Pozsony. Nemcsak Szlovákia, hanem az Európai Unió tagállamai is messze vannak attól, hogy a férfiak és nők azonos bánásmódban és bérezésben részesüljenek, illetve a vezető beosztásokban azonos arányban képviseltessék magukat.
Esélyegyenlőtlenség
Pozsony. Nemcsak Szlovákia, hanem az Európai Unió tagállamai is messze vannak attól, hogy a férfiak és nők azonos bánásmódban és bérezésben részesüljenek, illetve a vezető beosztásokban azonos arányban képviseltessék magukat. Ezt Gisela Lange, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) munkatársa jelentette ki azon a konferencián, melynek napirendjén az európai diszkriminációellenes előírások és politikák szerepeltek. Szlovákiában a férfiak 23 százalékkal keresnek többet, mint a nők. A különbség a skandináv országokban a legkisebb, míg Portugáliában a nők a férfiak bérének csak töredékét kapják. Az európai jogrendben fontos szerepe van az esélyegyenlőségnek, ám Lange szerint bizonyos esetekben megengedhető a pozitív diszkrimináció. Példaként a roma gyerekeket említette, akik eleve hátrányos helyzetben vannak. Tárgyaltak a munkaerő szabad áramlásáról és a foglalkoztatásról szóló uniós csatlakozási fejezetekről is, melyeket Szlovákia az idén zárt le. Pozsony elfogadta az EU által javasolt átmeneti időszakot, mely alatt a szlovák polgárok nem vállalhatnának munkát az EU területén, ám van némi esély az uniós álláspont enyhítésére – mondta Ľubica Gajdošová a munkaügyi minisztérium részéről. A foglalkoztatáspolitika szempontjából nagy jelentőségű az áprilisban érvénybe lépő munka törvénykönyve, melyet az ILO pozitívan értékel. (szm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.