<p>A felvidéki magyar ifjúság jövőképéről, valamint a Beneši dekrétumok és a kettős állampolgárság ügyében az Európai Parlamenthez benyújtott petíciók jelenlegi állásáról tartott konferenciát szombaton délután Komáromban a Hunnia Baráti Kör; társszervező a T.Ü.Kör Polgári Társulás volt.</p>
Ifjúsági konferencia – az érintettek nélkül
Komárom |
A németországi Hunnia BK a Beneš-dekrétumok érinthetetlenségét kimondó 2007-es szlovák parlamenti határozatra reagálva kezdte szervezni konferenciáit Budapesten, a mostani volt az első határon túli helyszín.[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"122934","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"289","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]Annak ellenére, hogy a fő téma a felvidéki magyarság jövője volt, a Duna Menti Múzeum dísztermében összegyűlt hallgatóság túlnyomó többségét a közép- és idősebb generáció tagjai alkották. Hahn-Seidel Alida, a Hunnia Baráti Kör vezetője is keserűen állapította meg ezt a tényt. Duray Miklós arról beszélt, hogy a hatvanas években tömegével éltek az országban olyan magyar fiatalok, akik mozgósíthatóak voltak a közösség érdekében; ma jóval kevesebben vannak ilyenek. Berényi József, az MKP elnöke szerint napjaink egyik legnagyobb kihívása, hogy itthon tudjuk tartani a fiatalokat, ehhez azonban stabil gazdasági háttérrel bíró saját intézményrendszerre lenne szükség. „Ma a szlovákság presztízse nagyobb, mint a magyarságé – mondta Kovács Balázs, a Diákhálózat alelnöke. – A szlovák nemzetállami közegben az elszlovákosodás sokszor nem szabad választáson alapszik, ezért ilyen helyzetben tévedés erkölcsi kérdést csinálni az asszimilációból. Inkább integráló üzenetet kell megfogalmazni a fiatalok felé.” Míg ő a Gombaszögi Nyári Tábor sikerét emelte ki, addig Gubík László, a Via Nova ICS elnöke az I. Martosi Szabadegyetemet dicsérte. Gubík is komoly problémának tarja a fiatalok többségének közügyekkel szembeni közönyét. A vitában felszólaló Valent Ákos, a Selye Egyetem Hallgatói Önkormányzatának elnöke a szervezési hiányosságokra mutatott rá, szerinte ilyen típusú konferenciák nem alkalmasak a fiatalok megszólítására. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"122933","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"375","title":"Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]A szlovák állampolgársági törvény kapcsán Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának (EMT) elnöke úgy fogalmazott, hogy a szlovák fél lépései – amelyekkel az Európai Parlament petíciós bizottságához benyújtott beadványt próbálják ellehetetleníteni és a további vizsgálatot megakadályozni – a szlovák politika félelmét tükrözik. Egyben cáfolta Jaroslav Paška SNS-es EP-képviselő kijelentését, miszerint befejeződött volna a vizsgálat. „Amíg egyetlen képviselő is, aki tagja a Petíciós Bizottságnak, ragaszkodik az ügyhöz, addig az nem vehető le a napirendről” – mondta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.