A Féja Géza Közösségi Ház decemberi ünnepi programjai között kiemelt fontosságú volt az immár hagyományosnak tekinthető koszorúzás Féja Géza emlékművénél, valamint a helytörténeti kiállítás bővítése és az ehhez kapcsolódó helytörténeti konferencia.
Felavatták az Féja-tablókat
A költő, író, szociográfus és pedagógus születésnapja előtt két nappal, december 17-én helytörténészek, kutatók, érdeklődők gyűltek össze, olyan neves szaktekintélyek is részt vettek a „mini konferencián” mint dr. Szállási Árpád orvostörténész, Nagyfalusi Tibor irodalmár, valamint Baranya István, az Arany János általános iskola igazgatója. A településrészi önkormányzatot Bajkó Sándor elnök képviselte. A Kertváros történetével foglalkozó szakemberek közül Madarasné, Benedek Anikó a Komárom-Esztergom megyei Hírlap tudósítója, Gliba György, az SKTV kuratóriumának elnöke, Pálfistyák Istvánné, a Kertvárosért Alapítvány elnöke, Lőrinczy György, az SKTV főszerkesztője, dr. Kolumbán György képviselő, helytörténész, Sztojka Attila tanár, Nagy Tibor, az Esztergom és Vidéke polgári hetilap tudósítója voltak jelen, s regisztráltatták magukat a Féja Géza helytörténeti klub adatlapján. Dr. Ferenczy Miklós orvos-író levélben fejezte ki sajnálkozását, hogy nem tudott eljönni, vigaszdíjként Féja Géza Kráterarc című kötetét ajándékozta a közösségi ház helytörténeti gyűjteményének.
Az intézmény vezetője köszöntötte a megjelenteket, beszédében kiemelte, az 1997. évi Kulturális Alaptörvény feladatul szabja a közművelődési intézményeknek „a település környezeti, szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárását, megismertetését”. Ennek szellemében szeretnének a 2005. évben egy 6-8 előadásból álló helytörténeti beszélgetést, sorozatot indítani. Az előadásokból, mint mozaikdarabkákból állna össze egy teljesebb kép, amely a hétköznapok mikrotörténéseiből rajzolná elénk Kertváros helytörténetét. A közösségi ház vezetője kérte a helyi sajtó, tévé, rádió munkatársait, hogy sajátos eszközrendszerükkel segítsék a közösségi házat ez irányú nemes munkájában. Az igazgató beszéde végén elmondta, hogy szándékukban áll az előadásokról kép- és hangfelvételt készíteni, s azt jövő karácsonyra egy kötetbe összefoglalva, nyomtatásban megjelentetni.
A bevezető után a jelenlévők hozzászólásaiból tartalmas beszélgetés alakult ki, melynek során szóba került a kertvárosi helynevek, földrajzi elnevezések kialakulásának története, de fény derült arra is, hogy Szállási doktor tulajdonában van az egyik legnagyobb kertvárosi képeslapgyűjtemény.
A helytörténeti konferencia záróaktusaként került sor az állandó kiállítás két újabb, Féja Géza életével foglalkozó tablójának felavatására. Nagy Tibor ünnepi beszédében méltatta Féja Géza munkásságát. Megrázó volt az idézet az író egyik művéből, ahogy az Esztergom-tábori évekről vall: ”Nekem a szenvedés, a lázadás és az önuralom iskolája volt Esztergom-tábor, és mégis, itt voltam boldog. Itt értem férfivé. Itt találtam meg az asszonyt, akit nékem teremtett meg a sors... és itt lettem szülése után egy hónap múltán özvegy... Itt olyan útra léptem, ahonnan nincs visszatérés: író lettem...” Az ünnepi beszéd méltó befejezéseként Nagy Tibor magángyűjteménye egy becses darabját, – Féja Géza 1974-ben írott levelét – a közösségi ház helytörténeti gyűjteményének ajándékozta.
Bajkó Sándor elnök az önkormányzat, Bodnár Attiláné a közösségi ház dolgozói nevében helyezte el az emlékezés koszorúját Féja Géza fából faragott domborműve alatt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.