Hiánycikk a bűnözési térkép

<p>Pozsony. Milyen biztonságos városban vagy faluban élek? Hol van a legnagyobb veszélye annak, hogy kirabolják a lakásomat vagy ellopják az autómat? A rendőrség tudja a választ, mégsem hozza nyilvánosságra a részletes adatokat.</p>

DEMECS PÉTER

Bár a rendőrség éves statisztikai mutatóiból még hiányoznak a decemberi adatok, a november végéig összesített statisztikákból is látni, hogy a legveszélyesebb város tavaly is Pozsony volt.

Relatív biztonság

A rendőrség által közzétett adatokból kiderül, hogy tavaly kevesebb gyilkosság történt az országban. Míg 2011-ben 96 embert öltek meg, tavaly már „csak” 68-at. Néhány gyilkosság ráadásul olyan helyen történt, amely a bűnözési mutatók szempontjából biztonságosnak számít. Ez is igazolja, hogy a biztonságérzet nagyon relatív fogalom.

Gondoljunk csak vissza a június 16-án Ógyallán történt lövöldözésre; J. Milan egykori városi rendőr egy roma család három tagját lőtte agyon házuk udvarán. Sokkoló eset történt Pozsony Ružinov városrészében is, ahol egy házaspár három évig rejtegette halálra kínzott ötéves kislányuk holttestét.

Tavaly több olyan erőszakos bűncselekmény történt, amelyet rendezett, büntetlen előéletű emberek követtek el azért, mert valaki pénzzel tartozott nekik. Például Zólyomban egy cég volt ügyvivője minden bizonnyal tartozás miatt gyilkolta meg három egykori kollégáját.

Súlyos bűncselekmények közt tartja számon a rendőrség az erőszakos nemi közösülést is, ezekből havonta egy az ország keleti régióiban történt. A nemi bántalmazásból is keleten volt a legtöbb, konkrétan a Kassai kerületben. A statisztikákból kiderül, hogy ebben a kerületben minden harmadik nap nemi bántalmazás áldozata lett egy lány, egy fiú vagy egy nő.

Hol biztonságos az élet?

Úgy tűnik, hogy a decemberi bűnözési statisztikák összesítése után is valamivel jobb eredményt ér el a rendőrség, mint 2011-ben. 2002-től egyébként a statisztikák szerint évről évre hatékonyabban harcolnak a hatóságok a bűnözőkkel szemben. Robert Kaliňák belügyminiszter emellett azt ígéri, idén jóval több rendőrt küldenek majd az utcákra.

Nagy általánosságban elmondható, hogy a fővárosban minden 200 lakosból egy valamilyen bűncselekmény áldozatává válhat, s ez már komoly biztonsági kockázatot jelent. Például a Trencséni, az Eperjesi, a Nyitrai és a Zsolnai kerületben minden 800 lakosból vált egy bűncselekmény áldozatává; tehát ezekben a kerületekben biztonságosabb az élet. Akkor tudnánk még közelebb jutni az igazsághoz, ha a kerületi mellett a települési adatokat is ismernénk, sőt az egyes utcák statisztikáit. Ezeket viszont nem adja közre a rendőrség.

Másrészt meg kell jegyezni, hogy ezek az adatok a regisztrált, bejelentett bűncselekmények statisztikáiból származnak, a valódi adatok sokkal magasabbak lehetnek.

Bűnözési térkép:

majd lesz

Arra a kérdésre, hogy például milyen bűncselekményekből történik több a nyári hónapokban, a rendőrség nem tud választ adni. Azt állítják, hogy a statisztika a belügyminisztérium honlapján van, ott kell kikeresni az adatokat. Nemcsak a statisztikát, hanem az Országos Rendőr-főkapitányság honlapját is nehéz megtalálni a belügyminisztérium teljesen áttekinthetetlen oldalán. A rendőrség szerint dolgoznak az oldal módosításán, hogy a jelenleginél áttekinthetőbb legyen.

Az sem lesz sokkal okosabb, akinek elég türelme van, s a konkrét statisztikát megtalálja. Legfeljebb azt fogja kideríteni, hogy az adott kerületben vagy járásban milyen bűncselekmények történek – az összehasonlításhoz már papír, számológép és sok-sok idő kell.

Míg nálunk nem adják közre a részletes statisztikai adatokat, addig külföldön a bűnözési térképek a leglátogatottabb internetes oldalak közé tartoznak. Nagy-Britanniában például ez a honlap évről évre újabb látogatási rekordokat dönt.

Magyarországon és Csehországban csak az elmúlt hetekben indították el a részletes bűnözési térképet, de már most látni, hogy emberek ezrei böngészik, mennyire biztonságos utcájuk vagy szomszédságuk. Arra, hogy Szlovákiában is bárki megnézhesse ezeket az adatokat, még minimum egy évet várni kell.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?