ÖSSZEFOGLALÓAz új egyházfő a jezsuita rend első pápája – ami annyira nem meglepő, mivel pápává viszonylag ritkán választják szerzetesrend tagját, másrészt a jezsuita rend relatíve új alapításúnak (1540) számít.
Ferenc az első jezsuita pápa
ÖSSZEFOGLALÓ
Az új egyházfő a jezsuita rend első pápája – ami annyira nem meglepő, mivel pápává viszonylag ritkán választják szerzetesrend tagját, másrészt a jezsuita rend relatíve új alapításúnak (1540) számít. Utoljára 167 éve volt szerzetes egyházfő, a mostani kongregáción a 115 bíboros közül csak 19 volt szerzetesrend tagja, közülük csak egy jezsuita.
A Jézus Társaságát (ez a rend hivatalos neve – Societas Jesu, innen a szerzetesek neve mögötti rövidítés: SJ) Loyolai Szent Ignác hozta létre. Alapítása szorosan összefügg a reformációval. A protestáns hitújítókhoz hasonlóan a jezsuiták is az egyház megújulásáért szálltak síkra, de anélkül, hogy elszakadtak volna a katolikus egyháztól. Hogy válaszolni tudjanak a reformáció kihívásaira, a jezsuiták szorgalmazták a katolikus papság emeltebb szintű oktatását, és számos iskolát, kollégiumot, egyetemet és tudományos társaságot alapítottak.
A jezsuiták gyakorlatilag megállították a reformáció további terjedését, sőt, több országban – közöttük Magyarországon is – jelentős tömegeket térítettek vissza a katolikus hitre. A rend sikerei oda vezettek, hogy Európa abszolutista uralkodói végül korlátozva érezték hatalmukat. Nyomásukra 1773-ban XIV. Kelemen pápa kénytelen volt feloszlatni a társaságot. A rendet 1814-ben VII. Piusz állította vissza. A II. világháború után több kommunista országban újra betiltották a Jézus Társaságát.
A rend korábban az egyházi konzervativizmus egyik bástyájának számított, elemzők szerint ma már ennek a fordítottja igaz. Az viszont változatlanul igaz, hogy a jezsuiták a legképzettebb szerzetesek.
A jezsuiták nem monasztikus szerzetesrend, tagjai nem vonulnak el a világtól – nem kolostorokban, hanem rendházakban élnek. A jezsuita rendházakat rendszerint nagyobb városokban – kulturális, adminisztratív vagy ipari központokban – alapították, ahol széles körű pasztorális tevékenységre van lehetőség.
A Jézus Társasága az egyház legnagyobb létszámú szerzetesrendje. Világszerte mintegy 18 000 jezsuita él összesen 126 országban. A rend több mint 200 egyetemet működtet. A legismertebb magyar jezsuita Pázmány Péter esztergomi érsek, a hazai ellenreformáció vezéralakja volt, aki a pozsonyi dómban van eltemetve. Szintén jezsuiták voltak a kassai vértanúk is (Pongrácz István, Grodecz Menyhért és Kőrösi Márk), akiket 1995-ben II. János Pál pápa avatott szentté. (MSz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.