<p>Negyedszer is átvállalja az állam a kórházak adósságát. Most több mint félmilliárd eurót csoportosít át a kórházak adósságrendezésére. A pénzinjekcióból nemcsak az állami, hanem a magánkórházak is kapnak, de csak azok, melyek teljesítik a konszolidációs programot.</p>
Félmilliárd a kórházadósságra
Az állami tartalékalapból 585 millió eurót fordít a kórházak adósságrendezésére az állam. Az adósságrendezést több lépésben vinné véghez, idén 50 millió eurónyi tartozást rendezne – közölte Tomáš Drucker (Smer-jelölt) egészségügyi miniszter és Peter Kažimír (Smer) pénzügyminiszter. „Az egészségügyre szánt többletpénz végső összege az adóbevételek őszi előrejelzésétől függ” – mondta Peter Kažimír. A megoldást részben abban látják, hogy megemelnék az egészségbiztosítási rendszerbe befizetett járulék összegét. Az állam jelenleg saját biztosítottai után 3,78%-ot küld a rendszerbe, ősztől viszont a kivetési alap 4,73%-át fizetné, az ehhez szükséges törvénymódosítást őszre ígérik. Az év két utolsó hónapjában az állam már az emelt összeget fizetné be. Az adósság rendezését továbbá az elektronikus aukciós rendszeren keresztül képzeli el a két tárcavezető. „Az így folyósított pluszpénzt a kórházak csak a lejárt határidejű számlák törlesztésére használhatják, a bérekre és az egészségügyi ellátás bővítésére nem fordíthatják” – szögezte le Drucker.
Tavaly a kórházak összesen 647,24 millió eurónyi adóságot halmoztak fel. A legnagyobb elmaradást, 547,16 millió eurót az egészségügyi minisztérium hatáskörébe tartozó intézmények produkálták.
A belügy- és a védelmi minisztérium fenntartásában lévő kórházak adóssága csaknem 25 millió euróra rúg, de nincsenek jó helyzetben a kisebb városi vagy megyei fenntartású kórházak sem, össztartozásuk 74,91 milliót tesz ki. A megállapodás értelmében az adósságrendezés az állami kórházak mellett a magánkórházakat is érinti. „Az egyenlőség híve vagyok” – érvelt Tomáš Drucker. Az adósságrendezés nem egyszeri pénzinjekció lesz, ahogyan korábban volt, ráadásul csak azok az intézmények kapnak pénzt, melyek hajlandóak teljesíteni az ötéves konszolidációs programot és az állam által szabott feltételeket. Viszont ez nem feltétele az első 50 millió euró folyósításának. Az ellenzék egyrészt támogatja a kórházak adósságrendezését, melyet már egy éve sürgetett. „Másrészt attól tartunk, ha kórházak gazdálkodása nem változik meg gyökeresen, és nem cserélik le az intézmények menedzsmentjét, az intézmények továbbra is adósságot fognak görgetni maguk előtt, melyet újra az államnak kell majd átvállalnia” – mondta Marek Krajčí (OĽaNO). Az ellenzéki képviselő szerint alapvető változtatásokra és reformokra van szükség ahhoz, hogy a kórházak végre hatékonyan gazdálkodjanak.
A speciális egészségügyi anyagok beszállítóinak szövetsége tárgyalni akar az egészségügyi tárcával. Egyelőre nem tudni, részt vesznek-e a kórházak adósságrendezésében. Az SK-Med szövetség amorálisnak tartja, hogy az állam ebben a folyamatban kedvezményt vár el tőlük a speciális egészségügyi anyagok árából. Állítják továbbá, hogy több kórház négyéves tartozásokat tol maga előtt. „A kialakult helyzet miatt néhány tagunk az Európai Bizottsághoz akar fordulni, mások jogi útra terelnék az ügyet” – áll az SK-Med szövetség állásfoglalásában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.