<p>A Smer nagyszabású programalkotó konferenciára készül októberben, melyet prominens baloldali politikusok meghívásával színesít. Bár a pártot már saját EP-képviselői bírálják amiatt, mert csak nyomokban tartalmaz szociáldemokráciát, az európai szocialisták jó része hajlamos ezt elnézni Ficóéknak.</p>
Ficóék elnémítanák a kritikusokat
Az európai baloldal elmélyülő válságáról már régóta hangos a sajtó, komoly pofonokba futottak bele az elmúlt időszakban. Ezt néhány idei példa is jól mutatja: Werner Faymann osztrák kormányfő, az SPÖ elnöke tavasszal kénytelen volt lemondani, mert nem érezte a támogatást, Francois Hollande francia államfő jelenleg a valaha volt legnépszerűtlenebb francia elnök nem túl hízelgő címét birtokolja, és az SPD is egyre gyengébben szerepel Németországban.
Válságban a baloldal
A hagyományos baloldali és szociáldemokrata politikai értékeknek a jelenlegi európai politikai közeg nem kedvez, szavazóik kiábrándultak, erősödnek a jobboldali és nacionalista pártok, valamint az úgynevezett protestpártok is.
Ficóék jelentősége ezzel párhuzamosan – persze csak Szlovákia egyébként nem túl nagy befolyásával arányosan – nőtt az európai szocialisták pártcsaládjában, mert az elmúlt választásokon bukdácsoló baloldali pártokra rácáfolva sorozatban nyerték a választásokat. Bár csökkent a választói bázisuk itthon – őket is megviselték a protestpártok és a szélsőségesek térnyerése, – így is kormányoznak. Méghozzá pont azért, mert ugyan szociáldemokratáknak nevezik magukat, nem a baloldali politikai értékeket lovagolják.
A pártcsalád megbocsát
Aneta Világi politikai elemző szerint a Smer már a kezdeteikor elütött a hagyományos szociáldemokrata pártoktól, alapjaiban sem volt az – pedig a pártot most bíráló Monika Flašíková-Beňová és Boris Zala EP-képviselők is alapítói voltak. A párt Világi szerint harmadik utas politikát folytatott, és most még jobban eltértek ettől a politikai irányvonaltól, a modernebb felfogású nacionalizmus irányába.
MEGMENTŐNEK TEKINTI MAGÁT A SMER
Bár a Smer kapcsolatrendszerében mindez komoly problémákat okozott, és párszor kizárással is megfenyegették, igazán komolyra azonban sosem fordult a dolog. „A Smer »enfant terrible«, problémás partner az európai szocialisták számára, elsősorban mert a menekültválság, illetve az ezzel kapcsolatos európai szolidaritás kérdésében szembemegy a pártcsaláddal. Másrészt azonban fontos párt, mert hosszú távon jó eredményeket szállít” – mondta lapunknak Aneta Világi.
Októberi programalkotó konferenciájukra európai szempontból is fontos baloldali politikusok fogadták el a meghívást, ott lesz többek közt Sigmar Gabriel alkancellár, a német SPD vezetője és Bohuslav Sobotka cseh kormányfő, a ČSSD elnöke is.
Csak semmi kritika!
A konferencia már előzetesen is ünnepinek és formálisnak tűnik, így szinte borítékolható, hogy nem kerülnek terítékre az elmúlt napok párton belüli feszültségei, a Smer ezt láthatóan igyekszik elkerülni. Mindebbe azonban minden bizonnyal nem nyugszik bele Monika Flašíková-Beňová, a párt jelenlegi leghangosabb kritikusa. „Az október 22-re áthelyezett programkonferenciától elsősorban egy nyitott párbeszédet várok az aktuális helyzetről és a fennálló problémákról” – mondta lapunknak az EP-képviselő, aki mindenképpen fel akar szólalni a konferencián.
A politikai elemzők azt várják, hogy Ficóék a Smert érintő lényegi döntéseket a párt decemberi közgyűlésére halasztják. Valószínűleg két jelenlegi alelnök is távozik posztjáról, Pavol Paška korábbi házelnök, valamint Dušan Čaplovič, aki az előző kormány oktatási minisztere volt – őket a Denník N szerint Peter Žiga gazdasági miniszter, valamint Juraj Blanár, Zsolna megye elnöke válthatja. (fm, nv)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.