez majd nem nyújtanak be módosító indítványokat. A bizottságokban támogatták ezt a javaslatot, és ha a plénum rábólint, ezzel is kiegészül a hétfőn elfogadott két törvény” – magyarázta a kormánymegbízott. Hozzátette: a jövő januártól módosuló eljárással együtt az ügyintézés során fizetendő illetékek is változtak némileg. E téren a leglényegesebb változás az, hogy akinek továbbra is kell vizsgát tennie, annak a jelenlegi 28 ezer forint helyett jövőre már csak ötezret kell majd fizetnie. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?