Hová lett a mobilom? Ellopták!

Ami mozdítható, az el is lopható – szól a jól ismert mondás, mely különösen érvényes a kicsi – esetenként kimondottan drága – mobiltelefonokra. Persze, készülékünk ártatlanabb módon is külön utakra tévedhet, ha például egyszerűen elveszítjük.

Egyesek egyenesen attól tartanak, hogy a telefon elvesztésével kapcsolataikat is elveszítikAkármilyen módon következik be a kellemetlen esemény, érdemes gyorsan intézkedni, hogy megelőzzük a SIM-kártyával történő esetleges visszaéléseket.

Hová lett a mobilom? Többnyire ez a riadt felkiáltás az első reakció, amit a telefonjától megfosztott delikvens képes magából kipréselni.

Aztán jön a rémült keresgélés a zsebekben, a táskában, az asztalon... Az első percek kétségbeesett zseb- és fiókkiforgatását alapos kutatás követi. Mindhiába. Nincs meg a mobil.

Ahogy telik az idő, a remény egyre halványul. Érdemes azonban a sokak számára létfontosságú tárgy – nem ritkán munkaeszköz – elvesztése felett érzett bánaton felülemelkedni, mert az elvesztett vagy ellopott telefonnal kapcsolatban is van még teendő.

Ha már biztos a lopás

Ha már biztossá vált, hogy a mobil nem fog előkerülni, késedelem nélkül tiltassa le a SIM-kártyát, nehogy a készülék „új tulajdonosa” komoly összeggel terhelje meg a számlát. Pre-paid kártya esetén természetesen legfeljebb a kártyán még rendelkezésre álló összeget vesztheti el, de szűkös anyagi helyzetben néhány száz korona is nagy érvágást jelenthet. A letiltás egyszerűen, az előfizetői jelszó vagy ügyfélszám ismeretében a szolgáltatók telefonos ügyfélszolgálatán keresztül végrehajtható, de személyesen is elintézhető.

A letiltott SIM-kártya teljesen hasznavehetetlen, senki sem tud vele telefonálni.

Pre-paid kártya letiltásakor a még rajta található egyenleget átírathatja az új kártyájára, amely akár a régi hívószámmal is működhet.

Jelentse a rendőrségen!

Ezt követően jelentse az esetet a rendőrségen! Ott kérni fogják a készülék IMEI-számát.

Az esetek 30–40 százalékában a rendőrségnek sikerül rálelni az ellopott készülékre – mondta lapunknak Kristián Zimka. A Nokia termékmenedzsere ezt azzal indokolja, hogy az IMEI-azonosító alapján nincs nehéz dolga a rendőrségnek, hiszen minden egyes hang- vagy adatforgalomkor a hálózat regisztrálja a hívó fél IMEI-számát, a SIM-számát (ezzel a hívó adatait) és a pillanatnyi helyét.

A régebbi telefonok azonosítóját az ügyesebbek még át tudták írni, ám ma már ez szinte lehetetlen. Zimka szerint a piacon levő telefonok 90 százalékának IMEI-számát lehetetlen felülírni.

Sokkal magasabb lenne a megtalált telefonok száma, ha az EU-n belül lenne egy közös adatbázis, amely folyamatosan figyelné a lopott telefonok helyét. Egyelőre csak akkor járhat sikerrel a rendőrség, ha belföldön használják tovább a telefont.

Új kártya

Az eltűnt kártya helyett új igényelhető, méghozzá úgy, hogy a hívószám nem változik.

A SIM-kártya eltűnése egy eddig nem említett kellemetlenséggel is jár: az eltulajdonított kártyán tárolt telefonszámok könnyen elfelejtődnek. Ez a veszély főleg akkor fenyeget, ha nagy mennyiségű adatról van szó (például kétszáz telefonszám „elvesztése” kisebbfajta katasztrófának tekinthető).

Ezért mindenképpen ajánlott a szóban forgó adatokat valamilyen módon „elmenteni”, legegyszerűbben a telefonhoz csatolt kábel és szoftver segítségével.

A mobil védelmében

Sajnos, testőrt nem rendelhetünk készülékünk mellé, a drága készülék oltalmára azonban több megoldás is kínálkozik, amelyeket érdemes megfontolni.

Az egyik ilyen lehetőség az úgynevezett „mobilpóráz”, amelyet a mobilhoz és a nadrághoz erősítve viselhet. A póráz nem csak a zsebtolvajok ellen nyújt védelmet. Akkor is jó szolgálatot tesz, amikor leejtenénk a telefont, mivel a póráz nem ér le a földig.

Nyakba akasztható változatban is használható, ha azt a készülék súlya lehetővé teszi.

Mi az az IMEI-kód?

A telefon azonosító kódja. A hosszú számsort a legegyszerűbben a *#06#-as bepötyögésével lehet a telefon kijelzőjére varázsolni, de megtalálható a csomagoláson és az összes szerződésben. Minden egyes telefonhívás és sms-küldés során a hálózat ellenőrzi ezt a számot, ennek alapján azonosítják be a készüléket. Az újabb telefonok IMEI-számát már nem lehet átírni. (szl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?