Elvi és stratégiai irányítás

Megkérdeztük Dr. Kiss Elemért, a Szülőföld Alap Tanácsának elnökét, véleménye szerint mi ennek az új elosztási rendszernek a legnagyobb hozadéka.
Én a Szülőföld Alap létrehozásában azt látom, hogy ez egy hosszú távú döntés, hiszen törvénnyel hozták létre.

Megkérdeztük Dr. Kiss Elemért, a Szülőföld Alap Tanácsának elnökét, véleménye szerint mi ennek az új elosztási rendszernek a legnagyobb hozadéka.

Én a Szülőföld Alap létrehozásában azt látom, hogy ez egy hosszú távú döntés, hiszen törvénnyel hozták létre. A törvényt pedig nem szokás egyik napról a másikra megváltoztatni. Ez az előny kiegészül azzal is, hogy az alapnak meghatározott összegminimuma van – az egymilliárd forint, amellyel számolni tudunk minden évben. Más támogatási formáknak nincs meg ez a biztosítéka, s így nincs hosszabb távú tervezése sem. A törvénynek széles a támogatási skálája, ami lehetővé teszi, hogy a jövőben ez az összeg emelkedhessen, ami persze a mindenkori költségvetési lehetőségek függvénye. De az egymilliárdnak biztosan meg kell lennie.

Ez a pénz nem kis összeg. A magyar közvélemény hogyan fogadta a döntést? Szükségesnek tartották a félreértések és az utólagos bírálatok elkerülése végett tájékoztatni erről a nyilvánosságot?

Nem olvastam, nem hallottam egyetlen disszonáns vagy bíráló hangot sem magyarországi szervezetek vagy emberek részéről. Azt hiszem, általában megnyugvással vették tudomásul ezt a döntést. Mint ahogy azt is, hogy az anyaországnak komoly felelőssége van a határon túl élő magyarsággal szemben. És ez nem magyar specialitás, minden normális európai országban így van ez. Nincs semmi ebben a törvényben, ami borzolhatná a kedélyeket. Ha valami törvény alapján, pályázati rendszer keretében, szerződéses úton kerül felhasználásra, ott megvannak a biztosítékok. A határon túli magyarok és a magyarországi magyarok által közösen is fontosnak tartott célokat lehet így megtalálni. S ha netán egyik-másik esetben ez még sincs így, adott a számonkérés lehetősége.

Mi garantálja az elbírálás átláthatóságát, objektivitását? Hogyan tájékoztatják döntéseikről a közvéleményt?

A pályázatot a kilenctagú kollégium bírálja el: négy határon túli és öt magyarországi véleményt kell tehát egyeztetni. A tagságot nem lehet bővíteni, de valamennyi határon túli szervezet képviselője jelenlétében zajlanak a döntések. Ez biztosítja a tárgyilagosságot. A tanács ülései nyilvánosak, bárki bármikor bejöhet, és meghallgathatja döntéseinket. Továbbá minden lényeges információt felteszünk a honlapunkra. És időnként tartunk sajtótájékoztatót is. A nyilvánosság érdekében többet nem tehetünk.

Ön fontosnak tartja a határon túli magyar közösségek közötti kapcsolatok támogatását is. Miért?

Ez talán egyike a legfontosabb feladatoknak. Főleg ha egy kis konkurenciaharc folyik, hogy melyik közösség mennyi támogatást kapjon, hogyan kapja meg, mire használja fel stb. Ha egymást jobban megismerik az egyes régiók, akkor talán jobban át tudják majd érezni a másik gondját-baját. S jobban megértik a másik álláspontját.

Ezért született meg a Vajdasággal és a Kárpátaljával szemben alkalmazott szolidaritási elv is?

Úgy gondolom, igen. Nagyon jól eső érzés volt tapasztalni e kérdésben a teljes egyetértést a tanács tagjai részéről. (N. I.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?