Enyhültek az óvintézkedések az iskolákban

gy
Pozsony |

A koronavírus-járvány következő hullámára készülve a kormány új feltételeket dolgozott ki az iskolák működését illetően. A Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) legújabb rendeletei azonban a vártnál enyhébb szabályokat tartalmaznak.

Az oktatási minisztérium közzétette az iskolai szemafor frissített változatát, melyben meghatározzák, konkrétan milyen szabályokat kell betartani, hogy az egyes intézményekben az omikron variáns terjedése ellenére is folytatódhasson a jelenléti oktatás. Jelzésértékű, hogy a tanév kezdete óta a hetedik verzióhoz kell alkalmazkodniuk az iskoláknak, a szülőknek és a gyerekeknek egyaránt. Most azonban némi engedményt is tett a tárca. A Közegészségügyi Hivatal rendeletére hivatkozva, mely a tömegrendezvényekre vonatkozó szabályokat tartalmazza, a diákok ismét látogathatják a szakköröket, illetve különböző délutáni foglalkozásokon vehetnek részt.

A 12 évnél és két hónapnál fiatalabb gyerekek korlátozás nélkül járhatnak például sportkörre, nyelvkurzusra vagy zeneiskolába, de a minisztérium erősen javasolja az OTP-rezsim alkalmazását. Az idősebb gyerekek szintén visszatérhetnek a különböző tevékenységekhez, ebben az esetben viszont már kötelező az OTP-rendszer fenntartása.

A nyilvánosságra hozott dokumentumból az is kiderül, hogy az iskolákban tartott szakkörök során fontos, hogy ne keveredjenek a különböző osztályok tanulói. Azok, akik nincsenek beoltva, és nem estek át a megbetegedésen, az iskola által biztosított, 48 óránál nem régebben elvégzett önteszttel igazolhatják fertőzésmentességüket.

Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter tájékoztatása alapján a sítanfolyamokat is engedélyezik, többnapos kurzus esetén az otthon végezhető antigénteszt is elég ahhoz, hogy a diákok teljesítsék az elszállásoláshoz szükséges OTP-rezsim előírásait.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a tárcavezető azt nyilatkozta, az egyetemeken OP-rezsimben folytatódhat a tanítás, s ez szerepel az iskolai szemaforban is. A minisztérium azonban csütörtökön megerősítette, a döntés a felsőoktatási intézmények jogkörébe tartozik, saját maguk döntik el, milyen formában biztosítják az oktatást a nyári szemeszterben.

A Közegészségügyi Hivatal rendeleteivel nem szabályozza az iskolai oktatás menetét, beleértve az egyetemeket is

– tájékoztatott Daša Račková, a hivatal szóvivője, majd hozzátette: a tanítási-nevelés folyamat nem számít tömegrendezvénynek. Emlékeztetett a megelőzés szerepére, mint például a szájmaszk kötelező viselésére. Fontosnak tartja a távolságtartás betartását, s azt javasolta, hogy az előadóteremben csak minden második sor legyen elfoglalva. „Meg kellene fontolni a távoktatást ott, ahol ez lehetséges, illetve minimalizálni kellene az egyes csoportok találkozását” – tette hozzá.

Az egyetemek jelezték, az elkövetkező napokban döntenek a nyári szemeszter sorsáról. 

(TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?