Este tízig szavazhatunk

Pozsony |

<p>Ma köztársasági elnököt választunk. A részvétel várhatóan 50 százalék körül lesz, 2009-ben 43 százalékos volt az első fordulóban. Idén több választói igazolványt adtak ki a települések, mint öt éve. Reggel hétkor mindenhol rendben megnyíltak a szavazóhelyiségek.</p>

Az elnökválasztás általában az emberek 40–50 százalékát mozgatja meg. „Most várhatóan valamivel többen mennek szavazni, mint legutóbb, de az 50 százalékot aligha haladja meg a részvételi arány” – véli Martin Slosiarik, a Focus közvélemény-kutató ügynökség vezetője. Hangsúlyozta, ez csak becslés, mert a közvélemény-kutatások során a részvételi szándékot általában nehéz feltérképezni.

Növelheti a szavazókedvet, hogy sok a jelölt. Öt éve gyakorlatilag lefutott volt az első kör, mindenki tudta, hogy Ivan Gašparovič és Iveta Radičová jut tovább. Szintén a nagyobb szavazókedv jele, hogy szinte az összes, a hírügynökségek által megszólított településen kb. kétszer annyi választói igazolványt adtak ki, mint 2009-ben. Ez azt jelenti, most sokkal magasabb azok aránya, akik akkor is szavazni akarnak, ha nem tartózkodnak állandó lakhelyükön.

A részvétel nagysága döntő lehet. Ugyanis azok a jelöltek, akik mögött erős, stabil szavazótáborral rendelkező párt áll, jobb eredményt érhetnek el alacsonyabb részvétel mellett. A bizonytalan választókat és a pártokban csalódottakat megszólító jelöltek viszont akkor szerepelhetnek jobban, ha sokan mennek voksolni.

Urnazárás után a folyamatosan frissülő részeredményeket az ujszo.com-on is megtalálják olvasóink.

Választási tudnivalók
Reggel héttől este tízig járulhatunk az urnákhoz. Az államfőjelölteknek a győzelemhez meg kell szerezniük a szavazati joggal rendelkező valamennyi polgár szavazatának több mint felét, ami kétmilliónál is több támogatót jelent.

Az önálló szlovák állam első köztársasági elnökét a polgárok által delegált parlamenti képviselők választották meg, 1999-től azonban bevezették a kétfordulós közvetlen voksolást. Azóta az emberek személyesen járulnak az urnákhoz és döntik el, kit szeretnének az elnöki palotában látni. 1999-ben Rudolf Schuster kapta a legtöbb szavazatot, 5 évvel később Ivan Gašparovič vette át a helyét, aki 2009-ben megismételte győzelmét. Most 14 jelölt verseng a polgárok bizalmáért, és kizárólag a választókon múlik, a következő öt évben ki töltheti be ezt a posztot.

Az elnökválasztás egynapos. Hivatalosan a szavazóhelyiségek reggel héttől este tízig vannak nyitva, ám szükség esetén a polgármester elrendelheti, hogy korábban kezdődjön a voksolás, az esti tíz órai időponton azonban nem lehet változtatni. A szavazóhelyiségek bezárása után azonnal elkezdődik a szavazatszámlálás. Másnap hirdetnek eredményt, addig pedig a Statisztikai Hivatal honlapján folyamatosan nyomon követhetők a részeredmények. Szinte biztos, hogy az államfőt nem sikerül első nekifutásra megválasztani, ahhoz ugyanis nem elég a voksoláson résztvevők több mint felének szavazata, hanem a Szlovákiában választásra jogosult valamennyi polgár – mintegy 4,34 millió ember – érvényes szavazatának több mint a felét kell megkapni. Elemzők szerint valószínűleg ez egyik jelöltnek sem sikerül, s minden bizonnyal 2013. március 29-én lesz még egy forduló, melybe az a két jelölt jut tovább, aki az elsőben a legtöbb szavazatot kapta. A második fordulóban már a voksoláson résztvevők leadott szavazataiból indulnak ki, s az győz, akire többen voksolnak. Vagyis, ha alacsony a részvételi arány, előfordulhat, hogy a megválasztott személy csak a lakosok töredékének a bizalmát fogja élvezni.

Hogyan voksolunk?
Hogy zökkenőmentes legyen a voksolás, nem árt feleleveníteni a legfontosabb választási tudnivalókat. Még mielőtt elindulunk a szavazóhelyiségbe – ellenőrizzük, megvan-e minden, amire szükségünk lehet. A legfontosabb a személyi igazolvány vagy az útlevél, mivel a választónak a választási bizottság előtt igazolnia kell személyazonosságát. Alapszabály, hogy csak az szavazhat, aki a szavazás pillanatában már betöltötte 18. életévét. Voksolni az egész ország területén bárhol lehet – a lakhely szerint illetékes szavazóhelyiségben vagy másik községben, az utóbbi esetben azonban kell a korábban kiváltott választási igazolvány. Ha kiderül, hogy valaki a lakhelye szerinti jó szavazóhelyiségbe ment, csak nem szerepel a polgárok jegyzékében, a testületnek kötelessége beírni őt a jegyzékbe. Külföldről nem lehet postázni a voksot. Azok a szlovákiai állampolgárok, akiknek Szlovákiában nincs állandó lakhelyük, szombaton ideutaznak, bemennek bármelyik szavazóhelyiségbe (pl. az egyik határ menti községben), s útlevelük felmutatása után a választási bizottság beírja őket a választópolgárok jegyzékébe, majd lehetővé teszi számukra a voksolást. A köztársaságielnökválasztáson voksolhatnak a kisebb súlyú bűncselekményekért elítélt bűnözők is, viszont a gyilkosságért vagy más súlyos bűncselekmény elkövetése miatt büntetésüket töltők nem. A vizsgálati fogságban levő személyek is részt vehetnek a választáson. A börtönökben külön választóhelyiséget alakíthatnak ki, ha ott legalább 100 választásra jogosult polgár van.

Ugyancsak alapszabály, hogy a szavazásnak titkosnak kell lennie, ellenkező esetben a szavazat érvénytelennek minősül. Úgyhogy a szavazófülkébe mindenkinek egyedül kell elvonulnia, ez alól csak az egészségkárosultak képeznek kivételt. Őket kísérőjük bekísérheti a szavazófülkébe, és segíthet a szavazólap kitöltésében.

Ikszelés vagy karikázás?
Ahány választás, annyiféleképpen kell szavazni, hol karikázunk, hol ikszelünk, hol egész cédulát kell kiválasztani. Ezúttal csak egy szavazólapot kapunk, s azon kizárólag egy nevet lehet megjelölni úgy, hogy a vezetéknév előtti ablakba x-et írnak. Az egyik leggyakoribb hiba, hogy rosszul jelöljük meg a kiválasztott jelöltet. A tévedést nem szabad az eredeti lapon kijavítani, szólni kell a választási bizottság tagjainak, adjanak új szavazólapot! A hibát nem lehet azzal kijavítani, hogy a hibás bejelölést áthúzzuk, a szavazólapot se firkáljuk be, mert a voks érvénytelen lesz!

Aki nem biztos a dolgában, nézze meg a szavazóhelyiségben kifüggesztett mintát, amely megmutatja, hogyan kell kitölteni a szavazólapot, és csak ezt követően igazolja magát a választási bizottság előtt. Olvassa el a szavazási útmutatót is, és ha valami nem világos, kérdezze meg a választási bizottságot!

A választási tudnivalókat az Új Szó szombati nyomtatott kiadásában is  megtalálják!

(Frissítve: 7.56)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?