<p>A szlovák állampolgársági törvény eredményeképpen már csaknem 800-an veszítették el szlovák állampolgárságukat és ezzel együtt útlevelüket. </p>
Gál Gábor: A szlovák állampolgárok száma csökken, a szlovák Alkotmánybíróság pedig hallgat
Pozsony |
A szlovák Alkotmánybíróság mindmáig nem hozta meg azt a határozatot, amellyel megállította volna ezt a sajnálatos tendenciát. Annak ellenére sem, hogy az állampolgársági törvény – amely alapján mindenki elveszíti szlovák állampolgárságát, aki más országban állampolgárságot szerez – már csaknem három hosszú éve vár az Alkotmánybíróság asztalán a döntéshozatalra. Erről is szó volt Gál Gábor, a Híd képviselője mai sajtótájékoztatóján. „Megdöbbentő, hogy az Alkotmánybíróság még mindig hallgat. Teszi ezt annak ellenére, hogy a bizonyítás az adott ügyben már ez év január 22-én befejeződött. Ezen túlmenően Szlovákia polgárai többször kinyilvánították – amikor az Alkotmánybíróság előtt tiltakoztak –, hogy nem kívánják elveszíteni szlovák útleveleiket. Készen állok további tüntetésre felszólítani a polgárokat, és ezzel is felhívni a figyelmet arra az alkotmányellenességre, amelyre már ízléstelenül hosszú ideje nem születik megoldás“ - jelentette ki pénteken a sajtó képviselői előtt Gál Gábor. A Híd képviselője emlékeztetett: az Alkotmánybíróság elnöke Ivetta Macejková még tavaly szeptemberben kijelentette, hogy 2013 őszén hoznak döntést az ügyben. Nemcsak hogy döntés nem született a jelzett időpontban, hanem magára a nyilvános tárgyalásra is csak néhány hónappal később, 2014. január 22-én került sor. „Az Alkotmánybíróság testülete azonban január 22-én sem hozott határozatot a törvénymódosítás alkotmányellenességéről, Macejková pedig elnapolta a tárgyalást február 26-ra, amikoris végre meg kellett volna születnie a döntésnek. A figyelmeztetés ellenére – miszerint a nyilvános testületi ülésen azzal a céllal napolta el a tárgyalást, hogy az új időpontban bejelentsék a döntést az adott ügyben –, a testület a január 29-i zárt ülésen egyhangúan arról határozott, hogy a nyílt ülést meghatározatlan időre elnapolják“ – vázolta fel Gál Gábor a történéseket. Az, hogy a mai napig nem született döntés annak a törvénynek az alkotmányellenességéről, amelyet Robert Fico kormánya még 2010 májusában ilyen szerencsétlenül módosított, Gál Gábor szerint valószínűleg célirányos és szándékos. „Attól tartok, hogy az Alkotmánybíróság hallgatása ebben az ügyben a politikai helyzet által befolyásolt. Mindenesetre rendkívül szomorú, hogy valakinek egyáltalán nem számít, hogy minden nappal növekszik azok száma, akik elveszítik szlovák útlevelüket“ – tette hozzá a Híd parlamenti képviselője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.