Holnap kiderül, kik lehetnek az új miniszterek Fico kormányában

fico
Pozsony |

„A külügyminiszter többé nem a külföldi érdekek szóvivője lesz” – jelentette ki Robert Fico (Smer) hétfőn  a koalíciós szerződés aláírását követő sajtótájékoztatón, azt azonban nem közölte, kit nevez pártja a diplomácia élére. A leendő kormányfő ismételten bírálta Zuzana Čaputová államfőt, mondván „nehézkes kommunikációra” számít az elnökkel.

A hétfői bejelentésen nem hangzott el, konkrétan kiket jelölnek az egyes koalíciós pártok az újonnan felálló kormányba, a Smer elnöke azonban továbbra is azt szorgalmazza, hogy minél korábban felálljon az új kabinet. Fico közölte, az elnöki palotába azt követően juttatja el a miniszterjelöltek listáját, hogy a koalíciós pártok illetékes szervei rábólintottak. Hangsúlyozta, a parlamenti funkciók elosztása során tiszteletben tartják a szabályokat és a hagyományokat – beleértve a bizottságok összetételét is. Ami a kabinetet illeti, a miniszterelnököt a Smer adja, a kormányfőnek pedig 3 helyettese lesz – mindhárom koalíciós pártból egy. A tervek szerint 5 tárcánál (védelmi, mezőgazdasági, szociális ügyek, környezetvédelem és oktatás) keresztkontroll lesz, tehát az államtitkári posztok megoszlanak a koalíciós pártok között. A többi minisztériumért azonban egy kormánypárt vállal felelősséget.

Peter Pellegrini (Hlas) a hétfői sajtótájékoztatón hangsúlyozta, Szlovákiának a lehető leghamarabb új kormányra van szüksége, hogy minél korábban megkezdhesse a felgyülemlett problémák orvoslását. „Szlovákiának a lehető legrövidebb időn belül működőképes, stabil és főként szakmailag jól felkészült kormányra van szüksége, mely az első pillanattól fogva a Szlovákia polgárait és gazdaságát sújtó problémákkal foglalkozik” – jelentette ki azzal, tudatában vannak, hogy az ország jelenlegi gazdasági helyzete miatt nem lesz sétagalopp a kormányzás. Kijelentette, a Hlas jelöltjei mind a hét tárcában teljes erőbedobással fognak dolgozni, illetve olyan személyeket javasolnak a minisztériumok élére, akik alkalmas a feladataik elvégzésére. Megjegyezte, a párt elnöksége hétfőn délután vitatta meg a jelöltek névsorát, a jelöltek bemutatására holnap kerül sor. 

Andrej Danko (SNS) beszédében kiemelte, pártja a kormányprogram összeállítása során is ügyelni fog arra, hogy ne okozzon csalódást a nemzeti érzelmű választóknak. Elsősorban a helyzet stabilitását emelte ki prioritásként, majd a kulturált politizálás megteremtéséről beszélt. Az SNS elnöke kritikával illette a sajtót, állítása szerint a média zaklatja a pártja jelöltjeit. „Az SNS elnöksége felhatalmazott, hogy első körben az egyes parlamenti képviselők ambícióiról tárgyaljak. Az egységes parlamenti frakció az SNS fő prioritása” – mondta. Rudolf Huliak neve a környezetvédelmi minisztérium vezetése kapcsán merült fel, a természetvédők azonban nyílt levélben tiltakoztak ellene. A petíciót néhány nap alatt több mint 33 ezren írták alá. Az SNS több képviselője is jelen volt a hétfői sajtótájékoztatón, Huliak azonban hiányzott. Mint kiderült, az adott időpontban a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökségen (NAKA) volt kihallgatáson, állítása szerint az LMBTQ-közösségre vonatkozó kijelentései miatt kellett magyarázkodnia a hatóságoknak.

