<p>Újabb, állítólag titkos információk kerültek nyilvánosságra – most a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) által végzett megfigyelések alapján készült dokumentumok. A kiszivárogtatott adatok egészen 2005-ig vezetnek vissza, főként a Gorilla és Gorilla 1 akciók leírásait tartalmazzák egy személy és egy konspirációs célokat szolgáló lakás megfigyeléséről, lehallgatásáról.</p>
Gorilla néven fut az újabb lehallgatási akta
Egy nagy pénzügyi csoport tagjait figyelték meg, nagyvállalatok privatizációjára és politikai pártok finanszírozására vonatkozó adatokat gyűjtöttek.
A dokumentumokban például szó esik arról, hogy Mikuláš Dzurinda második kormányzása alatt a Transpetrol teljes privatizációját tervezték, az ebből származó jutalékot pedig az MKP felügyelete alatt osztották volna el. „Ha valamilyen név is szerepelne ott, akkor azonnal beperelném. Ilyen dokumentumokat, amelyek úgymond az SIS-től szivárogtak ki, bármikor percek alatt összeállítanak, ez nem gond” – mondta az MKP akkori elnöke és a Híd jelenlegi vezetője, Bugár Béla.
A dokumentumok szerint az egész privatizáció hátterében Világi Oszkár állt. „Soha nem volt a párt szponzora, ezeket a hülyeségeket Duray Miklós terjesztette” – mondta Bugár, azzal, hogy 2002-ben a Transpetrol 49 százalékát a becsült érték kétszereséért adták el.
Alexander Kurtanský, az SIS szóvivője badarságnak nevezte a dokumentumot. „Az SIS számára régóta ismert a most internetre felkerült dokumentum, és megvizsgálta a hitelességét. A manapság olyan divatos felfedezésekre, világhálón terjedő információkra az SIS-nek nincs oka reagálni” – mondta.
Ľubomír Galko volt védelmi miniszter – akinek tisztségébe került a néhány héttel ezelőtt kipattant lehallgatási botrány – viszont fontosnak tartja a dokumentumot. „Csak úgy átfutottam, de meggyőződésem, hogy sokkal érdekesebb információkról van szó, mint a volt belügyminiszter és egy újságíró telefonbeszélgetéséről készült átirat” – mondta.
Daniel Lipšic belügyminiszter szerdán nem kívánt érdemben reagálni az interneten fel- bukkant aktákra, mondván: még nem tanulmányozta át részletesen a dokumentumokat. A Smer képviselői szintén információhiány miatt nem akartak reagálni. A parlament védelmi bizottságának elnöke, Martin Fedor a formai hiányosságok alapján hamisítványnak tartja az aktákat. (dem, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.