A külföldi tapasztalatok azt mutatják, a fiatalok egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a politika és az ország ügyei iránt.
Érdemes lenne 16 évre csökkenteni a választói korhatárt?
Bár a fiatalok még nem felnőttek, ám tizennégy éves koruktól kezdődően büntetőjogi felelősséggel rendelkeznek, tizenöt évesen pedig már munkaszerződést is köthetnek, azonban tizennyolc éves korukig kell várniuk arra, hogy dönthessenek az ország sorsáról.
A Dajme deťom hlas nevű szervezet támogatja a választói korhatár 16 évre való csökkentését, mondván egyre több tinédzsert érdekel a politika, és szükséges, hogy ők is beleszólhassanak Szlovákia jövőjének alakulásába.
Az ő rálátásuk talán jóval nagyobb, mint a szülők egy csoportjáé, akik gyakran nem is követik figyelemmel a közéletet
– figyelmeztetett az egyesület tagja, Andrea Hajdúchová.
Erich Mistrík, a pozsonyi Comenius Egyetem egyetemi tanára úgy véli, hogy sok 16 éves fiatal tudás tekintetében a felnőttekkel egy szinten van, és képes felelős döntéseket hozni.
A 16 évesek Észtországban, Norvégiában, Belgiumban, Skóciában, Walesben és Németországban már szavazhatnak a regionális és az európai parlamenti választásokon. Ausztria volt az első ország, amely 2007-ben csökkentette a választói korhatárt a nemzeti voksoláson is. Máltán szintén szavazhatnak a 16 évesek, Görögországban 17 év a korhatár.
(markíza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.