EP-választás: inkább arcok, mint programok harca

Pozsony |

<p>Nem éppen egyszerű feladat utánajárni annak, miképp vélekednek az európai parlamenti választásokon induló relevánsabb pártok az európai kérdésekről. A pártok egy része ugyanis nem tett közzé programot, vagy csak rendkívül szűkszavú tájékoztatást ad arról, milyen célkitűzéssel indul a választásokon. Inkább ismert arcokra, jelöltekre, semmint komplex programra építik a kampányt.</p>

Jelöltek bemutatva, célkitűzések megfogalmazva, három héttel az európai parlamenti választások előtt teljes erőbevetéssel indul a választási kampány. A pártok szlogenjeiben rendszerint a polgár, Szlovákia és Európa szavak váltakoznak, a programokról vagy elképzelésekről viszont ezek a szlogenek sem árulnak el sokat.

Az MKP például a Mi Európáért – Európa értünk jelszóval indul a választásokon, a Híd a Polgárokért egy erős Európában szlogent választotta, a Smer programjának kulcsmondata Európában sikeres Szlovákiát választunk, a KDH Erős családot, jobb Európát akar, az SDKÚ szlogenje a Több demokrácia kevesebb bürokrácia, az SaS pedig az SaS Önökért, többiek Brüsszelért szlogennel indul.

A Smer program nélkül

Ami a programokat illeti, a pártok közül a legátfogóbb és a legterjedelmesebb programot az MKP és az SaS dolgozta ki. Az MKP több mint tíz oldalon taglalja, milyen fontosnak tartja a déli régiók felzárkóztatását, a kisebbségek jogainak megerősítését Európában. A Híd saját honlapján 14 pontban összegezte programját, ezek általános megfogalmazások, a bürokrácia csökkentését követeli Európában és hatékonyabb fogyasztóvédelmet akarnak.

A Smer honlapján hiába keresnénk választási programot, nem találnánk, holott épp ennek a pártnak van jelenleg a legtöbb európai parlamenti képviselője. Ugyanúgy a KDH sem tett közzé programot, honlapjuk európai választásokkal foglalkozó részében kislányok és kisfiúk fényképei kaptak domináns szerepet, Szülőket akarok, anyukát és apukát szlogenekkel. Az SaS programját egy 20 oldalas kiadványban tette közzé, mely honlapjukról is letölthető. A nagyrészt az Európai Unió hibáira és megkérdőjelezhető döntéseire akarja felhívni a választók figyelmét, de a párt saját elképzeléseit is részletesen bemutatja.

S mit tudhat meg egy átlagos állampolgár arról, miképp vélekednek az egyes pártok a fontosabb uniós témákról anélkül, hogy megnézné egy párt, esetleg jelölt sajtótájékoztatóját vagy elmenne egy kampányrendezvényre? Végignéztük a pártok honlapjait.

Az Európai Unió jövője

Az MKP erősebb uniót akar, szorosabb együttműködést az Európai Unión belül, ugyanakkor hatékonyabbá tenné a döntéshozási mechanizmusokat. Az Európai Tanácsot egy központi egységgé alakítaná át, amely a Miniszterek Tanácsa által előkészített különböző döntésekkel foglalkozna.

A Híd programpontjaiban nem találni olyat, amely közvetlen az Európai Unió jövőjével foglalkozna; képviselői erősítenék a polgárok érdekeinek képviseletét Európában és csökkentenék a bürokráciát. A programokból nem derül ki, hogy a pártok a jövőben egy központosított szuperállamot, vagy a tagállamok szuverenitására hangsúlyt fektető EU-t látnának-e szívesebben. Ugyanez a helyzet a KDH és az SDKÚ programjaival. Az SaS elfogadhatatlannak tartja azokat a véleményeket, melyek szerint az Uniónak nincs jövője s szét kellene esnie, s ugyanilyen extrém elképzelésnek nevezte az EU további központosítását, az Egységes Európai Államok kialakítását.

Közös uniós külpolitika és hadsereg

Az SaS programja szerint az EU közös külpolitikájával fölösleges kísérletezni, mivel az EU 28 tagállamának olyan szerteágazó a véleménye különböző kérdésekben, hogy egy közös állásfoglalás kidolgozása vagy elérése csak újabb konfliktusokhoz vezetne. Ugyanúgy az unió közös hadseregének kialakítását sem támogatná a párt, mivel ezt a szerepet már a NATO ellátja, így egy hasonló szövetség finanszírozását fölösleges pénzkidobásnak tartanák.

A Híd programpontjai közül egyik sem foglalkozik ezzel a két témakörrel, a párt csupán megjegyzi, hogy fontosnak tartják az uniós állampolgárok biztonságának intenzív védelmét.

Az MKP támogatja az EU közös kül- és biztonságpolitikájának erősödését, s azt, hogy a biztonságpolitikai kérdésekben az Európai Parlamentnek legyen felügyeleti jogköre. A párt támogatja az unió további bővítését, viszont egy újabb állam csatlakozása előtt az MKP szerint nemcsak a politikai és gazdasági feltételek teljesítését kell figyelembe venni, hanem ugyanilyen fontos szempontnak tartja az Európai Unió aktuális integráló kapacitását is.

Ugyanúgy az SDKÚ is támogatja a közös külpolitikát és egységes hadsereg kialakítását, valamint az unió további bővítését – ezen a téren példaértékűnek nevezi a Szerbiával megkezdett csatlakozási tárgyalásokat.

Kisebbségvédelem

Ezzel a problematikával értelemszerűen csak a Híd és az MKP foglalkozik; az előbbi egy mondattal az utóbbi körülbelül egy oldalon. „A demokratikus alapelvek és szabadságjogok intézményes védelmének megteremtése, beleértve a nemzeti kisebbségek jogainak védelmét és az európai kisebbségi jogi standard kialakítását” – olvasható a Híd egyik programpontjában.

Az MKP programjában emlékeztet, hogy Európában 40 millió ember él kisebbségben, ezért az általános emberi jogok betartásán kívül a nemzeti kisebbségek jogainak betartására is jobban kellene ügyelnie az Európai Unió intézményeinek. A párt szerint kiemelten fontos, hogy az unió tagállamaiban ismerjék el a nemzeti kisebbségek kollektív jogait. A párt ugyan beismeri, hogy a kisebbségek jogvédelmének törvényes lehetőségei az EU részéről korlátozottak, ennek ellenére minden jogsérelmet uniós politikai és jogi fórum elé akar juttatni.

Kerülik az érzékeny témákat

Oľga Gyárfásová szociológus, a pártok választási programját összesítőwww.euvox.eu honlap egyik előkészítője állítja, hogy a választáson induló mozgalmak nagyon sok témában – mint például az euró bevezetése – ugyanazt vallják. A honlapon harminc kérdés megválaszolása után az érdeklődő választ kap arra, hogy mely párt programja illeszkedik legjobban nézeteihez, mivel a válaszait a program összehasonlíthat a nagyobb pártoknak a kulcsfontosságú uniós témákról alkotott véleményével.

Gyárfásová szerint a pártok programjának összehasonlítása az egyes mozgalmak kétszínűségére is rámutatott, néhány párt képviselői egy véleményt prezentálnak Brüszszelben, de annak pontos ellentettjét Szlovákiában. A szociológus szerint az is meglepő, hogy nagyon sok kulcsfontosságú témáról, mint például a szerzői jogvédelemről vagy a regisztrált párkapcsolatok elismeréséről egyszerűen nincs véleményük a pártoknak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?