Háromszoros túljelentkezés a tanítóképző főiskolán

Március 1-jével lejárt a felsőoktatási intézményekbe való jelentkezés határideje. Az esztergomi Vitéz János Római Katolikus Tanítóképző Főiskola három szakán meghirdetett öszszesen 490 helyre 1497-en jelentkeztek.

Ez azt jelenti, hogy háromszoros a túljelentkezés a főiskolára, de az egyes szakok és a képzési formák szerint eltérő eredményeket kaphatunk.

A szlovák nemzetiségi tanító szakra például hárman jelentkeztek, a meghirdetett helyek száma pedig négy volt, míg német nemzetiségi tanító szakra tizenöten adták be jelentkezési lapjukat az összesen 28 helyre (ebből 15 állami, 13 költségtérítéses).

A sláger idén is a kommunikáció-művelődésszervező szakpár, illetve a szociálpedagógia. Az előbbi esetében nappali tagozatra 368 diák jelentkezett a 94 meghirdetett helyre, a túljelentkezés tehát körülbelül négyszeres. Szociálpedagógia szakra 162-en szeretnének járni, míg a biztosított helyek száma 59. Ezen a két szakon államilag finanszírozott és költségtérítéses másoddiplomás képzést is hirdettek levelező tagozaton, mely még a nappali képzésnél is népszerűbb. Kommunikáció-művelődésszervező szakra levelező tagozaton 402-en, szociálpedagógiára 337-en jelentkeztek a 71-71 államilag finanszírozott helyre.

Újdonságnak számít, hogy szociálpedagógia szakra levelező tagozatra tanító szakos diplomás és más pedagógiai végzettséggel rendelkezők is jelentkezhettek államilag finanszírozott képzésre. Ezzel a lehetőséggel összesen 29-en éltek; az állami helyek száma 20, a költségtérítéses képzésé pedig 35 volt ebben a formában.

A tanító szakra is szép számban szeretnének bejutni a középiskolások: a 158 jelentkező 58 állami és 30 költségtérítéses helyre pályázik.

2003 őszén az esztergomi tanítóképzőbe összesen 364 elsőst vettek fel, közülük 191 diákot nappali tagozatra, 146-ot távoktatásra, míg 27-en diplomás képzésben vesznek részt. A 2002-es évhez képest a felvettek száma tavaly nem változott lényegesen. Ősszel 178 hallgató került be nappali tagozatra, az államilag finanszírozott nappali képzésre, 13 főt költségtérítésesre (a költségtérítés mértéke félévente 80 ezer forint); 2002-ben ez az arány 169 és 25 volt. Sokkal nagyobb változás figyelhető meg a távoktatásos képzésnél, ahol tavalyelőtt a kommunikáció-művelődésszervező és szociálpedagógus szakokon öszszesen 74-en kezdték meg a tanulmányaikat, 2003-ban viszont 146-an kapcsolódnak be valamelyik képzésbe. A másoddiplomás képzésben részesülők száma nagyjából azonos: 2003-ban 27 fő, míg 2002-ben 32.

Az adatokból megállapítható, hogy a kommunikáció szak továbbra is nagy népszerűségnek örvend, a jelek szerint a diákok körében még mindig slágerszakma az újságírás és a médiában való munka. A kommunikáció szakon harmadik évtől lehetőség nyílik nyomtatott sajtós, rádiós, illetve tévés specializálódásra, amit a diplomában az intézmény melléklettel igazol.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?