<p>Nem csökkentek a regionális különbségek, nem lett hatékonyabb a közügyek igazgatása, bővült az államapparátus és 370 millió eurós adósság halmozódott fel. Mindezért a megyei önkormányzatok megszüntetését javasolja Miroslav Beblavý és Katarína Macháčková független képviselő.</p>
Felszámolnák a megyéket
Már idén felszámolná a megyei önkormányzatokat (VÚC) Katarína Macháčková és Miroslav Beblavý; a két független képviselő szerint ezzel öt éven belül több mint 200 millió eurót takarítana meg az állam.
Szlovákia korábban három kerületre tagolódott, a nyolc megyés felosztást Mikuláš Dzurinda kormánya vezette be 2001-ben. Miroslav Beblavý a megyék jogköreit az önkormányzatok és az állam között osztaná el. Előbbiek az iskolákat, a szociális és a kulturális intézményeket kapnák meg. Az állam felelne a területrendezésért, az úthálózatért és a kórházakért. Katarína Macháčková szerint a megyei hivatalok 15 éves működésük alatt egyetlen, a megalakulásukkor kitűzött célt sem tudtak teljesíteni. „Ezek egyike a regionális különbségek felszámolása volt, melyek néhol stagnálnak, máshol viszont tovább mélyültek. Nem tették hatékonyabbá a közügyek irányítását, ráadásul nulláról indulva 370 millió eurós tartozást halmoztak fel” – mutatott rá Macháčková. Hozzátette, 2004-től – utoljára ekkor kaptak újabb jogköröket – a megyei hivatalok alkalmazottainak számát 57%-kal növelték.
Beblavý és Macháčková elképzelésének megvalósításához alkotmányos többség, vagyis 90 támogató szavazat szükséges. „Engem nem érdekel a parlament teljesen jelentéktelen képviselőjének az elképzelése. A javaslat irreleváns. Egyikünkkel sem egyeztetett az elképzeléséről” – reagált a felvetésre személyeskedő és sértő stílusban Robert Fico kormányfő koalíciós partnerei jelenlétében. Bár a Smer korábban fontolgatta a 3+1 felosztású megyerendszer bevezetésének lehetőségét, most kormánypártként csak az önkormányzati és a megyei választások összevonását kezeli prioritásként.
A választójogi és az alkotmánytörvény módosítására szerdán a kabinet is rábólintott, a tervezetet a plénum már második olvasatba utalta. Ján Baránek szerint nincs gond a jelenlegi megyerendszerrel, ugyanakkor elismeri, hogy nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. „A régiók közötti különbségeket nem tudta felszámolni, utóbbi viszont a mindenkori kormányok felelőssége is” – mondta a politológus. Baránek egyébként Beblavý elképzelését is működőképesnek tartja, de úgy véli, hogy a centralizációt észszerűbb alapokra kellene helyezni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.