Idén Nemeskürty kapja

Esztergom. Orbán Viktor, Tőkés László és Duray Miklós után idén Nemeskürty István veheti át a Szent István-díjat – tájékoztatta lapunkat Dr. Prokopp Mária, a Szent István-díj Alapítvány kuratóriumának elnöke. A díjátadás augusztus 15-én 18 órakor, az esztergomi Mindszenty-iskola Millenniumi Díszudvarán lesz.

Esztergom. Orbán Viktor, Tőkés László és Duray Miklós után idén Nemeskürty István veheti át a Szent István-díjat – tájékoztatta lapunkat Dr. Prokopp Mária, a Szent István-díj Alapítvány kuratóriumának elnöke. A díjátadás augusztus 15-én 18 órakor, az esztergomi Mindszenty-iskola Millenniumi Díszudvarán lesz.

Az alapítvány 2001-ben jött létre. Ekkor született meg Bihari Antal tanárban, a helyi körzeti televízió vezetőjében az elhatározás, hogy alapítványt létesít, amelynek célja azok jutalmazása, akik őrzik Szent István államot teremtő egyéniségének, bölcsességének, országának nemzetközi tekintélyt biztosító kül- és belpolitikájának emlékét. Az alapító a németek Nagy Károly-díjához hasonló kitüntetést szeretett volna létrehozni, elismerve azon kortárs közszereplők munkáját, akik az összmagyarság érdekeit védik, Szent István szellemében.

A díjat először 2002-ben adták át, Melocco Miklós szobrászművész Szent Istvánt ábrázoló kis, bronz szobrát először Orbán Viktor vehette át. Azóta évről évre Szent István ünnepét megelőző vasárnap adják át Esztergomban. A jelölések, javaslatok egy éven át érkeznek az Alapítvány kuratóriumához, a honlapon található elérhetőségeken keresztül (www.szentistvandij.hu), s a díjat a legtöbb jelölést kapott személy nyeri el. Idén húsz jelölt közül a szavazatok száma alapján idén Nemeskürty István veheti át a Szent István-díjat.

Nemeskürty István 1950-ben szerzett magyar szakos tanári diplomát. Később a Magvető Könyvkiadó szerkesztője lett, majd 1959-től a Budapesti Filmstúdió vezetőjeként tevékenykedett. 1979-től a Színház-és Filmművészeti Főiskolai tanára lett. Nemeskürty István számos irodalomtörténeti, történelmi és filmművészeti írása mellett közel hozta a magyarokhoz Balassi Bálint, Bornemisza Péter művészi és emberi értékeit, a magyar széppróza születését, az 1848-as szabadságharc katonáinak hősiességét, a kiegyezés utáni első nemzedék, a „kőszívű ember unokáinak” életét, s ő szólt Erdély krónikájáról 1988-ban. (KGY)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?