<p>A választási ciklus feléhez érkezett Robert Fico kormánya, melynek megalakulása két évvel ezelőtt nagy indulatokat váltott ki. A Smer az SNS-szel és a HZDS-szel kötött koalícióval a nemzetközi kapcsolatait tette kockára, viszont így biztonságos többséggel rendelkező kormányt alakíthatott, melyet Robert Fico teljesen az ellenőrzése alatt tart.</p>
Ilyen volt az első két év + képgaléria
A választási ciklus feléhez érkezett Robert Fico kormánya, melynek megalakulása két évvel ezelőtt nagy indulatokat váltott ki. A Smer az SNS-szel és a HZDS-szel kötött koalícióval a nemzetközi kapcsolatait tette kockára, viszont így biztonságos többséggel rendelkező kormányt alakíthatott, melyet Robert Fico teljesen az ellenőrzése alatt tart.
A kormány, pontosabban az ország gazdasági eredményei impozánsak, a szlovák gazdaság fejlődési ütemét mindenki csodálja, folyamatosan csökken a munkanélküliség, az infláció az uniós szint alatt van, emelkednek a reálbérek. Mintha a kormány jól végzett munkáját igazolná az is, hogy januártól euróra cseréljük a szlovák koronát. A kiváló gazdasági eredmények ellenére az elemzők nem ennyire optimisták. Robert Fico szerint ez a lehető legjobb koalíció. „Sohasem bántam meg, hogy ilyen koalíció jött létre – jelentette ki kedden Robert Fico. – A szlovák kormány stabil, nézzünk csak körül, hogy mi történik Csehországban, Lengyelországban vagy Magyarországon.” Szerinte a kormányzás eredményeképpen az ország minden mutatója javult. Ennek azonban ellentmondanak a független elemzők és a nemzetközi szervezetek értékelései. A vállalkozók szövetsége szerint a gazdasági környezet egyre kevésbé vállalkozóbarát, a kormány megalakulása óta fokozatosan romlik. Az IVO társadalompolitikai intézet a szlovákiai demokrácia állapotát ötpontos skálán 2,8-as osztályzattal értékelte. Az utóbbi negyedévben ez is romlott 0,2 százalékpontot. A Transparency International szerint a kormány nem tesz meg mindent a korrupció elleni harcban, sőt, egyes intézkedéseivel segíti a korrupció terjedését. Bírálatok újra érkeznek külföldről is. Legutóbb az EBESZ bírálta az országot az áprilisban elfogadott sajtótörvény miatt. Ezek a bírálatok azonban nem látszanak meg a kormány népszerűségén. A Smer rendszeresen 35 százalék feletti eredményeket mutat, a választásokhoz képest jobb eredményt érne el az SNS is, a HZDS pedig tartja a korábbi pozícióját. (Lajos P. János)
A teljes cikk nyomtatott kiadásunkban olvasható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.