Itthon is hivatkozhatunk uniós bírósági döntésekre

Pozsony. Amióta Szlovákia tagja az Európai Uniónak, az európai jog a hazai fölé van rendelve, nyugodtan lehet uniós ítéletekre hivatkozni, a külföldi precedenseket alapul venni. Erre azonban idáig alig került sor, ugyanis a hazai jogászok többsége nem ismeri az európai jogot.

Pozsony. Amióta Szlovákia tagja az Európai Uniónak, az európai jog a hazai fölé van rendelve, nyugodtan lehet uniós ítéletekre hivatkozni, a külföldi precedenseket alapul venni. Erre azonban idáig alig került sor, ugyanis a hazai jogászok többsége nem ismeri az európai jogot. Darina Michalková, a Szlovák Ügyvédi Kamara alelnöke szerint a gyakorlatban sok probléma megelőzhető lenne, ha az ügyvédek és a bírák e téren felkészültebbek lennének. Például eleve olyan ítéletek születhetnének, melyek összhangban vannak az uniós joggal, figyelembe vennék a nemzetközi egyezményeket, s akkor a polgárok valószínűleg kevesebb panaszt nyújtanának be a luxemburgi és a strasbourgi nemzetközi bírósághoz. Ez az államnak is megtakarítást jelentene, hiszen Szlovákia rengeteg pert veszít a nemzetközi fórumokon.

Annak érdekében, hogy a hazai jogászok színvonalasabb szolgáltatásokat nyújthassanak ügyfeleiknek, az ügyvédi kamara és az Eurojuris polgári társulás közös képzési programot szervez. Az Európai ügyvéd elnevezésű projekt keretében szemináriumokat tartanak az európai jog konkrét szakterületeiről, például a kereskedelmi, fogyasztóvédelmi, végrehajtói, büntető-, munka- és emberjogi kérdésekről, a munkaerő és a szolgáltatások szabad áramlásával, a külföldi cégalapítással összefüggő gyakorlati dolgokról, más országok ítéleteinek a szlovákiai alkalmazásáról, érvényességéről. Ezenkívül lesz angolnyelv-tanfolyam, s a számítástechnikai ismeretek elsajátítására is nagy hangsúlyt fektetnek, ugyanis az összes ügyvéd számára hozzáférhetővé teszik az európai joggal összefüggő tudnivalókat, a nemzetközi ítéleteket, s ezeket magyarázattal is ellátják. Michalková szerint fontosnak tartja a hazai ítélet- és törvénymagyarázatok közzétételét, mert ez csak javítja az ügyvédek és a bírók közötti kommunikációt. A projektet az Európai Szociális Alapból pénzelik, 8 millióba kerül, s a kamara a költségek 5 százalékát állja. Az ügyvédek ingyen vehetnek részt a képzésen. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?