<p>Két hónap elteltével érkezett válasz a környezetvédelmi tárca műhelyéből kikerült Nemzeti Erdővédelmi Memorandumra. Igaz, az is csak a médián keresztül, nem hivatalosan. De ebből is egyértelmű, több pontban jelentősen eltér a két tárca véleménye. Hosszú út áll még előttünk, de az erdők védelmének megerősítése érdekében, megéri belevágni.</p>
Erdővédelem: a környezetvédelmi tárca nem ért egyet a földművelésügyi minisztériummal
Egyelőre nem áll a környezetvédelmi tárca rendelkezésére a földművelésügyi minisztérium hivatalos válasza a szeptemberben előterjesztett erdővédelmi memorandumra. Ezért csak a sajtóban megjelent válaszra reagál.
Már első olvasatra megdöbbentő az agrártárca azon állítása, hogy „az erdők és a védett területek megóvása érdekében célszerű folytatni ez eddigi gazdálkodási módot”. Más szóval, semmin sem kell változtatni.
Nem azonosulunk azzal a nézettel, hogy az erdők gondozása, különösen a védett területeken, nem igényel változtatást. Épp ellenkezőleg. A környezetvédelmi minisztérium azzal a céllal indított eszmecserét szeptemberben a földművelésügyi minisztériummal, hogy erősítse a legértékesebb helyszínek védelmét, és ezeken a területeken a természetvédelem érdekeit rendelje a fakitermelés fölé.
A környezetvédelmi minisztérium szeptemberi tervezetének egyik alapköve éppen az, hogy a legértékesebb területeken a természetvédelem a fakitermeléshez kapcsolódó gazdasági érdekek felett álljon. Az erdővédelmi memorandum azt javasolja, hogy a védett területeken például az ökoturizmus fejlesztésére helyezzék a hangsúlyt. A tervezet szerint a régiófejlesztés a vidék természeti gazdagságának tiszteletben tartása és egyéb, az erdő nyújtotta ökoszisztéma szolgáltatások kihasználása mellett lehetséges.
Ami a nemzeti parkok zonációját illeti, a földművelésügyi minisztérium válaszát a kérdés konstruktív megközelítésére tett ígéretként értelmezzük. A Tátrai Nemzeti Parkhoz hasonlóan, a Kárpáti Ősbükkösök esetében is az agrártárca hatáskörébe tartozó erdők döntő fontosságúak, ezért a választ jelzésnek tekintjük arra, hogy a zonáció kihirdetésénél az agrártárca irányítása alá tartozó erdők szövetségessé válnak. A beavatkozásmentes területek kibővítése elsősorban a földművelésügyi és a védelmi minisztérium hatáskörébe tartozó állami erdőkről kötött megállapodástól függ.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.