Gyorsabb lesz az ítélkezés?

Jana Dubovcová a Besztercebányai Járásbíróság elnökeként vált ismertté: az országban elsőként vezette be az elektronikus bírósági iktatórendszert, és közvélemény-kutatást készíttetett a bíróságon megforduló ügyfelek körében az általuk tapasztalt korrupcióról. Most az igazságügyi minisztériumban az igazságszolgáltatás rendszerének átalakításán dolgozik.

A bírósági korrupciós ügyek java az eljárás halasztgatásával kapcsolatos. Az emberek vagy azért fizetnek, hogy mielőbb befejeződjön, vagy ellenkezőleg, minél tovább tartson a bírósági eljárás.Illusztrációs felvételA tárca a járásbíróságok számának csökkentését tervezi. Mi a célja az átalakításnak, és mikortól tervezik életbelépését?

Fő cél a háromszintű igazságszolgáltatási rendszer kialakítása. El akarjuk érni, hogy az elsőfokú bíróságokon, vagyis a jelenlegi járásbíróságokon megfelelő testületek tárgyalják az összes ügyet; a kerületi vagy másodfokú bíróságok csak a fellebbezésekkel foglalkozzanak – ellentétben a mai gyakorlattal, amikor bizonyos ügyekkel első fokon a kerületi bíróságok foglalkoznak, sőt egyes eseteket a legfelsőbb instancia tárgyal. Ez utóbbinak az új rendszerben csak a különleges fellebbezések elbírálása és a bírói gyakorlat egységesítése lesz a feladata. A változás – ha a törvényalkotási folyamat terveink szerint alakul – már 2004. január 1-jétől érvénybe lép.

Megszűnik 13 járás- és 2 kerületi bíróság. Miért van erre szükség?

Azt szeretnénk elérni, hogy egy-egy helyre több bíró jusson, és így lehetőségük legyen specializálódni. A szakosodás teljesen természetes része a bírói pályának, már ma is választaniuk kell valamilyen szakterületet. A kis létszámú bíróságokon, ahol csak 4-5 ember dolgozik, a szakosodásra, az ehhez szükséges képzésre nem jut idő. Ezeknek a bíróknak szinte valamennyi szakágazattal foglalkozniuk kell, ha biztosítani akarják a bíróság működését. Jelenleg elég bíró van, csak túl sok bíróság működik Szlovákiában.

Huszonöt körzeti bíróság jön létre, s ezeknek 17 kihelyezett részlege működik majd. A részlegeknek milyen hatáskörük lesz, milyen ügyekkel foglalkozhatnak?

Ugyanúgy fognak működni, mint a körzeti bíróságok, azaz ellátják az elsőfokú instancia valamennyi funkcióját. Csupán gazdasági részlegük nem lesz; helyben csak a bíróság épületének karbantartását kell biztosítaniuk, a gazdálkodással kapcsolatos minden egyéb feladatot a körzeti bíróság vállalja. Az átalakítással csökken a bírósági tisztségviselők száma is, kevesebb elnök és alelnök lesz. Ezzel számításaink szerint mintegy 30 személy felszabadul, ők ezután teljes mértékben az ítélkezéssel foglalkozhatnak.

Mi alapján döntötték el, hogy mely városban szűnik meg a bíróság?

Elemeztük a beérkező beadványok számát, ez volt az egyik szempont. A megszüntetéseknél szempont volt az is, hogy a lakosság el tudjon jutni a megmaradó bíróságokra, figyelembe vettük az autóbusz- és vonatközlekedést. Az új rendszert nem egy-két évre alakítottuk ki, a bíróságok hálózatának hosszú időre, több évtizedre előre kell biztosítania az igazságszolgáltatás megfelelő működését.

A racionalizáció azt is jelenti, hogy kevesebb bíróra lesz szükség kerületi és legfelsőbb szinten.

Valóban csökkenhet a bírók száma, de csak hosszabb folyamat eredményeképpen: mintegy két-három év múlva akarjuk elérni a végleges számot. Ezt a folyamatot az elsőfokú bíróságokon kell megkezdeni, ott nő majd a tárgyalt ügyek száma, így növelni kell a bírók számát is. Más országokban a legfelsőbb bíró testületnek csak 20–25 tagja van. Ha csak azt a feladatot látja el, amely általában az ő munkája, akkor elég is ennyi. A tervezet szerint a Legfelsőbb Bíróság feladata nálunk is csak a rendkívüli fellebbezések elbírálása és a bírói gyakorlat egységesítése lesz, azaz, hogy megközelítően azonos ügyekben ne születhessenek eltérő ítéletek. Jelenleg azonban Szlovákiában a Legfelsőbb Bíróság sok más üggyel is foglalkozik – például bizonyos ügyek elsőfokú tárgyalása ott kezdődik –, ezért volt szükség eddig annyi bíróra.

Ön a korrupció elleni küzdelem révén vált ismertté. A tervezett reform segíti majd ennek visszaszorítását is?

Erről meg vagyok győződve. Ha ugyanis a bíróságok hatékonyan fognak működni, nem lesz tere a korrupciónak. Ugyanis leginkább éppen a perek húzása-halasztása teszi lehetővé a korrupciót. Az érintettek általában azért fizetnek, hogy mielőbb befejeződjön, vagy ellenkezőleg, minél tovább tartson a bírósági eljárás. A bírósági ítéletek befolyásolása a korrupciós ügyek legkisebb százalékát teszi ki. Éppen ez mutatja azt, hogy a rendszer a hibás.

Nem lehet, hogy a hiba az emberekben, a bírókban van?

Részben igaz ez is, ők is emberek, hibázhatnak. De ha hibás a rendszer is, mivel lehetőséget ad a viszszaélésre, így nagyobb a kísértés, nagyobb az esélye annak, hogy az emberek visszaélnek a rendszer hibáival.

Ön vezette be elsőként a besztercebányai bíróságon az elektronikus iktatót, mely automatikusan osztja el a beérkező ügyeket az egyes bírók között. Ma már ez a rendszer működik a többi bíróságon is?

Igen, a bíróságok fel vannak szerelve a megfelelő műszaki berendezésekkel. Jelenleg ellenőrizzük, hogy a teljes ügyvitel ezen keresztül zajlik-e. Néhol felmerültek bizonyos műszaki problémák, s előfordulhat, hogy csak egy részét használják a rendszernek, ezért bizonyos ügyek az elektronikus iktató megkerülésével jutnak a bírókhoz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?