Amióta az eszemet tudom, a szépirodalom válságáról beszélnek, miközben a szépirodalom ezekbe a drámai módon ecsetelt válságos helyzetekbe vagy bele sem került úgy istenigazából, vagy ha belekerült, jól jött ki belőle.
Filozopterek a klónpiacon — 2.
Ha tehát van idült válság a magyar irodalom háza táján, akkor az a kánonképző reflexió válsága. Ott aztán nincs semmiféle erjedés, nincs salakanyag, nincsenek gázok — és ez a gáz. Nincs vita, nem esnek egymás torkának a különféle irányzatokkal szimpatizáló, különféle értékszempontok szerint véleményt alkotó ítészek, következésképp nem léteznek alternatív kánonok sem. Az az egy, amely lassan már két évtizede kialakult, lényegében mozdulatlan, s ha a bebetonozott nevek mellett, valahol a rendíthetetlen bástyák valamelyik félreeső alkóvjában a bennfentesi susmusokból, vállrándításokból és bólogatásokból összerakódó metakommunikációs térerő hatására nagy ritkán fel is sejlik egy-egy új szerző szellemalakja, a legtöbbször hamar szertefoszlik.
Mindez persze az írótársadalomra is visszahat, igaz, nem közvetlenül — az öntörvényű íróegyéniség úgysem okul a kritikából —, csupán az alkotási folyamatot befolyásoló tényezők oldalvizein. Mivel a nagy nyilvánosság előtt, írott formában nem csapnak össze és a vita során nem tisztulnak le a különböző értékítéletek, hanem jobbára az irodalmi kuloárokban elhangzó félmondatok alapozzák meg egy-egy szerző helyi értékét, a tűz körött sündörgő, kapcsolatokat építgető büféliterátorok aránytalanul nagy előnyhöz juthatnak a mérvadó körökben. Ez pedig már a következő lépcsőben pozitív egzisztenciális következményekkel jár — és végső soron nagymértékben deformálja a kánon peremvidékét. (Valamint sok esetben a jobb sorsra érdemesek gerincét is.)
Más kérdés, milyen hatással van a kritika hiánya az olvasók széles rétegeire? Betöltheti-e az elméleti alapozottságú, ám közérthető kritika helyét egy fülszövegből összeollózott nyúlfarknyi recenzió? Kielégítő tájékoztatást adhat-e egy néhány soros könyvismertetés? Milyen károkat okozhat az irodalomról való széles körű gondolkodásban, végső soron pedig az irodalomértésben a (sok esetben kritikaként tálalt) irodalomelmélet és a silány kritikapótlékok között tátongó űr?
Mindezek megválaszolása nem a szépírókra tartozik. Tudom, nem is a filozopterekre. De hát akkor kire?! Hizsnyai Zoltán
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.