<p>Tavaly sikerült jelentősen lefékezni az Európába irányuló bevándorlást, a Törökországon keresztül vezető útvonal szinte bezárult. A legtöbb menekült Olaszországon keresztül érkezett, főleg afrikai országokból. Ugyanakkor a legtöbb migráns a Földközi-tengeren veszti életét.</p>
Harmadannyi menekült jött
2016-ban sikerült töredékére csökkenteni a Közel-Keletről érkező menekültek számát az előző évhez képest. Míg a csúcsévnek számító 2015-ben összesen több mint egymillió menekült érkezett több útvonalon Európába, addig tavaly 387 ezer, ez derül ki a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) adataiból. Ezen belül Németországba 280 ezer menekült érkezett 2016-ban, jóval kevesebb mint az előző évben, amikor 890 ezer. A Közel-Keletről, elsősorban Szíriából érkezők száma ennél jóval nagyobb arányban csökkent: 2015-ben még ők tették ki az összes menekült csaknem felét, közel 480 ezren érkeztek, addig tavaly a számuk valamivel több mint 80 ezerre csökkent. Görögországban még mindig ők teszik ki a menekültek mintegy felét – összesen 173 ezren értek partot az országban –, de már összemérhető a számuk a többi ázsiai országból – főleg Afganisztánból, Irakból és Pakisztánból érkezők számával. Az olasz partokat a leggyakrabban afrikai országokból, Nigériából, Eritreából és Elefántcsontpartról menekülők érik el.
Míg 2015-ben még Görögországon keresztül érkezett a több mint egymillió menekült túlnyomó része (810 ezer ember), addig tavaly már néhány ezerrel többen érkeztek Olaszországon át, amely tavaly már a legfrekventáltabb útvonal lett. A „görög útvonal” áteresztőképességének csökkenése elsősorban az unió és Törökország közti egyezmény eredménye, a török határőrség ugyanis visszafordítja az Európába induló menekülteket. Ennek fejében az unió 2016-ban és 2017-ben 3 milliárd eurós segélyt nyújt Törökországnak az ott élő közel 3 millió szíriai menekült ellátására és életkörülményeinek javítására. „Az utóbbi 10 hónapban már lekötötték a teljes összeg mintegy felét, összesen pedig mintegy 2,2 milliárd euró felhasználására tettek javaslatot” – tájékoztatta lapunkat az Európai Bizottság. „A legutóbbi, több mint 200 millió eurós támogatást az oktatási infrastruktúra fejlesztésére fordítják” – tájékoztatott Johannes Hahn szomszédságpolitikáért felelős biztos. A legtöbb támogatást még mindig a humanitárius segítségnyújtás emészti fel. A 3 milliárd euróból egymilliárdot az unió ad saját költségvetéséből, 2 milliárdot pedig közvetlenül az egyes tagállamok.
A legtöbb menekült világviszonylatban is a Földközi-tengeren veszti életét. Tavaly világszerte 7495 menekült hunyt el a Nemzetközi Migrációs Szervezet szerint, közülük 5079 a Földközi-tenger térségében. 2015-ben ez a szám „csak” 3777 volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.