Gyakori a korrupció, de nem jelentjük

Pozsony |

<p>Néhány hónap működés után megszűnt a Transparency International Slovensko (TIS) speciális, az egészségügyi korrupció bejelentésére szolgáló honlapja, pedig az emberek szerint az egészségügy a leginkább korrupcióval fertőzött ágazat.</p>

A Focus közvélemény-kutató ügynökség legutóbb 2012-ben készített felmérést a korrupció helyzetéről. Akkor az emberek 61 százaléka vélte úgy, hogy a korrupció az egészségügyben nagyon elterjedt, további 33 százalék szerint pedig jelen van, de csak kis mértékben vagy pedig nem tudták megítélni az elterjedtségét. Ez az arány 1999 óta gyakorlatilag nem változik.

A TIS az említett honlapot Andrej Kiska – akkor még elnökjelölt – anyagi támogatásával hozta létre. A cél az volt, hogy segítsék azokat, akik jelentik a korrupciós eseteket, és akár még az egészségügyi ellátást is biztosították volna számukra egy másik intézményben. „A honlap működését néhány hónap után leállítottuk, mert nem volt elég bejelentés, vagy a bejelentések nem tartalmaztak elég információt ahhoz, hogy feljelentést tudjunk tenni” – mondta lapunknak Zuzana Dančíková, a TIS munkatársa. Pedig a Focus felmérése azt mutatja, hogy az emberek 26 százaléka adott valamilyen okból pénzt a kezelőorvosának, ebből 14 százalék azért, hogy színvonalas és gyors kezelést kapjon. Azt az emberek 4 százaléka vallotta, hogy azért adott pénzt, mert azt az orvos kérte.

A napokban Peter Lipták háziorvos több médiának is elmondta, hogy ajándékokból tartja fenn rendelőjét. Ugyanakkor szerinte nem az orvosoknak adott kenő-vagy hálapénz a legnagyobb problémája az egészségügynek, hanem az, hogy az egészségügyre fordított mintegy 4 milliárd euró közpénz felét a „maffia” kapja a kórházak megrendelésein keresztül. Azt állítja, hogy a betegektől nem kenőpénzt, hanem ajándékot kapott. Ugyanakkor szerinte „az emberek szívesen fizetnek, de akkor a lehetséges maximális minőséget szeretnék kapni napjaink nyomorában is.” Lipták nem ítélte el Viliam Fischer szívsebészt sem, aki ellen a rendőrség a napokban indított eljárást, mert 3000 eurót kért egy műtétért. Az orvost a beteg hozzátartozói jelentették fel, mert a páciens meghalt.

Lipták kijelentéseitől elhatárolódott a háziorvosok szakmai szövetsége (SSVPL) is, pedig annak ő az irodaigazgatója. Azt állítják, hogy Lipták csak saját véleményét mondta el, az nem egyezik a szervezet véleményével. Az orvosi kamara eljárást indít Lipták ellen, szerintük fennáll a gyanú, hogy az orvos megsértette a kamara erkölcsi kódexét. A Magánorvosok Szövetsége (ASL) kevésbé éles hangnemben reagált. Pásztor László elnök szerint az ajándék, ahogyan azt Lipták magyarázta, nem ütközik törvénybe, ugyanakkor szerinte a szponzortámogatás jobb kifejezés lett volna. (lpj, TASR, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?