<p>Az MKP politikusai saját korábbi állításaikat látják visszaigazolni a Gorilla-aktákban. Állítják: korábban kevés információval rendelkeztek a gazdasági történésekről. Harna István volt gazdasági alelnök szerint viszont mindenki annyi információt kapott, amennyit kért.</p>
Az MKP politikusai úgy látják, a Gorilla-akták a korábbi félelmeiket és gyanúikat igazolják. Arról, hogy mennyire hitelesek az akták, ők sem kívánnak beszélni, ám nyilatkozataikban azt állítják, hasonló jellegű részinformációkkal korábban is rendelkeztek. Mind Csáky Pál akkori alelnök, később elnök, mind a jelenlegi elnök Berényi József azt állítja, kevés információval rendelkeztek a párt állami vállalatok vezetésébe ültetett jelöltjeinek tevékenységéről. Bugár Béla, az MKP akkori elnöke is hasonló értelemben nyilatkozott az utóbbi napokban.
Harna István, a gazdaságpolitikai tanács akkori elnöke szerint (1998 és 2002 között építésügyi miniszter volt, később parlamenti képviselő) viszont mindenkinek annyi információja volt, amennyit kért. „Most mindenki megpróbál mosakodni, hogy nem volt információja. Hogyhogy nem volt? A tanács tevékenységéről mindig beszámoltunk” – nyilatkozta lapunknak Harna.
Csáky mellett Duray Miklós egykori alelnök is többször panaszkodott arra, hogy nem volt elég információja. Harna szerint négy évig, 1998 és 2002 között Duray is tagja volt az általa vezetett tanácsnak. „Soha nem mondott le bizottságbeli tagságáról, csak nem járt az ülésekre” – mondta Harna. „Párszor jómagam közöltem vele, hogy mikor lesz az ülés, hivatalos meghívókat is kapott, de nem járt” – így Harna. Elmondása szerint 2002 és 2006 között Duray már nem volt tagja a tanácsnak.
Harna nem tudta megítélni, mennyire hitelesek a Gorillaakták. „Nekem ilyen tapasztalatom nem volt. Lehet, hogy igazak az akták, lehet, hogy nem” – tette hozzá. Szerinte minden pártnál vannak informális csoportok, amelyek nem mindig a párt vezetésével összhangban cselekszenek. „Nálunk nem tudok ilyesmiről, viszont nem tenném tűzbe a kezem senkiért” – tette hozzá.
Az MKP politikusai úgy érzik, a Híd, amennyire csak lehet, rájuk próbálja hárítani a felelősséget a Gorilla-aktában leírt ügyekért.
„Kicsit kezd minket zavarni, hogy ami a Dzurinda-kormány alatt magyar szempontból jó volt, az Bugár Béla érdeme, ami rossz, az pedig az MKP ügye” – mondta lapunknak Berényi József, az MKP elnöke.
Csáky Pál korábbi elnök (2007-ig alelnök) szerint, ha a párt jelöltjei és háttéremberei províziókat kaptak, azt nem adták tovább az MKPnak. Azt állítja, hogy a párt átvételekor a könyvelésben nem talált semmilyen pontatlanságokat. Hasonló szellemben nyilatkozott lapunknak egy hete Bugár Béla is, aki kizártnak tartja, hogy a párt profitálhatott volna az esetleges províziókból.
Bugár Farkas Ivánt, az MKP mostani alelnökét is megemlítette a vele készített interjúnkban: szerinte Farkas, aki a Nemzeti Vagyonalapnál a napokban leváltott Anna Bubeníková kollégája volt, sem tudott a províziókról. Farkas Iván tiltakozik az ellen, hogy nevét összemossák a mostani botránnyal, szerinte alapvetően azoknak kell reagálniuk, akiknek a neve szerepel az aktákban. „Az én nevem nem szerepel az aktákban” – mondta lapunknak. „2001-ben és 2002-ben mintegy másfél évig voltam a vagyonalap elnökségének tagja. 2002-ben megválasztottak parlamenti képviselővé, azután minden kapcsolatomat megszüntettem a vagyonalappal. Nem tudhatom, mi történt a Nemzeti Vagyonalapnál az aktákban szereplő években, 2005–2006 között” – állítja Farkas. (MSz)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.