<p>Múlt pénteken került fel az internetre a Gorilla 2 névre keresztelt dokumentum. Egyelőre nem világos, hogy ki és milyen indokkal hozta nyilvánosságra, az azonban már most világos, hogy koránt sem lesz olyan hatása a közvéleményre, mint az első „fejezetnek” volt.</p>
Gorilla 2: Arpáš politikai pletykái
A Gorilla dokumentumokat 2011 karácsonya előtt egy amerikai szerveren lévő honlapon hozták nyilvánosságra. A dokumentum a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) akciójának eredménye, egy a Vazovová utcai lakást hallgattak le, ahol Jaroslav Haščák, a Penta pénzügyi csoport egyik vezetője találkozott rendszeresen politikusokkal és magas beosztású állami alkalmazottakkal.
Gorillának gyenge
A Gorilla-dokumentum a második Dzurinda-kormány alatti politikai és gazdasági összeköttetéseket és korrupt háttéralkukat tárta fel, rámutat továbbá a Smer vitatható finanszírozási hátterére is. Az átiratok a titkosszolgálat felvételei alapján készültek, az érintettek nem tudták, hogy megfigyelik őket. A most nyilvánosságra került dokumentum a kémelhárítás volt vezetőjének, Ľubomír Arpášnak különböző személyekkel folytatott, 2006 és 2012 közötti beszélgetéseinek átiratát tartalmazza. A felvételt saját diktafonjával Arpáš önvédelemből vagy üzleti szándékkal készítette. Hitelessége részben ezért is megkérdőjelezhető, másrészt pedig bár igyekszik azt a látszatot kelteni, hogy jól informált úgynevezett „kishalak” beszélgetnek befolyásos politikusokról, üzletemberekről és állami alkalmazottakról, valójában a dokumentumok politikusokról szóló pletykáknak tekinthetők.
Nincs benne új
A Gorilla 2 gyakorlatilag egyetlen politikusról sem tartalmaz új információt. Rámutat viszont a hazai titkosszolgálatnál és a rendőrségen uralkodó tarthatatlan állapotokra, és Arpášt is negatív színben tünteti fel. „A kérdés az, hogy ki készítette az átiratokat, ki hozta nyilvánosságra és mi volt vele a célja” – nyilatkozta Ľubomír Arpáš azt követően, hogy a Gorilla 2 nyilvánosságra került. A felvételeket ugyan a kémelhárítás volt feje készítette, de 2012-től a rendőrség tulajdonában volt. A hatóság egy bejelentés alapján házkutatást tartottak a férfi lévai otthonában, akkor szerezték meg a felvételeket.
Újraindult a nyomozás
A Gorilla 2 néhány héttel azután került nyilvánosságra, hogy a Gorilla-dokumentumok felderítésére létrehozott speciális csoport ismét vizsgálódni kezdett az ügyben. Arra keresik a választ, hogy Arpáš eladhatta-e a Gorilla- dokumentumok hangfelvételét a Pentának. A kémelhárítás feje miután távozott a testülettől a pénzügyi csoportnak kezdett el dolgozni. Mindketten tagadják viszont, hogy a dokumentumokkal üzleteltek volna. Elképzelhető, hogy a rendőrség és a speciális ügyész közötti ellentétek számlájára írható, hogy Arpáš felvételeinek átirata a nyilvánosság előtt landoltak. A két fél nem igazán működik együtt. Dušan Kováčik speciális ügyész nem hajlandó engedélyezni a rendőrségnek, hogy kihallgassa a Gorilla-dokumentumok kulcsfontosságú figuráit, köztük Peter Holúbeket, a nyomozással megbízott egységet pedig alkalmatlannak tartja a feladatra. Az iratok kiszivárgása akár a nyomozás végét is jelentheti, ok lehet a speciális csoport felszámolására. Nem lehet kizárni azt sem, hogy a rendőrség így próbálja elérni, hogy Kováčik végre engedélyezze a kihallgatásokat.
Az SIS etikai kódexe alapján a testület tagjainak távol kell tartaniuk magukat mindenféle korrupciós cselekedettől. Közben az Arpáš által készített felvételekből kiderül, hogy az SIS több munkatársa csak azon dolgozott, hogy plusz jövedelemre tegyen szert. A Gorilla 2-nek köszönhetően betekintést nyerünk a titkosszolgálat működésébe, a hazai üzleti életbe és a politikába.
Magyar szereplők
A Gorilla 2-ben több magyar név is szerepel. Az MKP neve 5, Berényi József pártelnök 2, Bugár Béla 4, a Híd pedig 5 alkalommal szerepel az átiratokban. A két pártelnököt egy helyen közösen emlegetik. De ezek az információk inkább csak pletykajellegűek.
Világi Oszkár neve közel 50 alkalommal olvasható a dokumentumban. Vele kapcsolatban sem lehet relevánsnak tekinteni az információkat. (ie, Denník N)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.