<p>Bemutatta tegnap a Smer, hogyan képzeli el az igazságszolgáltatás reformját. Mivel a változások elfogadásához a parlamentben alkotmányos többségre, tehát minimum 90 szavazatra van szükség, az ellenzéki képviselőkre is szükség lesz, akik viszont jelezték: szinte biztos, hogy a változásokat nem szavazzák meg.</p>
Fico az ellenzéket zsarolja
A javaslatot tegnap Pavol Paška házelnök mutatta be az ellenzéki képviselőknek, akik visszafogottan reagáltak a dokumentumra.
Ellenőriznék, beteg-e a bíró
A módosítás szerint például az Alkotmánybíróság elnöke az Igazságszolgáltatási Tanács élére két embert jelölhetne, akik közül a köztársasági elnök választhatná majd ki a megfelelőt. Az elnök nem lehet majd aktív bíró. Ezzel szétválasztanák a Legfelsőbb Bíróság elnöki és az Igazságszolgáltatási Tanács elnöki funkcióját, amelyet jelenleg egy ember, Štefan Harabin tölt be. Ugyanakkor büntetéseket vezetnének be az elhúzódó perekért, s szigorúbban ellenőriznék, hogy a bírók indokoltan vannak-e betegállományban.
Robert Fico miniszterelnök kijelentette, ha az ellenzékkel nem sikerül megegyezni, a reformból nem lesz semmi. Paška már a következő, márciusi ülésen napirendre akarta tűzni a módosításokat, Lucia Žitňanská független képviselő, korábbi igazságügyi miniszter javaslatára viszont beleegyezett, hogy csak március végén fognak róla tárgyalni. „Zajlik a kampány, s ebbe nem lenne jó bevonni az igazságszolgáltatást. A terjedelmes dokumentum több módosítást, és sok kockázatot rejt, nem tudom elképzelni, hogy ezt a változatot támogatni tudnám” – mondta Žitňanská.
Bugár: a kampányhoz időzítettek
Kifogásolja, hogy a Smer bevezetné a bírók megbízhatóságának ellenőrzését, egyfajta biztonsági átvilágítást, holott az alkotmányban ennek szabályai nincsenek és nem is lennének meghatározva. „Minden további szabályt, tehát azt is, hogy ki fogja mindezt ellenőrizni, milyen módon és mikor, egy törvényben határoznának meg. Ennek a jogszabálynak az elfogadása pedig már a Smer kezében lenne, mivel jelenleg többségük van a parlamentben” – fűzte hozzá Žitňanská.
Bugár Béla, a Híd elnöke főként azt nehezményezi, hogy az ellenzék kész javaslatot kapott, velük senki sem egyeztetett. „Veszélyesnek tartom, hogy ilyen témával ebben az időszakban jönnek elő, az igazságügyi miniszternek két éve volt a javaslat kidolgozására. Ha nem veszem figyelembe, hogy zajlik a kampány, nem értem, miért kell ezt most ilyen gyorsan elfogadni” – nyilatkozta Bugár. Azzal sem ért egyet, hogy a javaslat bővítené az államfő kompetenciáit, s módosít az igazságszolgáltatási tanács összetételén.
A bírók sem lelkesek
A Szlovákiai Bírók Szövetségének sem tetszik a Smer javaslata. Főként a bírók megbízhatóságának vizsgálatát kifogásolták. „A bírók biztonsági átvilágítása elfogadhatatlan egy jogállamban, ezzel az államhatalom és a rendőrség nagy befolyást szerezne az igazságszolgáltatásban” – közölte Dana Bystrianska, a szövetség elnöke. Abszurdnak tartja azt is, hogy az Igazságszolgáltatási Tanács elnöke nem lehetne bíró. Szerinte ez minden nemzetközi egyezménnyel ellenkezik.
Robert Fico elégedett a javaslattal, szerinte minden szakmai követelménynek megfelel. „Ennek ellenére hajlandóak vagyunk tárgyalni az ellenzékkel az esetleges változásokról. Ha nem egyezünk meg, akkor nem lesz reform” – mondta Fico. (dem, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.