Hat év után jön az évi műszaki felülvizsgálat

Pozsony |

<p>Az öregebb gépkocsik és motorkerékpárok okozta balesetek bírták rá az Európai Bizottságot (EB) annak a rendeletnek az elfogadására, melynek értelmében 2016-tól a hatévesnél idősebb gépjárművekkel évente kell majd időszakos műszaki vizsgára (STK) járni.</p>

A bizottság statisztikai adatai szerint az Európai Unióban történt közúti balesetek 6%-a a gépjárművek rossz műszaki állapota miatt történik. Körülbelül kétezer ember életét lehetne évente megmenteni, ha ezeket a baleseteket kiküszöbölnék. „Ha rossz műszaki állapotban levő autót vezetnek, nemcsak a saját, hanem a közúti forgalom többi résztvevőjének az életét is veszélyeztetik. Egyszerűen nem akarjuk, hogy ezek az autók az utakon maradjanak” – mondta Sim Kallas, a rendelet egyik előkészítője, az EB közlekedésért felelős alelnöke.

Sikeres lobbi eredménye?

Szlovákiai szakértők szerint az autó műszaki állapota minimális mértékben befolyásolja a balesetek számát. „Soha nem hallottam ilyen felmérésről. Ha releváns adatok lennének, támogatnám a szigorítást” – mondta Jozef Drahovský közlekedésbiztonsági elemző, aki egyébként a bizottság rendeletét fölöslegesnek tartja, ugyanúgy, mint a szlovák közlekedésügyi minisztérium. „A Szlovákiában érvényes szabályozás véleményünk szerint elég szigorú. Balesetekre leggyakrabban a szabályok be nem tartása, például gyorshajtás miatt kerül sor” – mondta Martin Kóňa, a tárca szóvivője.

A jelenleg hatályos szabályok szerint Szlovákiában a gépkocsiknak először négy év után kell elmenniük STK-ra. Ha sikeresen átmennek az ellenőrzésen, a következőre két év múlva kell elvinni az autót. 2016-tól viszont a négy és két év után elvégzett vizsgálatot évente ellenőrzések fogják követni. A műszaki felülvizsgálat ára 25 eurónál kezdődik.

Olyan nézeteket is hallani, melyek szerint az új rendelet az STK-t végző cégek sikeres lobbijának eredménye, hiszen ezáltal az eddiginél jóval nagyobb haszonra tehetnek szert. „Egyik oldalon ott a biztonság, másik oldalon pedig az, hogy a sofőröket megint pluszdíjak kifizetésére kényszerítik. A kormánynak tüzetesebben szemügyre kellene vennie az STK-t végző állomásokat is, hogy kiküszöbölje a csalásokat. Nem számít ritkaságnak, hogy olyan autók is megkapják a tanúsítványt, amelyek soha nem voltak ilyen ellenőrzésen” – nyilatkozta Ľuboš Kamenistý, az Auto Bild magazin szlovákiai változatának újságírója.

Már szigorodott a szabályozás

Újdonságnak számít az is, hogy az STK során az autó lefutott kilométereiről is kötelezően bejegyzést kell készíteni. Ezzel akarják kiküszöbölni a kilométerórák átállítását.

Szlovákiában egyébként néhány hónappal ezelőtt szigorították a műszaki ellenőrzéseket végző állomásokra vonatkozó szabályokat. A törvénymódosítás értelmében 2013 júliusától kamerákkal kell felvételt készíteni minden ellenőrzésről, a felvételt pedig hónapokon át kell tárolni. Az állomásoknak a kamerákat saját zsebből kell megvásárolniuk, ha meghamisítják a műszaki vizsga eredményét, 16 500 eurós bírságot is kaphatnak.

Az új előírások szerint a két- és háromkerekű gépjárművekkel, tehát a mopedekkel és motorkerékpárokkal, valamint a 3,5 tonnánál könnyebb utánfutókkal is el kell majd járni műszaki felülvizsgálatra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?