A koalíciós szerződés lefekteti az együttműködés alapjait, az első cikkelyben kimondja: a koalíciós pártok garantálják Szlovákia külpolitikai irányultságát az EU-ban és a NATO-ban, illetve egyéb fontos nemzetközi szervezetekben betöltött tagságnak megfelelően. A második bekezdésben kitérnek a nemzeti kisebbségekre is: „A koalíciós pártok biztosítani fogják a nemzeti kisebbségek megóvását és fejlődését, valamint a Szlovák Köztársaság polgárainak békés együttélését – nemzetiségtől, politikai vagy etnikai hovatartozástól függetlenül. A koalíciós pártok határozottan fellépnek az etnikai, faji és egyéb gyűlöletkeltés minden megnyilvánulása ellen” – olvasható a 15 oldalas dokumentumban. A koalíciós szerződés megsértése legfeljebb politikai következményekkel jár. Szlovákia történelmében több alkalommal előfordult az is, hogy az egyik koalíciós párt felmondta a megállapodást. Legutóbb Richard Sulík (SaS) tette ezt, de Dankónak is van tapasztalata e téren. A koalíciós pártok elsődleges célként az életszínvonal emelését jelölték, de megemlítik például a büntetés-végrehajtási rendszer reformját is, valamint deklarálják az államháztartás katasztrofális állapotát.

„A koalíciós szerződés aláírása után nincs akadálya, hogy benyújtsuk a kabinet tagjelöltjeinek nevét az államfőnek” – mondta Fico. Martin Strižinec, Čaputová szóvivője hétfőn megerősítette, az egyetértési nyilatkozat és a koalíciós megállapodás aláírásával teljesült Robert Fico (Smer) megbízatásának az a feltétele, hogy a kormány többségi támogatását biztosítsa a parlamentben. A szóvivő nyilatkozatában leszögezte, az államfő a további lépéseket azután közli, hogy megismerkedik a kormány javasolt tagjainak nevével. „Egyelőre nem kapott ilyen listát” – fűzte hozzá. Čaputová a múlt hét végén közölte, betegség miatt lemondta munkakötelezettségeit, így egyelőre nem világos, mikor találkozik Ficóval. A Smer elnöke megismételte, az október 26-án kezdődő uniós csúcstalálkozón már kormányfőként szeretné képviselni Szlovákiát Brüsszelben, a programnyilatkozatot pedig a határidőnél korábban, november 17-ig szeretnék elkészíteni. Fico már a hétvégén is azzal vádolta Čaputovát, késleltetni fogja kormánya kinevezését, mire az elnöki palota közölte, nincs mit halogatni, hiszen meg sem kapták még a jelöltek listáját. A Smer elnöke elmondta, nehézkes kommunikációra számít az elnökkel, aki szerinte káderezni fogja a jelölteket.

A miniszterek személyét illetően a cikk megjelenéséig nem érkezett hivatalos információ, Fico újságírói kérdésre nem árulta el azt sem, a külügyi tárca élére a pártból javasolnak-e valakit, vagy karrierdiplomatát részesítenek előnyben. Korábban Juraj Blanár, a párt alelnökének neve merült fel a poszttal kapcsolatban, a Smer elnöke azonban hétfőn csak annyit mondott, a külügyi tárca mostantól „szlovák külpolitikát fog csinálni” és nem az „idegen érdekek szóvivője lesz”. A Sme napilap értesülései szerint Marek Eštok lehet a másik potenciális jelölt, aki korábban Franciaországban volt nagykövet.

A leendő miniszterelnök a tervezett reformokról vagy éppen azok felfüggesztéséről még nem akart nyilatkozni, állítása szerint ezekkel a témakörökkel a kormányprogramban foglalkoznak majd. Arra a kérdésre, melyik párt kapta a Szlovák Információs Szolgálatot (SIS), elutasította a választ, a civil szervezetekre vonatkozó jogszabályokról azonban szívesen nyilatkozott. Megjegyezte, egy az egyben lefordítaná az „amerikai törvényt”, ami szerinte kimondja, ha egy szervezetet külföldi forrásból támogatnak, akkor „külföldi ügynöknek” kell jelölni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?