<p>A kereskedők egy része szerint rongálásnak számító matricázás helyett ezúttal felújítással „támadt” a Kétnyelvű Dél-Szlovákia (KDSZ) mozgalom. A névtelen aktivisták egy vasúti állomást újítottak fel, s egyben elláttak magyar táblával is. Kíváncsiak az állam reakciójára, mely szerintük sokatmondó lesz. VIDEÓVAL.</p>
Gerillafelújítás a vasútállomáson
Az ekeli megállóhely épülete több évtizede felújítatlan volt, évek óta balesetveszélyes, gyakorlatilag illemhelyként funkcionált. A romos állapotban levő épületet 20 önkéntes 3 nap munkájával kitakarította, bevakolta és befestette. Körülötte lekaszálták a füvet, páfrányt és muskátlit ültettek, még egy padot és egy órát is elhelyeztek.
Az esztétikai felújítás valódi célja a magyar felirat elhelyezése volt. „Mivel Ekel és környéke magyar többségű, úgy véltük, hogy a tájékoztató feliratoknak is tükröznie kell ezt a nemzetiségi összetételt. Az épületen egy szlovák és egy magyar nyelvű menetrendet helyeztünk el, a hivatalos szlovák állomásnévtábla (Okoličná na Ostrove) alá elhelyeztünk egy annak magyar nyelvű fordítását (Ekel) feltüntető táblát, valamint az állomás történetét bemutató kétnyelvű tájékoztató táblát is felállítottuk” – nyilatkozta lapunknak a mozgalom. Ezzel az ekeli lett az ország első kétnyelvű vasúti megállója – egy ideig.
Kérdéses, az állami vasúttársaság hogyan jár el ezután. A mozgalom állítja, a „táblásítás” során betartották a jogszabályokat. „A feliratok elhelyezése összhangban van a hatályos törvényi előírásokkal, melyek a vasúti megállókon megengedik minden államnyelvű szöveg kisebbségi nyelvű fordításának feltüntetését. Ezért bízunk benne, hogy ez utóbbiakat nem távolítják el. A kétnyelvű feliratok senkit nem veszélyeztetnek, senki jogait nem korlátozzák. A magyar anyanyelvű utasok számára viszont fontos, hogy a vasút az ő nyelvükön is kommunikáljon velük” – vélik az aktivisták.
A megállóhelyet tavaly valakik már ellátták Ekel nevű graffitikkel, akkor a vasúttársaság reakciója az volt, hogy lefestette a magyar falfeliratot. Az épületen ugyanakkor egy nagyméretű vulgáris falfirka is volt, az a helyén maradhatott – mint ahogy a megállót sem újította fel a cég.
„Mivel a megálló épülete éveken keresztül vulgáris kifejezésekkel volt összefirkálva, melyeket nem távolítottak el, a most elhelyezett magyar táblák leszereléseegydolgot jelentene: a falra bárki bármit következmények nélkül írhat, az állam csak akkor avatkozik be, ha a megállónevétírjuk kimagyarul” – állítja a Kétnyelvű Dél-Szlovákia mozgalom. (MSz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.