<p>November 17-től ingyen vonatozhatnak a diákok és a nyugdíjasok. Ki állja a számlát, kik a döntés nyertesei, és ki a vesztesei? Szakértők szerint a kormány intézkedése következtében – az utasforgalom visszaesése miatt – drágulnak a buszjegyek. </p>
Ingyen vonatozás – út a gyors kiábránduláshoz
Az állami vasútnak tavaly 43,6 millió utasa volt, enne ötöde – körülbelül 11,5 személy – volt diák, gyermek és nyugdíjas. Érsek Árpád, a Híd képviselője, volt közlekedési államtitkár szerint az ingyenes utazás bizonyos régiókban segíthet, a gond viszont azzal van, hogy diszkriminálja az azokban a járásokban vagy falvakban élő embereket, ahol nincs vonatközlekedés. „Az adófizetők pénzéből finanszírozzák az ingyenes vonatozást, tehát azoknak az embereknek a pénzéből is, akik számára elérhetetlen a vonatközlekedés. Az országban például három járás, Korpona, Nagykürtös, Felsővízköz vonatjárat nélkül van, s az ott élők adójának is egy részét erre a célra fogják elkölteni” – állítja Érsek.
Miloš Moravčík, a KDH alelnöke szerint igazságtalan, hogy azok pénzét költsék el az ingyen vonatozásra, akik nem járhatnak vonattal. „Ott, ahol nem járnak vonatok, gyakran szociálisan hátrányos helyzetben lévő emberek élnek, s most ők is összedobnak arra, hogy a szociálisan jobb helyzetben élő állampolgárok ingyen utazzanak. Ennek sokkal több köze van a populizmushoz, mint a szociális politikához” – mondta Moravčík.
Drágább buszok
Jelenlegi becslések szerint 16 százalékkal visszaesik a busszal utazók száma, ha ingyenes lesz a vonatközlekedés. Ez pedig azt eredményezheti, hogy a megyék által finanszírozott buszjáratok üzemeltetői növelni fogják a jegyárakat vagy magasabb dotációt kérnek, hogy ezt a kiesést fedezzék. „A buszjáratokat üzemeltető társaságok mindent elkövetnek annak érdekében, hogy az utasok a buszokon maradjanak, tehát nem kizárt, arra is lesz példa, hogy úgy igazítják majd a menetrendet néhány helyen, hogy a buszról ne lehessen majd vonatra átszállni” – fejtette ki lapunknak Érsek.
Moravčík szerint az ingyenes vonatozás drágíthatja a buszjegyeket is. „Ezt igazolja az Eperjesi kerület példája, ahol év elejétől átlagban 7 százalékkal drágultak a buszjegyek, amit az illetékesek az utasforgalom visszaesésével indokoltak” – mondta a képviselő.
Vonat nélküli régiók
Érsek az ingyenes vonatozásra elkülönített 13 millió eurót is kevesli, szerinte ez az intézkedés sokkal többe fog kerülni. Az állam már most is dotálja a vasúti közlekedést, tavaly 200 millió eurót költött erre a célra. Az ingyenjegyek miatt még több pénzre lesz szükség, hiszen a vonatközlekedés iránt november 17-e után megugrik az érdeklődés, még több vonatot kell majd útnak indítani. Mivel a vasútnak nincs elég szerelvénye, egyes járatokon használt cseh vagonokat fog forgalomba állítani.
„Ezt a pénzt nyugodtan elkölthették volna olyan szárnyvonalak dotációjára, amelyeket az alacsony utasforgalom miatt az elmúlt években beszüntettek. Abban az időben egyszerűen kiszámolták, hogy ha három pár vonalra napi nyolc–kilenc utas vesz csak jegyet, akkor ez nem kifizetődő, ezért beszüntették a járatot, az érintett emberek pedig vonat nélkül maradtak” – mondta Érsek. Az illetékesnek szerinte más problémákkal kellene foglalkozniuk, például azzal, hogy ne járjanak párhuzamosan vonatok és buszok, s hogy a menetrend úgy legyen kialakítva, hogy az utasok átszállhassanak az egyik járatról a másikra.
Nincs esélyegyenlőség
A Szlovák Vasúttársaság (ZSSK) volt vezérigazgatója, Pavel Kravec szerint az ingyen vonatozás olyan intézkedés, amely ellenkezik minden, vasúti közlekedésben eddig érvényes szabállyal. „Ha már ingyen vonatjegyek, akkor minden vasúttársaság számára. Ez az úgynevezett esélyegyenlőség, amit például Csehországban betartanak” – állítja Kravec.
A RegioJet tulajdonosának, a Student Agency holdingnak a vezérigazgatója, Radim Jančura úgy véli, az államnak joga van ilyen döntést hozni, ezek az intézkedések viszont szerinte nem diszkriminálhatják a többi társaságot. „A közlekedési minisztériumnak már leadtunk két független jogi elemzést, amelyek a mi véleményünket támasztják alá. A tárca megígérte, reagálni fog az elemzésekre. Ha elutasító választ kapunk, a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordulunk”–mondta Jančura.
Az ingyenes utazás ugyanis csak az államilag dotált vonalakra lesz érvényes. A RegioJet Pozsony–Komárom szakaszon közlekedő járata így ingyenes lesz a diákok és a nyugdíjasok számára, ám a decemberben induló, Pozsony és Kassa közötti járat már nem. Ez utóbbi miatt akar a PMÚ-hoz fordulni a cég.
KI UTAZHAT INGYEN?
* A hat évnél fiatalabb gyermekek, nekik ingyen jegyet és igazolványt sem kell kiváltani – ők eddig is ingyenutaztak.
* A 15 évnél fiatalabb tanulók a vasúttársaság által kiállított ingyenes igazolvány alapján kiváltott ingyenjeggyel. * A 15 évnél idősebb, de 26 évnél fiatalabb, nappali tagozatos képzésben részt vevő diákok az iskola vagy a vasúttársaság által kiállított igazolvány alapján válthatják majd ki az ingyenjegyet. * A nyugdíjasoknak és a 62 évnél idősebbeknek is ki kell majd váltaniuk az ingyenjegyet, a vasúttársaság által kiállított igazolvány, vagy a nyugdíj folyósítását bizonyító igazolás alapján.
* A kedvezményt minden nyugdíjas,tehátarokkant-, özvegyi és korengedményes járadékra jogosult is igénybe veheti, akkor is, ha a nyugdíjkorhatárt még nemtöltötte be.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.