A rendőrség arra kérte az igazságügyi minisztert, hogy egyelőre ne indítsa el a fegyelmi eljárást azon bírók ellen, akiknek lefoglalták a telefonját.
Jankovská elkerülhetné az esetleges büntetőjogi eljárást
Gál Gábor (Híd) igazságügyi miniszter közösségi oldalán tette közzé, hogy elkészítette a fegyelmi eljárás elindításáról szóló javaslatokat, a rendőrség azonban arra kérte, várjon még a beadással. „A bírói tevékenység felfüggesztése vagy egyéb bírság nem adekvát megoldás ebben az esetben, ugyanis bűncselekmény gyanúja áll fenn” – írta Gál, aki bővebb tájékoztatással addig vár, míg találkozik a hatóságokkal. A szakminiszter múlt héten tájékoztatott arról, hogy Monika Jankovská és Zuzana Maruniaková ellen fog fegyelmi eljárást kezdeményezni.
Csak egy eljárás lesz
A neve elhallgatását kérő, lapunknak nyilatkozó jogi szakértő elmondása szerint fegyelmi eljárást az igazságügyi miniszter és a Bírói Tanács elnöke indítványozhat a fegyelmi bíróságnál. Ha például a fegyelmi eljárás során elítélnék Jankovskát, akkor az ugyanabban az ügyben folytatott büntetőeljárás értelmét veszítené, mivel egy embert nem lehet ugyanazon a vétségért kétszer elítélni. Míg az előbbi esetben Jankovská legsúlyosabb büntetése a bírói tisztségtől való megvonás lehetne, a büntetőjogi eljárás során már börtönbüntetés is fenyegethetné. Ha olyan bíró ellen indítanak büntetőeljárást, aki ellen már fegyelmi eljárást is folytatnak, akkor a fegyelmi eljárást le kell állítani.
Egy bíró magyarázkodott
Azoknak a bíróknak, akiknek a rendőrség Marián Kočner Threema-üzenetei alapján augusztusban lefoglalta a telefonját, a Bírói Tanács lehetőséget adott, hogy megmagyarázzák, miért éppen az ő telefonjaikat vették el, milyen kapcsolatban álltak a jelenleg fogva tartott, Ján Kuciak meggyilkolásának megrendelésével is gyanúsított nagyvállalkozóval. Az öt érintett bíró meghallgatására létrehozott bizottság előtt azonban csupán egy, Andrea Haitová pozsonyi kerületi bíró jelent meg. Haitová Monika Jankovská (Smer) volt igazságügyi államtitkár testvére. A Denník N portál hozta nyilvánosságra a Jankovská és Kočner közötti kommunikáció egy részét, amelyből kiderül, hogy a bírónő megpróbálta befolyásolni a Kočnert is érintő ügyeket. Jankovská azóta már lemondott, bírói pozícióját azonban megtarthatta, igaz, azóta betegszabadságon van.
Haitová zárt ajtós meghallgatása után a bizottság elnöke, Marcela Kosová elmondta, a bírónő írásos dokumentumokat adott le a bizottságnak, de a testület információkat kapott a speciális ügyészség hivatalától is. Bővebb tájékoztatást október 28-ára ígért, eddig kellene összesíteni az üggyel kapcsolatos iratokat, hogy a bizottság tájékoztatni tudja a Bírói Tanács plénumát is, amely később fegyelmi eljárást kezdeményezhet az érintett bírók ellen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.