<p>Szerda este a magyar köztelevízió jelentette be, Magyarország visszalép a 2024-es budapesti olimpiai pályázattól. A kormány az ellenzékre igyekszik kenni a dolgot, a Momentum Mozgalom – mely népszavazást kezdeményezett – úgy gondolja, Orbánék megfutamodtak. </p>
Azt, hogy a kormány inkább kihátrálna a budapesti olimpia mögül, már akkor érezni lehetett, mikor a Momentum Mozgalomnak sikerült – a tervet jócskán túlteljesítve – összegyűjtenie a szükséges aláírásokat az ötkarikás játékokról szóló népszavazás kiírásához. Már az aláírások leadása után nem sokkal arról írt a magyar sajtó kormányzati információkra hivatkozva, hogy a pályázatnak gyakorlatilag befellegzett, és csak idő kérdése, mikor rázza le magáról a témát a Fidesz a lehető legfájdalommentesebben. Mindez szerdán be is következett: miután egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök, Tarlós István budapesti főpolgármester és Borkai Zsolt, a Magyar OlimpiaiBizottság vezetője, megállapodtak, Magyarország visszalép, mert a pályázat súlyos presztízsveszteség lenne az országnak. A döntés oka, hogy Magyarország nem tarthat fenn elhúzódó, vereségre ítélt pályázatot, a visszalépés az egyetlen felelős döntés.
Szerda este a Magyar Közlönyben már meg is jelent a vonatkozó kormányhatározat, ebben azonban – a dokumentum jellegéhez képest kicsit szokatlanul – a kormány a visszavonást az ellenzék nyakába varrja. „Az egyetértés felbomlásáért a felelősség a korábbi döntésükből kihátráló ellenzéki pártokat terheli” – áll a határozatban. A Momentum Mozgalom ugyanakkor azt mondja, a magyar kormány 266 ezer, vagy még több ember akarata elől futamodott meg. Szerintük a pályázat visszavonása hatalomtechnikai döntés, a kormány el akar kerülni egy népszavazást, amin elbukhat.
Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője szerint a kormány és a Fidesz mindent megtesz azért, hogy elengedje a témát, és nagy valószínűséggel nem árt majd túlzottan a népszerűségüknek a visszalépés.
Fájdalmas momentum: oda a pesti olimpia Az olimpiai pályázat mögül kihátráló kormány, a Magyar Olimpiai Bizottság és a Momentum Mozgalom kommunikációs csörtéje már szerda este elkezdődött. A szakértő szerint a Fidesz népszerűségének ez az ügy nem sokat fog ártani, a Momentumnak ugyanakkor keményen meg kell majd dolgoznia azért, hogy láthatóvá tegye magát.A Momentum sajtóreferense, Papp Gergő szerint a kormány elvette a lehetőséget arra, hogy végre egyszer az állampolgárok szavazhassanak egy kormányzati gigaberuházásról. Fekete-Győr András, a mozgalom vezetője a 444.hu portálnak azt mondta, vegyesek az érzései a visszalépéssel kapcsolatban, mert ők inkább népszavazást szerettek volna. A lépés ugyanakkor szerinte nem érti a párttá alakuló mozgalom jövőjét: 2018-ban indulni akarnak a választásokon, és az, hogy minden választókörzetben saját jelöltet tudjanak állítani, nagyobb munka lesz, mint az aláírásgyűjtés.
Borkai Zsolt, a MOB elnöke azt mondta: ebben a helyzetben más döntés nem születhetett, de a MOB mindent megtesz annak érdekében, hogy Magyarország mihamarabb olimpiát rendezzen. „Szomorú, hogy egy álom, sok ember álma most ténylegesen szertefoszlott. Nem azért, mert Magyarország nem teljesített jól, nem azért, mert a magyar emberek és a magyar sportolók nem méltók egy hazai rendezésű olimpiára, hanem mert egy nemzeti ügy felett győzedelmeskedett egyesek öncélú politikai érdeke” – jelentette ki.
A Fidesz parlamenti frakciója a Momentummal nem nagyon foglalkozott, a parlamenti ellenzékkel – mely bár korábban egyetértett az olimpiával, most beállt a Momentum mögé – annál inkább, a kormány kommunikációs forgatókönyvének szellemében. Az ellenzék nyilvánvaló célja a kormánypárt szerint ugyanis az, hogy akár árulása révén is egy súlyos nemzetközi presztízsveszteségbe hajszolja bele a fővárost és az országot. A kormány és a főváros viszont szerintük felelős döntést hozott a pályázat visszavonásával, mert ezzel megakadályozta ezt a bizonyos presztízsveszteséget. Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikaelemző Központ szakértője szerint a kormány és a Fidesz számára kellemetlen visszalépés az olimpiai pályázat kényszerű elkaszálása, hiszen nem voltak képesek végrehajtani, amit előre elterveztek egy fontos ügyben, a tekintélyveszteség pedig nem csak külföldön nyilvánvaló. A kormánypárt húzása azonban, hogy letámadja és hazafiatlannak nevezi az ellenzéket sikerrel kecsegtet számukra, ugyanis ez a lépés az elmúlt években rendszerint bejött nekik. „Korábban is látni lehetett, hogy ha a Fidesz a baloldali ellenzéket külföldi hatalmak meghosszabbított kezeként mutatja be, az rezonálni szokott sok választónál, már akik érdeklődnek még a politika iránt” – jegyezte meg. Egyelőre nem tudta megmondani, a Fidesz népszerűségének árthat-e ez a kudarc, ám nem gondolja, hogy ez nagyobb mértékben bekövetkezne. „Hatalomtechnikai szempontból a kormánynak az lett volna rossz, ha kitart a pályázat mellett, hiszen akkor szembefordult volna az aláírókkal, ám most kommunikálhat úgy, hogy hallgat az emberekre, és nem akar minden áron akaratuk ellen tenni, ráadásul megszabadulhat egy számára kellemetlen ügytől” – magyarázta. Hozzátette, bár a Fidesz az elmúlt hónapokban jelentős kudarcokba futott bele – például az érvénytelen kvótaellenes népszavazásba, vagy az ezzel kapcsolatos alkotmánymódosítás elbuktatásába – ezek nem roppantották meg különösebben a népszerűségét, egyedül a netadó bevezetésének témája volt az, ami tartósan nyomot hagyott a kormánypárt népszerűségi indexén, és a migránskérdést kellett behozniuk, hogy visszahódítsák a sok elvesztett szavazójukat.
A Momentum Mozgalom számára ugyanakkor sokkal jobb lett volna, ha a kormány nem visszakozik, és hónapokon át tartó népszavazási kampánnyal népszerűsíthették volna magukat, óriási médiafigyelmet kapva. A kormány ezt elhárította, és a Momentumnak most a jóval kevésbé látványos országjárással, „aprómunkával” kell majd dolgoznia.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.