Gyorshitelezők távozóban

Pozsony |

<p>Az előző Fico-kabinet hitelnyújtással kapcsolatos szigorításai meghozták a &bdquo;gyümölcsüket&rdquo;: a Provident februári kivonulását követően most a piac másik fontos szereplője, a Pôžičkáreň gyorshitelező láncot üzemeltető Pohotovosť is kivonul Szlovákiából. Pénzpiaci elemzők szerint egyáltalán nem biztos, hogy ennek örülnünk kellene.</p>

A kormány által tavaly elfogadott módosítások miatt a gyorshitelező társaságok már nem kínálhatnak olyan magas kamatokat a hitelfelvevőknek, mint korábban. A hitel teljes költsége nem haladhatja meg a bankok által nyújtott kölcsönök árának a kétszeresét. Ez a Providentnek és a Pohotovosťnak jelentette a legnagyobb érvágást, ez a két társaság szakosodott ugyanis a legszegényebb rétegeknek nyújtott hitelekre. Mivel ezeknél nagyobb a kockázata annak, hogy nem fizetik vissza a pénzt, a Provident és a Pohotovosť által nyújtott kölcsönök teljes hiteldíjmutatója is nagyobb volt, mint a többi társaságé, csak így tudták ugyanis fedezni a kockázatos hitelnyújtással járó veszteségeket. Mivel a szigorításokat követően erre nem volt lehetőségük, a Provident már februárban búcsút intett a szlovák piacnak, a Pohotovosť pedig erre most szánta el magát. A gyorshitelezőknek ráadásul szigorították az engedélyek kiadását is, a korábban működő 250 társaságból ehhez eddig csak 31 jutott hozzá.

A Pohotovosť fokozatosan vonul ki a piacról. December 23-áig még új hitelt is vehetünk fel tőlük, ezt követően azonban már csak a korábban folyósított hiteleket hajtják be. A Pohotovosť egyébként az egyik legbotrányosabb gyorshitelező volt, kétes ügyletei az Európai Bizottság figyelmét sem kerülték el. A társaság ugyanis olyan szerződéseket íratott alá az ügyfeleivel, amelyek az uzsora határát súrolták.

Elemzők szerint Szlovákia a Pohotovosť kivonulásával ugyan megszabadul egy kétes hitelezőtől, ennek azonban megvannak az árnyoldalai is. Ivan Kahanec, a fogyasztási hiteleket folyósító társaságok szakmai szövetségének (APSÚ) ügyvezető titkára ezzel kapcsolatban már korábban felhívta a figyelmet arra, hogy ha az eddigieknél is szigorúbb szabályok szerint kell felmérniük az ügyfelek hitelképességét, az akár 80 ezer jelenlegi ügyfelüket szoríthatja ki a legális piacról, akik az uzsorások karmaiban végezhetik. A piacot ráadásul már a korábbi szigorítások is megrázták, a gyorshitelezők által folyósított kölcsönök így csak az idei első félévben 150 millió euróval csökkentek. „Nem zárható ki az sem, hogy az elkövetkező időszakban más gyorshitelezők is bejelenthetik a kivonulásukat” – állítja Pavel Škriniar, a Finančná hitparáda pénzügyi portál elemzője. A jelenleg működő legnagyobb ilyen társaságok, a Cofidis, a Profi Credit és a Fair Credit szerint azonban egyelőre nem terveznek semmi ilyesmit. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?